Reinaldo Marcus Green a Richard király sikere után újabb életrajzi filmet készített, amely tökeletesen illeszkedik az utóbbi évek zenész-biopic-trendjébe. A Bob Marley: One Love egyrészt hiánypótló alkotás – reggae-filmből túl kevés van –, másrészt azonban nem tud újat mutatni sem Marley életével kapcsolatban, sem a zenészéletrajzi zsánerben.
Jamaica a 70-es években nehéz időszakon ment át, a két szembenálló poltikai oldal aktivistái folyamatosan harcoltak, gyakoriak voltak az utcai lövöldözések és a rendőri túlkapások. Ebben az időszakban tett szert ismertségre a szigetországban Robert Nesta Marley, egy fekete anyától és fehér apától származó fiú, aki a zenéjével próbált meg békét teremteni. Ez első hallásra borzasztóan giccsesnek tűnik, ám filmünk már az első perceiben igyekszik bemutatni azt a kemény valóságot, amivel Bob Marley-nak szembe kellett néznie: a mozi az énekes-dalszerző 1976-os Smile Jamaica-koncertjével indul, amely a háborúzó politikai oldalak közötti feszültséget próbálta enyhíteni és amely előtt két nappal a protagonistát megtámadják otthonában. A merénylet során nemcsak ő, hanem a felesége és a menedzsere is megsérülnek. Marley mindezek ellenére is megtartja az említett koncertet, utána viszont elhagyja Jamaicát és Londonba költözik. A film erre az időszakra koncentrál, amelyben Marley a The Wailersszel felvette az Exodus című albumát, ami aztán világhírűvé tette őt és amelynek turnéja után végül visszatér Jamaicába a One Love-koncertre – amelynek a címét a film is viseli.
Akik erre a filmre Bob Marley zenéje miatt vártak, azokat semmiképp nem éri majd csalódás, ugyanis szinte minden híressé vált száma felcsendül a filmben, sőt, már-már soknak is érződik a dalok mennyisége. Ami pedig azok előadásmódját illeti, a koncerteken játszódó jelenetekben az eredeti Bob Marley-felvételek szólnak, ám amikor egyedül gitározgat – vagy épp dalokat ír a The Wailersszel –, akkor viszont a Bob Marley-t alakító színészt, Kingsley Ben-Adirt hallhatjuk.
Ezzel pedig eljutottunk a zenészéletrajzi filmek egyik legfontosabb kérdéséig: mennyire hitelesen képes a főszereplő visszaadni az általa alakított történelmi figurát? Nos, Kingsley Ben-Adir remek munkát végez: Bob Marley híressé vált beszédstílusa, akcentusa és modora is tökéletesen átjön a brit színész megformálásában. Ben-Adir ragyog a szerepben, sőt, a koncert-jelenetekben is megpróbálja megformálni Marley híres előadásmódját és eksztatikus táncait – ezekre a film sajnos túl kevés esélyt ad neki, pedig a legerősebb pillanatok közé tartoznak. Rajta kívül ki kell még emelnünk Lashana Lynchet, aki kiválóan hozza Bob Marley feleségét, és hozzá köthető a film talán legerősebb jelenete is, amikor férjét azzal szembesíti, hogy valójában mennyire megkeseríti az ő és a gyerekeik életét a karrierjével.
Green próbál a szokásosnál komplexebb képet mutatni Bob Marley-ról, így életének több aspektusát is górcső alá veszi: megjelenik az énekes mély vallásossága, a szülei vegyes házasságából származó identitáskrízise, sőt, egy jelenet erejéig a halálát okozó bőrrákkal való dacos szembenézése is. Mindez azonban nagyon kidolgozatlannak hat, mivel egyik szálra sincs elég idő szánva ahhoz, hogy azt érezhessük a film végére: tényleg megismertük Bob Marley-t. A legnagyobb gond az, hogy Marley a film végére is ugyanaz az idol marad, aki már amúgy is a fejünkben élt, nem válik hús-vér emberré, ezért nehéz nézőként azonosulni vele. Ez talán annak is köszönhető, hogy az életrajzi filmekhez képest furcsán rövid időszakot fog meg a film Marley életéből, ehhez képest a flashbackek és látomások, amelyek által igyekszik a film jobban körülírni a reggae atyjának korábbi életét, nagyon kaotikus módon kapcsolódnak a film jelenéhez.
Az utóbbi években felkapottá vált, zenészekről szóló életrajzi filmekkel – mint a Bohém rapszódia, a Rocketman vagy az Elvis – párhuzamba állítva rögtön szembeötlik, hogy a One Love ugyanazokat a kliséket használja, mint ami a többi alkotásnak is a gyenge pontja volt. Megjelenik a gonosz menedzser, aki eleinte jóbarát, de amint Marley híressé válik, meglopja őt és ellehetetleníti afrikai turnéját egy nagyobb amerikai turné bejövetele ellenében. A címszereplő életéből ezúttal is csak a szép és az őt hősként bemutató pillanatok vannak kiemelve, alig kapunk valamint a sztárság sötét oldalából.
A legnagyobb hiányérzet viszont valami olyanhoz kapcsolódik, ami a Bohém rapszódiában és az Elvisben is megvolt: az érzelmi csúcspont, konkrétabban egy koncert, ami miatt emlékezetessé válhattak ezek a filmek. A '85-ös Live Aidhez vagy Elvis utolsó Las Vegas-i koncertjéhez képest a One Love-ból hiányzik ez a pillanat. Pedig a film tökéletesen megágyaz ennek, a teljes struktúráját a Jamaicába hazatérő Marley említett koncertjére építi fel, de amikor a film végén elérkezünk ehhez a katartikus fináléhoz, az alkotók egyszerűen úgy döntenek, hogy nem mutatják meg, hanem inkább néhány archív felvételt játszanak be róla, a címadó One Love-ot pedig mindössze stáblista alatti zenének használják. Ez a húzás teljesen hazavágja azt a potenciálisan emlékezetes finálét, ami ebben a történetben és Marley hazatérésében rejlett.
A zenészéletrajzi zsánerdarabok túlságosan elmerülnek az imázsalkotásban (no meg a sláger megszületésének bemutatásában), ezért sokszor hiányzik belőlük az az üzenet, amit ezek az emberek a zenéjükön keresztül vagy az életvitelük által próbáltak átadni – ez a hiányosság pedig talán a One Love esetében a legszembeötlőbb. A Bob Marley-féle reggae a fülnek kellemes zene ugyan, de az énekes a szövegeiben rejlő üzenet miatt vált világhírűvé. Ez pedig ebből a filmből teljesen hiányzik, így szórakoztató, de a többlettartalom hiányában felejthető alkotássá válik.