Sindó Kaneto-portré 2. Sindó Kaneto-portré 2.

Hirosima gyermeke

Sindó Kaneto-portré 2.

Sindó Kaneto A kopár szigettel ért a csúcsra, de a továbbiakban sem adta alább, jobb filmjeinek többségét csak ezután készítette. Bár az Onibabával kezdve egyre kommerszebb munkák kerültek ki a keze alól, számos filmje értelmezhető A kopár sziget továbbgondolási kísérleteként is, amit felülmúlnia ugyan nem sikerült, de szerzőisége, ars poeticája tovább fejlődött.

Sindó Kaneto A kopár sziget után, minden korábbinál nagyobb alkotói szabadságát kihasználva, következetesen folytatta szerzőként: az 1962-es Ningen (Ember) igaz történeten alapul: egy hajó irányt veszít a nyílt tengeren, a négyfős legénység éhezni és szomjazni kezd, hasonlóan szélsőséges helyzetbe kerülnek tehát, mint A kopár sziget családja, az Onibabát is megelőlegezve. Alulértékelték, de kiállta az idő próbáját, sorolhatjuk Sindó sikerültebb filmjei közé. Az egy évvel későbbi Haha (Anya) című, ezúttal is női sorsokkal foglalkozó a (melo)drámát hasonló hangnemben készítette.

Onibaba

Az 1964-es Onibaba radikális váltásnak számít Sindó életművében: első történelmi-kosztümös filmjéről, továbbá első horrorfilmjéről (azaz fantasztikus rétegműfajba tartozó opuszáról) van szó, ilyen minőségében ugyanakkor nem volt precedens nélkül való a japán filmtörténetben (az első mozgóképeik is horrorfilmek voltak, de közvetlen előzmény az 1960-as Jigoku [Pokol]), de Kobayashi Kwaidanjával holtversenyben az évtized legjobb japán horrorjaként is tételezhető. Az onibaba a horrorban gazdag japán folklór egy rémalakja, „vén banya”, egy öregasszonyként megjelenő emberevő démon, tehát már a cím is zsánertudatosságot fejez ki. Klasszikus „keresd és pusztítsd el” szörnyfilmről szó sincs, a film egy buddhista példázaton alapul. A polgárháborús 14. században, egy hatalmas nádrengetegben járunk, egy nincstelen fiatalasszony és anyósa abból élnek, hogy megölik a földjükre tévedő harcosokat, beledobják őket egy éjsötét (a pokol kapuját jelképező) lyukba, fegyverzetüket pedig eladják.

Az Onibaba A kopár sziget továbbgondolásaként is értelmezhető: Sindó előző remekműve akár a történelmi múltban, például a középkorban is játszódhatott volna (a modern civilizáció vívmányai nem jelennek meg benne), emellett az Onibabában Sindó azzal a nagyon is reális lehetőséggel játszik el, hogy mi történne, ha a naphosszat gürcölő földművesek elcsábulnának a bűnözés, az amoralitás, a barbarizmus útjára. Ismét eszünkbe juthat Jancsó művészete, a filmet a Szegénylegények és a Mario Bava-féle gótikus horrorklasszikus, A démon maszkja találkozásaként is lehet jellemezni. Ahogy a Ningen alkalmával, a hősök itt is állandó fenyegetettségben élnek, Sindó tehát azt vizsgálja, hogyan reagálnak különböző emberek a veszélyes helyzetekre, az ellenséges környezetre, azaz egyik fő témája az élni akarás, az életerő. A film bonyodalmával Sindó új fejezetet nyit életművében, témájává válik a szex, a nemi vágy és az élet(erő) kapcsolata. A parasztlány összeszűri a levet egy férfival, anyósának viszont ez több okból is ellenére van, így aztán egy halott szamurájtól szerzett harci maszkot felöltve, azaz onibabát játszva igyekszik elijeszteni kacér, de babonás menyét a szeretőjétől, ám – Buddha átka – nem tudja többé levenni a rémítő démon-maszkot.

Az eredeti példázatban az anyós a templomba járástól akarta elriasztani menyét, emiatt ragasztotta Buddha arcára a maszkot (melyet legvégül engedett levenni, de csak hússal együtt), ezzel szemben Sindó a templomot a szexszel helyettesíti, ezzel a pogány paraszti világ, a természet templomává avatva azt. A film másik főtémája ismét az atombomba: amikor az anyós leveszi a maszkot a szamurájvezérről, összeroncsolódott arcot lát, Sindó bevallottan az atombomba-áldozatokról mintázta a sérülést. Az Onibaba alighanem a valaha készült legjobb atombombafilm: Sindó megtalálja az arany középutat a szájbarágós, giccses-szentimentális dokudrámák (amilyen a saját Hirosima gyermekei c. korai zsengéje) és az allegóriaként, történelmi traumát kizsákmányoló exploitationként és trashként működő műfajfilmek (Godzilla és nemzetsége) között.

A tartalom minimalista, ahogy A kopár sziget esetében, nem ez a helyzet viszont a formával: Sindó jelenetezése lenyűgöző, erős atmoszférát teremt, radikális filmtrükköket, extrém beállításokat és kameramozgásokat használ, hangsávja A kopár szigetét is felülmúlja. Sokan az Onibabát – vitathatatlan művészi értékű horrorfilmként – amolyan szabályt erősítő kivételnek tartják, pedig reprezentatív horrorról van szó: Adam Lowenstein szerint a horrorfilmek gyakran tudatalattinkba beleégett történelmi traumákat dolgoznak fel amolyan művészeti terápiaként, erre nem is találhatunk jobb példát Sindó filmjénél. A filmbeli lyuk értelmezhető ground zero-ként is, eszerint Sindó továbbgondolta véleményét az atombombáról és a háborúról általában: hősei evolúciós élethalálharcot játszanak, az embereket alapösztöneik, Erósz és Thanatosz irányítják (hivatkozott Freud hatására).

Az Onibaba lett Sindó legnagyobb sikere, legfeljebb jelentőségében és kritikai megítélésben marad alul egy hajszállal A kopár szigettel szemben. Következő filmje ismét egy jidaigeki, azaz kosztumös-történelmi film volt, az Akuto (Gazember) az Onibaba folytatása is lehetne, hősét destruktívnak bizonyuló nemi vágy vezérli. A szexualitás filmes analizálásával (mely nem csupán Sindót érdekelte, elég A homok asszonyára gondolni, ami Sindó-film is lehetne) folytatta egy kritikailag kevéssé sikeres, inkább bűnös élvezetként működő „szextrilógia” formájában: az 1966-os Honno (Elveszett szex) főhőse az atombomba és az atomkísérletek hatására impotenssé válik, hasonló a témája a Sei no kigennek (Libidó vagy A szex eredete), továbbá a Tsuyomushi onna to yowamushi otoko (Neglizsé hadművelet, máshol Hanyag művelet vagy a Sindó életművét is summázó Erős nők, gyenge férfiak) is hasonló vonalon mozog témájában, átlagemberek (szexuális) életét jeleníti meg, de Sindó életművében új műfajban, (szex)vígjátékként.

Fekete macska a bozótban

A Yabu no naka yo kuroneko (avagy: Kuroneko; Fekete macska a bozótban, 1968) az Onibaba folytatása is lehetne, ismét jidaigeki folkhorrorról van szó. Két nő (ezúttal anya és lánya) a protagonista, akik a polgárháború miatt férfiak nélkül maradtak erdei házukban. Egy csapat harcos megerőszakolja őket, a házat is rájuk gyújtják. A két nő szellemként jelen marad, elcsábítják és megölik az arra járó fegyvereseket. A lány férje időközben váratlanul visszatér a harcokból, a helyi szervek megbízzák, hogy számoljon le az ottani férfiakat tizedelő erdei rémségekkel. Úgy tűnik, a férfi elődei sorsára jut, ám a szétszakadt család tagjai felismerik egymást, létüket jelentő becsületük, eredendő különbözőségük viszont ellenségekké teszi őket. A Yabu no naka yo kuroneko első látásra az Onibaba ripoffjának, koppintásának tűnik, de komplex munka (lásd Mátrai Titanilla, Ph.D.: Sindó Kaneto Rasómonja – Irodalmi és színházi tradíciók a Fekete macskák a bozótmélyben című filmben. In: Filmszem II. évfolyam 1. szám – Sindó Kaneto 100), Sindó tovább is gondolja az Onibaba üzenetét, tragikus befejezése immár kiábrándultságot tükröz.

Miközben továbbra is sikeres volt forgatókönyvíróként (legjobbja az évtizedben talán A verekedés elégiája Suzuki Seijun rendezésében, 1972-ben pedig a filmírók céhének elnökévé választották), rendezőként is erőre kapott, új műfajokban próbálta ki magát. A hatvanas évek végén és a hetvenes évek elején olyan elismert műfaji filmeket is készített, mint a Kagero (Hőhullám sziget, 1969) vagy a Hadaka no Jukyu-sai (Élj ma, halj holnap / Live Today Die Tomorrow, 1970), előbbi gyakorlatilag A kopár sziget krimiverziója gyilkossággal és nyomozással, utóbbi pedig az Onibabára hajaz, hőse a bűnözői élet rabja lesz. Az 1974-es Waka michi (Az én utam) szintén A kopár szigetet idézi, egyúttal „vissza a kezdetekhez” darab: idős hősnője férje holttestét akarja eltemetni, de ehhez át kell verekednie magát az állami bürokrácián, amolyan modern Antigoné-parafrázisról van tehát szó.

A kopár fa

1975-ben Mizogucsi-filmjével (Aru eiga-kantoku no shogai) jelentkezett, következő műve szintén biopic volt: a Chikuzan hitori tabi (Chikuzan élete)  Takahashi Chikuzan vak énekesről szól, ez is amolyan féldokumentumfilm, Chikuzan személyesen szerepel benne. 1979-es filmje, a Fojtogatás legsokkolóbb munkája, családi (rém)dráma. Sindó korábbi filmjeit reményteliség jellemezte, a Fojtogatás viszont kiábrándultságot tükröz, hasonlóan két horrorfilmjéhez. Következő filmje, az Erotikus képregény (Hokusai manga / Edo Porn, 1981) ismét életrajzi, alanya az Edo-kori művész, Katsushika Hokusai, bár Sindót nem a prózai valóság érdekelte, helyette művészpornót készített, ami nem volt ritkaság a kor japán filmvilágában, elég az Érzékek birodalmára gondolni, melyet akár Sindó is elfogadott volna filmográfiájába. Biopicjei arra engednek következtetni, hogy ekkoriban már pátriárkának számított a japán filmes színtéren, és ő maga is kiváló alanya lenne egy életrajzi filmnek (egyik neves rajongója Benicio Del Toro, aki Sindó-retrospektív vetítéseket vezetett és interjút készített vele).

Három évvel ezután rendezte a Chihei-sen-t (A horizont), melyet egyik testvére ihletett, akit feleségül adtak egy japán-amerikaihoz. A nyolcvanas években készített filmjei közül a legfontosabb kétségkívül a Rakuyoju (Csupasz fa), melyben egy idős író tekint vissza életére. A szépen stilizált fekete-fehér film ismét emberi sorsot, létélményt igyekszik megragadni, Sindó emellett gyermekkoráról és anyjához való viszonyáról maradt emlékeit önti filmbe – kevés rendező volt képes ilyen őszinte művészi vallomást készíteni önnön öregkoráról.

A kilencvenes években három filmet rendezett, mind jól sikerült darab. Az 1992-es Bokuto kidan (Oyuki furcsa története) Nagai Kafu író önéletrajzi könyvén alapul, ekképp ismét művészportré Sindótól. A film elsősorban az író a női nemhez való viszonyára koncentrál a rendező szerzőiségének megfelelően, ezen keresztül természetesen a régi és a kortárs japán társadalomról is értekezve. A Gogo no Yuigon-jo (Az utolsó feljegyzés) szintén az idősek létélményéről szól (ez volt Otawa utolsó filmje, 1994-ben rákban elhunyt), ahogyan az Ikitai (Élni akarás, 1999) is, Sindó mindkét film alkalmával tragikomikus hangnemet használ.

A kétezres években még négy filmet készített, ezek voltak utolsó munkái. A 2000-es Sanmon yakusha (Mellékszereplő) saját életrajzi könyvének filmverziója, melyet Tonojama Taijiről írt, a Mizogucsi-filmjéhez hasonlóan itt is exkluzív művészportrét készített. A 2003-as Fukuro (Bagoly) ismét dramedy, az Ishiuchi jinjo koto shogakko: Hana wa chiredomo  (Az Isiucsi Dzsindzsó Általános és Középiskola) alkalmával gyermekkorára emlékszik vissza, utolsó filmje és hattyúdala, a hányatott sorsú, de végül kritikai sikert aratott Ichimai no hagaki (Levelezőlap / Postcard) a II. világháború idején játszódó háborús, pontosabban háborúellenes film, hazája nevezettje volt a legjobb idegen nyelvű film Oscarjára, és megnyerte a Tokiói Nemzetközi Filmfesztivál különdíját.

Pályafutása vége felé fia, Jiro a producerévé avanzsált, unokája, Kaze pedig író-rendezőként lépett nyomdokaiba, debütfilmje a 2000-es Love/Juice volt. Ha nem is a saját lábán, de eljutott Hollywoodba is: 1987-ben az ő forgatókönyvéből készült a Hachiko monogatari (Hacsi) c. film, mely egy népszerű megtörtént eseten alapul (egy kutya minden nap az állomáson várta gazdáját, annak halála után évekkel is), e filmből 2009-ben amerikai remake készült Richard Gere főszereplésével – Sindó szkriptje egyértelműen illik a profiljába, szerzői darab. 100. születésnapját nagy ünneplés, rendezvények, vetítések és filmes szaklapok tisztelgése kísérte. Természetes körülmények között halt meg május 29-én, Otowa mellé temették. Halála nem szakította félbe életművét, mivel a Levelezőlap kapcsán bejelentette visszavonulását. Küldetését teljesítette, párját ritkító szerzői életművet hagyva ránk.

 

Irodalomjegyzék:

Filmszem II. évfolyam 1. szám – Sindó Kaneto 100

Lajta Gábor: A szenvedély útja (Shindo Kaneto filmjeiről). Filmvilág, 1984/03 35-38. old.

Támogass egy kávé árával!
 

Kapcsolódó filmek

Friss film és sorozat

Szavazó

Melyik kilencvenes évekbeli filmnek kellene már egy folytatás?

Szavazó

Melyik kilencvenes évekbeli filmnek kellene már egy folytatás?

Friss film és sorozat