Hiába igyekeznek kijárni a filmesek az Alkonyzóna- és a Black Mirror-iskolát, jelen pillanatban a pandémia sötét jövőkép helyett egy kellemesen bizsergető, nosztalgikus élményként hat, a karantén-traumák alapos feldolgozása pedig tobábbra is várat magára.
Össztársadalmi traumákat feldolgozó (film)alkotások ritkán készülnek a tragédia megélésével párhuzamosan, vagy közvetlenül annak zárlata után. A traumatizáló eseményeket elfordulás, bezárkózás, menekülés és szorongás követi, amit majd csak egy következő lépésben – esetenként évtizedek múltán – vált fel valamiféle megnyilatkozás, kibeszélni vágyás. Ám az ilyen bonyolult lelki folyamatok is, mint minden, rohanásra és pörgésre vannak kényszerítve; a következő adagnyi terrort szállító kamionos már őrülten püföli a dudát, leállósáv pedig már rég nincs. Miközben utat engedünk az apokalipszis megmaradt lovasainak, esetleg egy gyors miatyánkra vagy egy-két keserédes viccre van időnk csupán – valami utóbbihoz hasonlóra vállalkozott Vida Orsolya és Zsótér Indi Dániel A Karantén Zóna c. szkeccsfilm elkészítésével.
Soderbergh év elején bemutatott Kimije már puszta körülményként tálalta a pandémiát, ami valamiféle háttérben felderengő jelenségként eltörpül a film (új traumáknak teret engedő) központi cselekménye, a szexuális bántalmazás és a privát szférát fenyegető óriás tech-cégek témája mellett. Mintha egy fel nem dolgozott borzalom kapcsán azt üzenné: erre már nincs időnk. Vida és Zsótér inkább abszurd humorban és az ismert sci-fi sorozatot, az Alkonyzónát direkten megidéző stílusjátékban igyekszik feloldalni a Covid okozta traumákat. Próbálkozásukat nevezhetnénk ízléstelennek is: még túl közeliek a vírusban elhunytak emlékei, a halálfélelem, vagy épp a bezártságból fakadó mentálhigiéniai problémák (továbbra is állnak a sorok a gyermekpszichiátriákon). De kevésbé tragikus tapasztalatokat is említhetünk: még mindig érezzük az elhasznált szájmaszkok bűzét az orrunkban, és a gyulladt torkunkból felszakadó váladék ízét – vagy a Covid bénító hatása folytán épp ezen érzékeink (a szaglás, ízlelés) teljes hiányát, diszfunkcióját.
Mégsem undort és megvetést vált ki belőlünk A Karantén Zóna: a sajtóvetítés közönsége helyenként harsányan nevetett. A felgyorsult idő a készítők javára dolgozik; nem hogy elmarad a reklamáció az időzítés miatt, a filmalkotás egyenesen kellemes nosztalgiával tölt el bennünket, mintha gyerekkorunk kedvenc meséit néznénk. Épp csak elmúlt, mégis végtelenül távolinak érződik az a világ, amelyben bár beszűkült az életterünk, mégsem zajlott háború a szomszédunkban, és nem szentségeltünk ekkorákat az árfolyam alakulásának láttán.
Ha már világunk a villámgyors traumafeldolgozásra van kárhoztatva, a kultúrának, a művészeteknek fel kell zárkózniuk, és egy újabb evolúciós lépcsőfokot meglépve adaptálódniuk kell az újfajta elvárásokhoz. Olyan minőségben és olyan távolságtartással kell éppen zajló borzalmainkat rögvest megörökíteni, ahogy azt korábban öt-tíz évnyi magunkba nézést követően sikerült csupán. Ha a társadalmi sokk és a szorongás ilyen sűrű, és ilyen sebesen váltakozó, nincsenek éveink a mérlegelésre, a komótos feldolgozásra; azonnali válaszokkal kell rendelkeznünk. Talán ez az a kihívás, amiben A Karantén Zóna többé-kevésbé elbukik. Miközben a színészek, a színészvezetés, a díszletek, a látvány, az operatőri munka, vagy épp a zene – az alacsony költségvetés ellenére – abszolút megállják helyüket, nem érződik úgy, hogy új megvilágításba kerülne a pandémia-tematika, vagy hogy bármiféle új tanulságot le tudnánk vonni e jelenség megfilmesítéséből.
Mintha ennek a készítők is tudatában lettek volna, és inkább csak kérdéseket dobálnának fel bármiféle válaszadás nélkül. Ismert karantén-alaphelyzetek kissé sarkított verzióit kapjuk csattanó, katarzis, és feloldozás nélkül. Láthatunk mentálisan leépülő „összezárt” szerelmes párokat, haldokló nagyapát, megszólaló plüssmackót, groteszk, cronenbergi átváltozást és szublimálást a digitális szférába – az ezekből kihozott poénok pedig helyenként további etikai kérdéseket is felvetnek: szabad-e ezen nevetnem? Valóban viccesnek szánták-e ezt az alkotók? Muchichka László negyedik falat áttörő narrátori szerepe helyenként megmosolyogtató, de monológjai aligha szolgálnak a Covid-helyzetre vonatkozó tanulságokkal – magabiztos fellépése ellenére arcán mindannyiunk bizonytalansága és naivitása tükröződik vissza.
A helyenkénti nevetgélésekkel szemben az epizódok végét nyomasztó, néma csendek követték. A nézők fellélegzés helyett kilátástalanságot, kényelmetlen állandóságot kapnak, mely azonban legalább hallatlanul őszinte – a film készülte közben, a pandémia alatt még kevésbé látszódhatott az alagút vége, válaszok híján pedig jobb semmit sem mondani, mint mellébeszélni. A komédia inkább egy-egy gagnél, groteszk szituációnál érhető tetten, bájossá pedig az említett furcsa, nosztalgikus megélés teszi a filmet. A Karantén Zóna tehát – meglepő módon – egy bizsergető retro élmény, amely egy olyan világba vezet bennünket vissza, ami csak most zárult le, és akármilyen sötét, komor, néhány éven belül előfordulhat, hogy keservesen visszasírjuk majd.
Film a pandémia korában című dossziénkból:
- Mire gondolt a rendező? – Cristi Puiu: MMXX
- Oltás és ölés – John Hyams: Sick
- Ökoforgatás valódi díszletben – Ljasuk Dimitry: Jóreménység-sziget
- Öt mese a zárkából – Zsótér Indi Dániel: A Karantén Zóna
- A spanyol Rumbarumbamm – Relatos con-fin-a-dos / Történetek a karanténból
- Maszkos szelfi – Radu Jude: Babardeală cu bucluc sau porno balamuc / Zűrös kettyintés, avagy pornó a diliházban
- Hideglelős zoomszeánsz – Rob Savage: Host / Az utolsó rítus
- Ügyvédmacskák, bérkönyvek és a dildó a polcon – Hogyan tette a koronavírus közvetíthető színtérré a magánszférát?
- Életjelek a betegágy mellől – Fèlix Colomer: Vitals. Una historia humana / Életjelek. Egy igaz emberi történet
- Felkészülés meghatározatlan ideig tartó online filmnézésre – A magyar film a koronavírus idején
- Lelki boxmeccs kiütéses győzelem nélkül – Sam Levinson: Malcolm és Marie
- Karantétlenség helyett – Doug Liman: Locked Down / Karantén meló
- Maradj otthon, nézzél tévét? – Korona-lapszemle: Filmvilág, Korunk, Apertúra
- 2020 nem múlik el nyomtalanul – Így látják a válságot a romániai filmforgalmazók és mozik
- Filmfesztivál a nappaliban – Beszámoló a 45. Torontói Nemzetközi Filmfesztivál első napjáról
- Nosztalgia, visszafogottság és maszkvakargatás – 19. TIFF-megnyitó
- Magyar filmesek karanténmozija – Film- és sorozatajánló otthonmaradáshoz II.
- Magyar filmesek karanténmozija – Film- és sorozatajánló otthonmaradáshoz I.
- A vécépapír szerepe a kortárs amerikai járványfilmben – Charles Band: Corona Zombies
- A mentálhigiénés segélyvonaltól az autósmoziig – Európai filmesek a koronavírus idején 2.
- „Erre senki nem volt felkészülve” – A koronavírus-járvány hatása a magyar filmiparra
- A húsvéti menütől a kannibalizmusig – Európai filmesek a koronavírus idején 1.
- The Last Picture Show – David S. F. Wilson: Bloodshot