Hivatalosan is elstartolt Észak-Amerika legrangosabb filmfesztiválja, a 45. Torontói Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF). Egy bő hónappal ezelőtt még naivan azt hihettük, hogy a maszkviselős, szigorúan steril körülmények között lefolyó „hazai” TIFF-nél (Transilvania International Film Festival) idén már nem lesz furcsább fesztiválélményünk, de be kell ismerni: tévedtünk. Ugyanis a torontói TIFF a járványügyi helyzet miatt szinte teljes mértékben online platformokra evakuált és ez alapjaiban rengeti meg a filmfesztiválokról kialakult képünket.
A drasztikus változásokat elszenvedő TIFF ennek ellenére igyekszik a legtöbbet kihozni az eseményből és noha a kollektív fesztiválélmény alulról üti a zérót, az idei kiadásnak megvan a maga lehengerlő ereje, hiszen képes elhozni a filmvilág apraja-nagyját nézője nappalijába. Ám hiába vagyunk a streaming platformok aranykorában, ez az átállás mégis egészen szürreálisnak hat. Révén, hogy nagy presztízsű filmfesztiválról van szó, elég abszurd, hogy pizsamába öltözve is látogatható. Egyrészt búcsút intünk a vörösszőnyeges felvonulásoknak, másrészt nem kell aggódni azért, hogy elkapkodják a jegyeket. Az internetes fesztivált ráadásul nem befolyásolják az időjárás szeszélyei, ami felvet bennünk egy mélyről jövő, egzisztenciális kérdést: fesztiválon vagyunk-e egyáltalán, ha nem mos el minket legalább egyszer az eső?
A TIFF virtuális színhelyéül szolgáló Bell Digital Cinema lényegében a filmfesztiválok Netflixe, a színes kínálatok Meryl Streepje avagy az időeltolódások Christopher Nolane. Ez a platform ad otthont szeptember 10-19 között a filmeknek, mesterkurzusoknak, interjúknak, sajtótájékoztatóknak és a filmipart megvitató értekezéseknek. A hagyományos értelemben vett, élőben kapcsolt megnyitó elmaradt, ehelyett egy pár perces videó köszönt minket a fesztiválon. Joana Vicente vezérigazgató és Cameron Bailey művészeti igazgató beszél a fesztivál múltjáról, de főként jelenéről, ahol az aktuális tendenciákból kiindulva a diverzitás szerepel kulcsszóként. Ezt támasztja alá az is, hogy idén rekordszámú női alkotó van jelen a fesztivál programjában, a filmek 46 százalékához társul női rendező vagy társrendező. „Meglehet, hogy idén különböző méretű képernyőkön találkozunk, de filmjeinknek ugyanakkora hatása lesz” – mondta zárásképp Vicente, lekerekítve üdvözletét.
Ami a vetítéseket illeti, az online szféra formabontó újdonsága az, hogy a filmek nem időpontokba tömörülnek, hanem 48 órás idősávokba. Ezáltal párhuzamosan több film is elérhető és éppen ez okozza a bőség zavarát. Mindazonáltal kényelmesebb, mint folyamatosan fejben számolni és egyik filmről a másikra rohanni. A platform ugyanakkor megkerülhetetlenül személyreszabott, a felhasználó csak adott titulusához és földrajzi helyzetéhez mérten válogathat a felhozatalból. Ez azt jelenti, hogy a megszorítások két oldalról érkezhetnek. A „digitális fesztivállátogatót” befolyásolja az, hogy sajtósként, a filmipar tagjaként vagy forgalmazóként/vevőként van nyilvántartva. A földrajzi meghatározottság az ún. geoblocking révén válik relevánssá: egyes filmek világszerte elérhetőek, mások pedig kizárólag Kanadában, de vannak különösen kacifántos listák is, amelyek több tucat ország nézőjét zárják ki. Azok, akik Toronto vonzáskörében élnek, akár személyesen is látogathatják a fesztivált, bár mind az autósmozik, mind az exkluzív mozis vetítések limitált férőhellyel operálnak a tavalyi zsongáshoz képest. Kárpótlás gyanánt a kanadai lakosság emellett online is „kibérelheti” a filmeket 24 óra erejéig.
A legégetőbb kérdés továbbra is az marad, hogy milyen metamorfózison esik át mindezalatt a fesztiválélmény? A TIFF-fel szimultán zajló Velencei Filmfesztivál szintén szokatlan paraméterek mentén jár el (limitálva, szolidan, maszkkal), de egyelőre csak találgathatunk, melyik fesztivál csoportosította jobban az energiáját. Az, ahogyan a TIFF redefiniálta önmagát egyeseknek disztópikus, másoknak viszont utópisztikus tapasztalat lehet – ízlése válogatja. Kétségtelen, hogy az önkiszolgáló mozi piszkosul komfortos, viszont azzal a hatalmas áldozattal jár, hogy csupán izoláltan és nem közösségként élhetjük át. És a nagy változások nem kizárólag a koronavírus számlájára írhatóak. A TIFF szellemisége is átalakulóban van, annak dacára, hogy a pandémia alatt ez a faktor nem kapott sok figyelmet. A politikai korrektség és a diverzitás az idei fesztivált atomjaiban rekonstruálja, azt az irányt jelezve, amit alig pár napja az Akadémia is kitűzött magának. Így vagy úgy, a filmtörténet a szemünk láttára történik és bizonyára évek kell elteljenek még ahhoz, hogy eldöntsük: vajon jól sávoltunk-e 2020-ban, a nagy fordulópontok idején?
Film a pandémia korában című dossziénkból:
- Mire gondolt a rendező? – Cristi Puiu: MMXX
- Oltás és ölés – John Hyams: Sick
- Ökoforgatás valódi díszletben – Ljasuk Dimitry: Jóreménység-sziget
- Öt mese a zárkából – Zsótér Indi Dániel: A Karantén Zóna
- A spanyol Rumbarumbamm – Relatos con-fin-a-dos / Történetek a karanténból
- Maszkos szelfi – Radu Jude: Babardeală cu bucluc sau porno balamuc / Zűrös kettyintés, avagy pornó a diliházban
- Hideglelős zoomszeánsz – Rob Savage: Host / Az utolsó rítus
- Ügyvédmacskák, bérkönyvek és a dildó a polcon – Hogyan tette a koronavírus közvetíthető színtérré a magánszférát?
- Életjelek a betegágy mellől – Fèlix Colomer: Vitals. Una historia humana / Életjelek. Egy igaz emberi történet
- Felkészülés meghatározatlan ideig tartó online filmnézésre – A magyar film a koronavírus idején
- Lelki boxmeccs kiütéses győzelem nélkül – Sam Levinson: Malcolm és Marie
- Karantétlenség helyett – Doug Liman: Locked Down / Karantén meló
- Maradj otthon, nézzél tévét? – Korona-lapszemle: Filmvilág, Korunk, Apertúra
- 2020 nem múlik el nyomtalanul – Így látják a válságot a romániai filmforgalmazók és mozik
- Filmfesztivál a nappaliban – Beszámoló a 45. Torontói Nemzetközi Filmfesztivál első napjáról
- Nosztalgia, visszafogottság és maszkvakargatás – 19. TIFF-megnyitó
- Magyar filmesek karanténmozija – Film- és sorozatajánló otthonmaradáshoz II.
- Magyar filmesek karanténmozija – Film- és sorozatajánló otthonmaradáshoz I.
- A vécépapír szerepe a kortárs amerikai járványfilmben – Charles Band: Corona Zombies
- A mentálhigiénés segélyvonaltól az autósmoziig – Európai filmesek a koronavírus idején 2.
- „Erre senki nem volt felkészülve” – A koronavírus-járvány hatása a magyar filmiparra
- A húsvéti menütől a kannibalizmusig – Európai filmesek a koronavírus idején 1.
- The Last Picture Show – David S. F. Wilson: Bloodshot