Viggo Mortensen rendezői debütálása, a Zuhanás, a tavalyi Sundance fesztivál térképén jelent meg és az idei TIFF jóvoltából végre hozzánk is eljutott. A demenciát, az apa-fiú dinamikát és az elfogadás nehézkes folyamatát egyszerre tematizálni akaró Zuhanás azonban nagyot koppan, amikor földet ér.
A saját emlékeinek kollázsából felépült ember egyik legkegyetlenebb ellensége a demencia, hiszen ez a betegség – noha fokozatosan és láthatatlanul – örökre eltörli áldozata személyét. Nem véletlen, hogy a demencia révén fellépett memóriahiány éppen az emlékek és önmagában az emlékezet fontosságát emeli ki. Gyermekként pedig iszonyatos lehet szembenézni azzal, ahogy a szeretett szülő nem csupán az évtizedes emlékeket, de tulajdon gyermekének létezését is elfelejti. Viggo Mortensen rendezői debütálása, a Zuhanás, egy félig-meddig önéletrajzi történet, amelyben a demencia egy közel sem felhőtlen apa-fia kapcsolatot tesz még bonyolultabbá. Tagadhatatlan, hogy Mortensen kifinomult érzékenységgel és ambiciózus rendezői koncepcióval vágott neki a Zuhanásnak, de a jó szándék ellenére filmje elvesződik a rengetegben. A „sokat markol, keveset fog” elve így előbb-utóbb felülkerekedik a filmen, a félbehagyott témák, az elnyújtott játékidő és a mesterségesen adagolt polkorrektség kiöli a történetből a kezdeti személyességet és őszinteséget.
A Los Angelesben élő John Peterson (Viggo Mortensen) vidéki, demenciától szenvedő apján, Willisen (Lance Henriksen) próbál segíteni. Vagy legalábbis próbálna, ha Willis makacssága hagyná. Ugyanis a nyugati városban családot alapító John és a keleti farmon elszigetelődött Willis között nem csak földrajzi értelemben nagy a távolság. Willis egy szélsőségesen bigott figura, aki nem bírja elfogadni fia homoszexualitását és melegházasságát, egyáltalán a multikulturalizmustól és bárminemű másságtól hányingere van. Az idős apa így egy kétlábon ketyegő bombává válik, aki folyamatosan provokálja családját. Mindeközben Willis demenciája asszociatív emlékfoszlányokat idéz elő, amelyek megmutatják a család keserédes történetét, a fiatal, megfélemlített Johnt és lánytestvérét, Sarah-t, a problémás apát és az áldozati szerepre kárhoztatott anyát.
A Zuhanás tehát jelen és múlt idősíkját tárja fel úgy, hogy tulajdonképpen mindkettőt a maga linearitásában engedi folyni. A Mortensen által jegyzett forgatókönyv és a film képi világának együttes erejéből olyan flashbackek születnek, melyeknek katalizátora Willis csapongó emlékezetében rejlik. A két idősík közötti átmenetet Willis perspektívája diktálja és elég egy apró részlet, amit környezetében felfedez vagy egy távoli hang ahhoz, hogy az időutazás elkezdődjék. A Zuhanás érdeme, hogy szépen megteremti az asszociatív váltásokat, örökösen megmutatva az idős Willist, aki elveszti referenciapontját a jelenkori világgal. Mindazonáltal a játékidő bokrosodásával ez az időkoncepció elfárad, egyszerűen azért, mert egyre indokolatlanabbnak tűnik. Az újabb és újabb flashbackek nem változtatják meg a jelen képét, nem tartalmaznak hatalmas titkokat vagy revelációkat, így végül önkényes szerzői manírként épülnek le.
A film – az önmagába harapó kígyó mintájára – rendezőjének áldozatául esik. Érezhető, hogy Mortensen képtelen volt megszabadulni nyersanyagától és mindent meg akar mutatni nézőjének. Rendezése egyszerre szeretne szólni a demenciával való küzdelemről (amit erősebben ábrázol a Megmaradt Alice-nek vagy Az apa), az apa-fiú kapcsolatok bonyolult dinamikájáról (amiről egyre nehezebb újat mondani) és a nagybetűs elfogadásról, aminek kapcsán éppen Mortensennek már volt egy nagy sikere színészként, a Zöld könyvvel. Hab a tortán, hogy a forgatókönyv fiktív és valós történések törékeny egyvelege. És ahogy az lenni szokott, azok a jelenetek működnek igazán, amelyek Mortensen saját életéből táplálkoznak, míg az ezekhez kevert fiktív elemek hamis hangokként pattannak le a narratíváról.
John maximálisan polkorrekt környezete abszolút mesterségesnek tűnik, ami mintha kizárólag azért lett volna megkreálva, hogy Willis régimódi karakteréből kiprovokáljon egy-egy rosszindulatú gyűlöletmonológot. Kubista festészet a múzeumban, egzotikus thai konyha az étteremben, japán-hawaii meleg férj, egy spanyol örökbefogadott unoka, egy piercinges unoka meg egy kékhajú unoka otthon, hogy Willisnek biztosan legyen mit és kit alantas módon ócsárolnia a majd két órás játékidő alatt. Nyilvánvaló, hogy Willis magatartása és hozzáállása tarthatatlan, épp emiatt szükségtelen újra és újra beigazolni konzervatív felfogását, hiszen ezáltal Willis sarkalatosan gonosz szereplővé zsugorodik és a többiek pedig ennek a sematikus játéknak az egydimenziós bábuivá válnak – ami ironikus módon szöges ellentéte a PC-elveknek.
Marcel Zyskind operatőr káprázatos természetképei, az igényes látványvilág, az ifjú és időskori Willist alakító Sverrir Gudnason és Lance Henriksen pazar játéka, de még David Cronenberg cameója sem tudja megmenteni a Zuhanást önmagától. Mortensen akár beléphetett volna a saját szülei válását feldolgozó rendezők panteonjába Noah Baumbach és Derek Cianfrance oldalán, ehelyett egy „féligaz” visszaemlékezést intézett a nézőhöz, ami összességében képtelen lerázni magáról hamisságát.
tiff 2021 című dossziénkból:
- Ami apámból maradt – Viggo Mortensen: Falling / Zuhanás
- Az elvtársnő, a lánya és az öreg muzsik – Andrej Koncsalovszkij: Dorogje tovarisi / Dear Comrades / Kedves elvtársak!
- Születési helye: Csernobil – Małgorzata Szumowska, Michał Englert: Śniegu już nigdy nie będzie / Never Gonna Snow Again / Soha többé nem fog havazni
- 20. TIFF, napról napra
- Fele baráti szeretet – Radu Muntean: Întregalde
- Amatőrpornóval a szerelemért – Bogdan Theodor Olteanu: Mia își ratează răzbunarea
- Ezt láttuk a 20. TIFF-en – #dogpoopgirl; Fils de plouc / Mother Schmuckers; Viaje al cuarto de una madre / Journey to a Mother’s Room
- TIFF 2021: versenyfilmek 3. – Neidentificat / Unidentified; Tvano nebus / The Flood Won't Come; Câmp de maci / Poppy Field
- Az (Ezer)egyéjszaka elefántcsontparti meséi – Philippe Lacôte: La nuit des rois / Night of the Kings
- Alkalom szüli a kémet – Oana Giurgiu: Spioni de ocazie
- Sejtelmes posztrock a láthatáron – Fargo mozikoncert a 20. TIFF-en
- TIFF 2021: versenyfilmek 2. – What Do We See When We Look At The Sky?; Pebbles; La vida era eso / Life Was That; Maryjki / Marygoround
- Emberek a havason – Daniel Sandu: Tata mută munții
- TIFF 2021: versenyfilmek 1. – O Último Banho / The Last Bath; Kitoboy / The Whaler Boy; A nuvem rosa / The Pink Cloud
- Teljesen ismerősök – Cesc Gay: Sentimental / The People Upstairs / Szenvedélyes szomszédok
- Szerelmi háromszög a zártosztályon – Ivan Ikić: Oaza / Oázis
- Az emlékezet egy kaszabolós horror – Prano Bailey-Bond: Censor / Cenzor
- Mit várunk a 2021-es TIFF-en?