Idén sem hiányozhat a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál műsorából a magyar film napja: a TIFF ezúttal egy felújított klasszikussal, öt nagyjátékfilmmel, két dokumentumfilmmel, egy nagy sikerű egészestés animációval, egy animációs válogatással és „bónuszként” egy félórás fikciós alkotással várja a nézőket, de a Szupernóvák közt is találunk magyar vonatkozású alkotást.
Romániai premierként vetíti a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál Szilágyi Fanni Veszélyes lehet a fagyi című első nagyjátékfilmjét, amelyben Stork Natasa alakítja bravúrosan a főszerepet: a sztori egy egypetéjű ikerpárról szól, amelynek mindkét tagja látszólagos sikerei ellenére megrekedt az életben, boldogtalan. Amikor beleszeretnek ugyanabba a férfiba, szembe kell nézniük élethazugságaikkal és kezükbe kell venniük a sorsukat.
Prikler Mátyás Rotterdamban bemutatott, Hatalom című új filmjének sem volt még hazai vetítése: a Köszönöm, jól felvidéki rendezője ezúttal jelenünk égető közéleti kérdéseiről, a politika rejtett gépezetéről, a hatalom megtartásáért tett kínos erőfeszítésekről, az emberi kapcsolatok bonyolultságáról mesél.
Szintén premierként kerül a fesztivál műsorára Tősér Ádám Blokád című történelmi-politikai drámája, az első magyar nagyjátékfilm, amely a rendszerváltás hajnaláról szól: nemcsak a címben jelzett taxisblokád négy napjának krónikája: a kulisszák mögötti küzdelmekbe, alkukba, és a válságot kezelő, a demokráciáért küzdő miniszterelnök magánéletébe enged bepillantást.
Akinek még nem sikerült megnéznie, a júniusi fesztiválon bepótolhatja Bernáth Szilárd Larryjét és Csoma Sándor Magasságok és mélységek című filmdrámáját, amelynek főszerepét Pál Emőke alakítja.
Különleges színfoltja az idei válogatásnak a marosvásárhelyi születésű Magyari Zsolt félórás történelmi játékfilmje, az 1939, valamint egy restaurált klasszikus: Fehér György Szürkület című 1990-ben bemutatott kultikus fekete-fehér krimije.
A Berlinale Encounters versenyében volt a premierje Bánóczky Tibor és Szabó Sarolta Műanyag égbolt című animációs filmdrámájájának. Az inkubátoros berkekből indult, majd Eurimages-támogatással, magyar-szlovák koprodukcióban készült film története egy állatok és növények nélküli, nem túl távoli jövőben játszódik, ahol az emberiség túlélésének kegyetlen ára van, egy férfi minden szabályt áthág, hogy megmentse a felesége életét. A friss animációs remekmű mellett a Maestróval Oscar-díjra jelölt M. Tóth Géza filmjeiből készült válogatás gazdagítja a fesztivál animációs válogatását.
A magyar nap idei programja két dokumentumfilmet is rejteget: nem hiányozhat belőle a Kolozsváron élő Lakatos Róbert Ki kutyája vagyok én? című, játékfilmes és vígjátéki elemekkel tűzdelt társadalmi szatíra, ami kutya-problémák metaforáján keresztül – tenyésztési programok, pásztorkutyák evolúciója, ősi magyar fajok helyzete – beszél az erdélyi-magyar identitásról és izgalmas társadalmi kérdésekről.
A TIFF-en Császi Ádám Háromezer számozott darab című megrázó erejű kísérleti drámáját is meg lehet majd nézni. A filmben egy színházi rendező öt nehéz sorsú fiatal roma életéről készít előadást. A színdarab kendőzetlen kegyetlenséggel meséli el életük valós történetét, vagyis: a nyomorukkal kereskedik. Amikor az előadást meghívja egy neves német színházi fesztivál, a csoport tagjai kénytelenek szembenézni múltjukkal, és felvenni a küzdelmet a rasszista sztereotípiákkal.
Nem feltétlenül kategorizálható magyar filmként, de a Szupernóva szekcióban is található egy magyar vonatkozású alkotás: az erdélyi származású Skovrán Tünde a texasi SXSW fesztiválon mutatta be néhány hónapja két dél-afrikai interszex szereplője (nem) hétköznapi küzdelmeiről szóló, Who I Am Not című dokumentumfilmjét.
A TIFF magyar napjának társszervezője idén is a Filmtett Egyesület.
A TIFF filmjeinek listája elérhető a fesztivál honlapján.