Megkértünk néhány magyar filmrendezőt és -színészt, hogy ajánljanak egy-egy filmet vagy sorozatot azon olvasóinknak, akik otthon maradtak. Volt, aki egyből négyet ajánlott, volt, aki hosszabban lelkendezett a kedvencéről, volt, aki néhány tőmondatban válaszolt. Fogadjátok szeretettel első körben Ujj Mészáros Károly, Szávai Viktória, Oláh Judit, Tóth Barnabás és Szabó Simon ajánlóját!
Ujj Mészáros Károly
A Liza, a rókatündért és az X – A rendszerből törölvét jegyző rendező az Alvilág című, tavalyi krimisorozattal a tévés műfajban is kipróbálta magát. A Netflix kínálatából ajánlott nekünk egy izgalmas darabot.
„Az Unbelievable című Netflix-sorozatot ajánlom, mert ez a sorozat tetszett a legjobban a múlt évben a Csernobil mellett (legalább annyira). Remekül megírt történet, vége van a végén, csodálatos színészet, alacsony költségvetésből, csinnadratta nélkül, ezért könnyen elkerülhette bárki figyelmét. És persze azért, mert mostanában annyian beszélnek a női alkotók jogairól, de nézzük is meg azt, amit csinálnak!”
Tóth Barnabás
A remek kisfilmjeiről és a tavaly ősszel bemutatott Akik maradtakról ismert rendező az utóbbi években többször került az Oscar-díj közelébe. Most egy cannes-i díjnyertes francia filmet ajánl nekünk.
„A Nyomorultak (Les Misérables) azon a héten került mozikba, amikor megjelent a vírus Magyarországon, így félő, hogy sokan lemaradtak erről a fantasztikus francia filmről. Az Amazon jóvoltából biztos, hogy hamarosan valamelyik szolgáltatón elérhető lesz ez a lebilincselően feszült sztori a mai párizsi külvárosi rendőrök egy napjáról, akiknek a különböző etnikumú bandák közt kell ellavírozniuk – maguk is a törvénytelen túlkapások és az erőszak eszközével. Idén még nem láttam ennél jobb filmet.” [A filmről itt írtunk kritikát.]
Oláh Judit
Oláh Judit dokumentumfilm-rendező Visszatérés Epipóba című új filmjét március 22-én mutatták volna be a CPH:DOX fesztiválon Koppenhágában. Judit – profiljához híven – egy dokumentumfilmet ajánlott nekünk.
„A Holy Hell című dokumentumfilmet szeretném ajánlani, mert elképesztően izgalmas és minden fikciós elképzelést felülmúl! A történet főszereplője egyben a film alkotója is, olyan világba és olyan elmékbe tudunk általa közelről bepillantani, amit aztán sosem feledünk. A fotó a berlini karanténom ideje alatt, de karanténon kívül készült, mikor a lányommal kimerészkedtünk.”
Szávai Viktória
Szávai Viktória szabadúszó színész, emlékezetes színpadi alakításai mellett rendre feltűnik egy-egy magyar filmben vagy tévésorozatban, a mozinézők legutóbb a BÚÉK-ban és a FOMO-ban láthatták. Vele készült interjúnkat ide kattintva olvashatják, most pedig a karanténmozizás úttörő darabját ajánlja nekünk.
„Sok filmcím hemzsegett a fejemben, hogy mit is ajánljak, de aztán tegnap este volt egy nagyon friss, intenzív filmélményem: Hajdu Szabolcs Békeidő című filmje, aminek rendhagyó módon a Vimeón tartották meg az online premierjét április 23-án. Nagyon sajátos, jelen idejű film, egyszerre realista és nyugtalanítóan misztikus. Többször eszembe jutott róla az Éjszaka a Földön, de ez, azt hiszem, hízelgő párhuzam. Nézzétek!”
Szabó Simon
Szabó Simon filmrendező, színész, DJ és tévés személyiség legközelebb Lóth Balázs Pesti balhé című akció-vígjátékában lesz látható. Simon nem éppen a könnyed alkotások után nyúlt, egy 7 órás filmet ajánl nekünk a karanténra.
„Tarr Béla Sátántangóját ajánlom végignézni. Ha máskor nem is, most itt az idő, hogy valamivel több, mint 400 percet egyetlen filmalkotásnak szenteljünk. A film hangulata megtanítja értékelni az otthon eltöltött időt.” [A Sátántangó épp múlt héten jelent meg első alkalommal Blu-Rayen – a szerk.]
Film a pandémia korában című dossziénkból:
- Mire gondolt a rendező? – Cristi Puiu: MMXX
- Oltás és ölés – John Hyams: Sick
- Ökoforgatás valódi díszletben – Ljasuk Dimitry: Jóreménység-sziget
- Öt mese a zárkából – Zsótér Indi Dániel: A Karantén Zóna
- A spanyol Rumbarumbamm – Relatos con-fin-a-dos / Történetek a karanténból
- Maszkos szelfi – Radu Jude: Babardeală cu bucluc sau porno balamuc / Zűrös kettyintés, avagy pornó a diliházban
- Hideglelős zoomszeánsz – Rob Savage: Host / Az utolsó rítus
- Ügyvédmacskák, bérkönyvek és a dildó a polcon – Hogyan tette a koronavírus közvetíthető színtérré a magánszférát?
- Életjelek a betegágy mellől – Fèlix Colomer: Vitals. Una historia humana / Életjelek. Egy igaz emberi történet
- Felkészülés meghatározatlan ideig tartó online filmnézésre – A magyar film a koronavírus idején
- Lelki boxmeccs kiütéses győzelem nélkül – Sam Levinson: Malcolm és Marie
- Karantétlenség helyett – Doug Liman: Locked Down / Karantén meló
- Maradj otthon, nézzél tévét? – Korona-lapszemle: Filmvilág, Korunk, Apertúra
- 2020 nem múlik el nyomtalanul – Így látják a válságot a romániai filmforgalmazók és mozik
- Filmfesztivál a nappaliban – Beszámoló a 45. Torontói Nemzetközi Filmfesztivál első napjáról
- Nosztalgia, visszafogottság és maszkvakargatás – 19. TIFF-megnyitó
- Magyar filmesek karanténmozija – Film- és sorozatajánló otthonmaradáshoz II.
- Magyar filmesek karanténmozija – Film- és sorozatajánló otthonmaradáshoz I.
- A vécépapír szerepe a kortárs amerikai járványfilmben – Charles Band: Corona Zombies
- A mentálhigiénés segélyvonaltól az autósmoziig – Európai filmesek a koronavírus idején 2.
- „Erre senki nem volt felkészülve” – A koronavírus-járvány hatása a magyar filmiparra
- A húsvéti menütől a kannibalizmusig – Európai filmesek a koronavírus idején 1.
- The Last Picture Show – David S. F. Wilson: Bloodshot