Kritika: Pókember: A Pókverzumon át (Spider-Man: Across the Spider-Verse) Kritika: Pókember: A Pókverzumon át (Spider-Man: Across the Spider-Verse)

Túltolt látványorgia Pókember-hadsereggel

Spider-Man: Across the Spider-Verse / Pókember: A Pókverzumon át

ÉRTÉKELD A FILMET!
Pókember: A Pókverzumon át
Joaquim Dos Santos, Kemp Powers, Justin K. Thompson
2023
Pókember: A Pókverzumon át

Pókember: A Pókverzumon át

Adatlap Filmadatlap Teljes filmadatlap

A Filmtett szerint: 6 10 1

6

A látogatók szerint: 7.5 (8)

7.5
(8)

Szerinted?

0

A 2018-as Pókember: Irány a Pókverzum! egy szép, csendes meglepetés-siker volt – legalábbis annyiban csendes, hogy akkoriban teli erővel dübörgött az élőszereplős Marvel-gépezet, és egyre másra halmozta a kassza- és kritikai sikereket bezsebelő képregényfilmjeit. A Pókverzumról kevesebben hallottak, de a kritikai siker igen hamar utolérte a Marvel helyett a Sony égisze alatt létrejött alkotást, hiszen a legjobb animációs film Oscarját is hazavihette abban az évben.

Multiverzális animáció mindenkinek – Spider-Man: Into the Spider-Verse / Pókember: Irány a Pókverzum!

2019. március 4.

Néhány hónappal azután, hogy meglehetősen hangosra sikerült a kirúgásuk a legutóbbi Star Wars-Disney-termék, a Solo rendezői székéből, Phil Lord és Chris Miller átvehette a maguk közös Oscar-díját: ha rendezőként nem is, de íróként és producerként a csúcsra értek. A Ruben Brandt nem jelölése után érthetően kissé szurkálódó hangulatban ültem le megnézni az Oscar-díjas Pókember-rajzfilmet, de ezúttal meg kellett adnom, méltó helyre került a díj.

Olvasd tovább  

Azóta kicsit változott a közhangulat, a Marvel-gépezet érezhetően lelassult, az utóbbi néhány filmjük meglehetősen laposra sikeredett, költségmegszorításokra is kényszerülnek a Disney-nél, úgyhogy az elkövetkező megjelenések is lassabban fognak majd érkezni. Ugyanakkor nem szabad elfelejteni, hogy bár a Tom Holland-féle Pókember igencsak fontos része a Marvel-moziverzumnak, a karakter jogai nem a Marvelnél vannak, hiszen azokat annak idején (amikor még nem voltak a világ egyik legnagyobb mozimonstruma) eladták a Sonynak, ők pedig azóta is vígan élnek belőle, és eszük ágában sincs azokat teljesen visszaszolgáltatni. Ideiglenes megegyezésekre ugyanakkor futja, ennek is volt köszönhető, hogy a legutóbbi MCU-s Pókember-moziban felbukkanhattak a korábbi Peter Parkerek is (Toby McGuire, Andrew Garfield), és hogy a Venom-filmeket is be lehet illeszteni a Marvel-kontinuumba, ha nagyon akarjuk.

Mindez annak a történetelemnek köszönhető, amit az utóbbi időben már nemcsak a képregényfilmek, hanem a legutóbbi Oscar-gála nagy nyertese, a korántsem sima szuperhősös Minden, mindenhol, mindenkor is nagy sikerrel használt (egyelőre még mindig ezerszer jobban kihasználva a benne rejlő lehetőségeket, mint a Marvel): a multiverzumnak. Elég ezt a szót bedobni, és máris meg van magyarázva minden őrült fordulat, metamodern mémbeültetés, bármilyen elborult világ- vagy karakterötlet, ami csak eszébe jutott a forgatókönyvíróknak. Ennek köszönhetően barangolt Doctor Strange is más dimenziókban és találkozott (többek között) a saját zombi-verziójával, de emiatt sikerülhetett három Peter Parkernek egyszerre megmentenie az univerzumot is.

Kép a Pókember: A Pókverzumon át című animációs filmből

És ennek volt köszönhető az Irány a Pókverzum is, ami mind közül talán a legőrültebb, legfelszabadultabb multiverzumos történet volt – legalábbis egészen a Minden… sikeréig – , amit nagyvászonra szültek, és tévében is csak a Rick and Morty zseniális agymenései kelhettek versenyre Phil Lord és Chris Miller alkotásának ötleteivel: volt itt mangákat idéző Pókrobot japán pilótával, Noir-Pókember Nicholas Cage hangjával, de egy maszkos Pókdisznó is teljes természetességgel mászkált a világban. Mindezt pedig megfejelte egy egészen letaglózó látványvilág, aminek az egyediségét, gazdagságát és kifejezőképességét nem lehet eleget dicsérni. Elég az hozzá, hogy a fősodor bukdácsoló filmjeihez képest az Irány a Pókverzum folytatását igencsak érdemesnek tűnt várni.

Lord és Miller pedig nem is bízták a véletlenre: ugyan a Sony fejeseinek azt ígérték az első rész sikere után, hogy a folytatások is ugyanannyiért készülnek majd, a költségvetés és a stáb mérete is igencsak megnőtt, végül csaknem ezer animátor dolgozott A Pókverzumon át címre hallgató második részen. Csak hát, mint tudjuk, a kevesebb néha több, és ez esetben sincs másképp: a látvány ugyan továbbra is gyönyörű, az akciójelenetek annyira pörgősek és annyi vizuális ingert akarnak közvetíteni, hogy egyszerűen nincs idő minden fontos részletet befogadni.

Kép a Pókember: A Pókverzumon át című animációs filmből

Na de mi is történik hőseinkkel, hogy is kerül aktuális Pókemberünk, Miles Morales ismét egy multiverzális csata közepébe? Az első rész eseményei után bezárultak a multiverzum kapui, minden Pókemeber visszatért a saját dimenziójába (aki belekötne, hogy tudományosan a multiverzumnak és dimenzióknak semmi köze egymáshoz, megteheti, csak épp nem lenne sok értelme, már rég túl vagyunk azon az igényességi szinten, hogy ez legyen a legnagyobb tudományos tévedés egy kortárs sci-fi-alkotásban). Gwennek (Hailee Steinfeld) nagyon hiányzik Miles (Shameik Moore), Miles-nak is Gwen, a maguk világában ugyanakkor mindketten aktívan üldözik a bűnt, miközben próbálják az álarcos munkát kiegyensúlyozni a családi és iskolai élettel (természetesen kevés sikerrel, ahogy az elvárható egy Pókember-történettől). Gwennek titkolnia kell rendőrfőnök apja elől, hogy ő a helyi Pókember, mivel az még mindig úgy gondolja, hogy Pókember ölte meg Gwen barátját, a helyi Peter Parkert. Miles pedig eközben mindenhonnan elkésik, pedig már az egyetemi felvételire kellene készülnie, szintén rendőr apjának pedig szintén nem mondhatja el, hogy ő a helyi Pókember, mert csak. Aztán Gwent egy aktuális csatája közben egy reneszánsz papír-Keselyű ellen a Guggenheim múzeumban kisegíti egy ultramodern Pók-variáns, Miguel O’Hara (Oscar Isaac) egy párhuzamos univerzumból, Gwen pedig csatlakozik a minden világok Pókembereit összekötő Pókverzumban működő társasághoz, akik – élükön Miguellel – igyekeznek rendben tartani a multiverzum szálait a dimenziókon átjutó anomáliáktól. Gwen aztán Miles világába is átlátogat egy fekete lyukakat létrehozó bűnözőt követve, és ismét együtt veszik fel a harcot a dimenzióközi gonosztevők és a multiverzum összeomlása ellen.

Kép a Pókember: A Pókverzumon át című animációs filmből

Az első rész története ugyan nem váltott világot, de nagyon kellemesen önreflexív volt, mind műfaját, mind a konkrét hősét tekintve. Ehhez képest pedig a második rész kifejezetten nagymértékű visszalépést mutat: ugyan még mindig igyekszik nagyon metamodern lenni, de a nyitó nagyjelenet múzeumos részét leszámítva mintha elfelejtette volna, hogy mitől is működött annyira az előző rész sztorija. Ott ugyebár nem kezdték el részletesen elmesélni minden egyes Pókember esetében a csak közelmúltban háromszor is feldolgozott sztorit, hanem rövid, jópofa montázsokkal ugrottuk át a „szokásos” részeket. Ehhez képest a második részben első órájában kétszer is megkapjuk, amit már Tobey McGuire-nál megunhatott mindenki, hogy de nehéz összeegyeztetni a magánéletet a Pókember-léttel. Ráadásul sokadszorra is eljátsszuk a család előtti titkolózást, meg minden félreértést és „jópofa” szituációt, ami ezzel jár, miközben ezen még az MCU is réges-régen továbblépett.

Kép a Pókember: A Pókverzumon át című animációs filmből

Az előző rész erősségei közé tartozott a bátorsága is, hogy ti. be mert emelni furcsa karaktereket és történetelemeket a sztoriba. És ugyan itt is kapunk bőven furcsaságokat (Pók-T-Rex, angol punk-Pókember, LEGO-Pókember stb.), ezek ezúttal korántsem jutnak olyan fontos szerephez, mint az előző részben, jobbára csak gegnek érződnek, nem pedig fontos dramaturgiai elemnek. Ráadásul a legutóbbi Marvel-Sony egyezkedésnek köszönhetően most már a Pókverzum és az MCU kanonikusan, hivatalosan összeköthető (röviden megjelennek az élőszereplős Peter Parkerek is az animációban), de ezen a téren is kimaradnak a kínálkozó lehetőségek, és még csak megjegyzést sem tesz senki arra, hogy de furcsa ez az egész „való világ” a képregényesen megrajzolt szereplők között.

Kép a Pókember: A Pókverzumon át című animációs filmből

Ezen egyáltalán nem segít az sem, hogy már megint jóval túl van a két órán a film játékideje (140 perc környéke), ami egész egyszerűen túl sok egy ennyire tömény látványvilágot tekintve. Még akkor túl fárasztó lenne a szemnek, ha a forgatókönyv dramaturgiája éppenséggel remek ritmusú lenne (egész konkrétan az első óráját nyugodtan le lehetne felezni), de csak tetézi a tény, hogy ez még csak nem is egy kerek történet. Mostanság ez egy rossz szokása kezdett lenni bizonyos Hollywoodi produkcióknak, hogy a nézőt a film (és marketingje) semmilyen szinten nem informálja a vetítés előtt, hogy éppen egy „első” vagy „középső” részre ül be. Ez a Dűne esetében volt kifejezetten feltűnő, ahol még annyival védhető volt a döntés, hogy nem voltak biztosak a készítők abban, hogy berendelik a második részt is, de a legutóbbi Halálos iramban esetében már egészen konkrétan egy akciójelenet közepén van elvágva a történet, egy roppantul irritálóan mondacsinált cliffhangerrel zárul az egész. És ugyan tudni lehet Vin Dieselék és a Pókverzum esetében is, hogy érkezik a következő rész, ezt azért illik jelezni hangsúlyosabban a nézőknek – máskülönben az történik, mint ezúttal is, hogy két óra elteltével kezd el gyanakodni mindenki, hogy a filmben megkezdett történet (és annak tanulságai) csak pár év múlva kapnak majd lezárást.

Kép a Pókember: A Pókverzumon át című animációs filmből

Mindezek ellenére az animációs filmek és a Pókemberek rajongóinak is melegen ajánlott a Pókverzumon át: akit bármilyen szinten is érdekel szinte bármelyik animációs technológia, az számtalan ötletet meríthet a film megoldásaiból, és aki még mindig nem unta meg a Manhattan toronyházai közötti hálókon ugrálást, az keresve sem találhat jobb mozit magának. De azért nem árt senkinek, ha felkészülve ül be a moziba: nagyon sokat és igen keveset is kap egyszerre, és korántsem egy kerek történetet.

Támogass egy kávé árával!
 
Pókember: A Pókverzumon át

Pókember: A Pókverzumon át

Színes akciófilm, animációs film, fantasy, sci-fi, vígjáték, 140 perc, 2023

Rendező: , ,
Szereplők: , , , , Teljes filmadatlap

A Filmtett szerint:

6

A látogatók szerint:

7.5 (8)

Szerinted?

0

Friss film és sorozat

  • The Apprentice

    Színes életrajzi, filmdráma, 120 perc, 2024

    Rendező: Ali Abbasi

  • Haldoklás, de komédia (Sterben)

    Színes filmdráma, 183 perc, 2024

    Rendező: Matthias Glasner

  • A szerelem ideje

    Színes filmdráma, romantikus, 107 perc, 2024

    Rendező: John Crowley

  • Mosolyogj 2.

    Színes horror, thriller, 132 perc, 2024

    Rendező: Parker Finn

  • Venom: Az utolsó menet

    Színes akciófilm, sci-fi, thriller, 110 perc, 2024

    Rendező: Kelly Marcel

  • A vad robot

    Színes animációs film, kalandfilm, sci-fi, vígjáték, 101 perc, 2024

    Rendező: Chris Sanders

  • Nő a reflektorfényben

    Színes bűnügyi, filmdráma, thriller, 95 perc, 2023

    Rendező: Anna Kendrick

  • Vogter

    Színes filmdráma, thriller, 100 perc, 2024

    Rendező: Gustav Möller

Szavazó

Melyik kilencvenes évekbeli filmnek kellene már egy folytatás?

Szavazó

Melyik kilencvenes évekbeli filmnek kellene már egy folytatás?

Friss film és sorozat

  • The Apprentice

    Színes életrajzi, filmdráma, 120 perc, 2024

    Rendező: Ali Abbasi

  • Haldoklás, de komédia (Sterben)

    Színes filmdráma, 183 perc, 2024

    Rendező: Matthias Glasner

  • A szerelem ideje

    Színes filmdráma, romantikus, 107 perc, 2024

    Rendező: John Crowley

  • Mosolyogj 2.

    Színes horror, thriller, 132 perc, 2024

    Rendező: Parker Finn

  • Venom: Az utolsó menet

    Színes akciófilm, sci-fi, thriller, 110 perc, 2024

    Rendező: Kelly Marcel

  • A vad robot

    Színes animációs film, kalandfilm, sci-fi, vígjáték, 101 perc, 2024

    Rendező: Chris Sanders

  • Nő a reflektorfényben

    Színes bűnügyi, filmdráma, thriller, 95 perc, 2023

    Rendező: Anna Kendrick

  • Vogter

    Színes filmdráma, thriller, 100 perc, 2024

    Rendező: Gustav Möller