A Netflix repertoárja olyan filmmel bővült, amely választ ad arra, hogy miképp nevelné a Fekete Mamba a tinilányát, és hogyan harcolna tetszőlegesen választható és minden szinten túlértékelt akcióhősünk körömcipőben-kosztümszettben. A kérdésekre felelő Boksoon kettős élete mégsem szörnyszülött – ha az, akkor viszont a legszórakoztatóbb.
Rizikós Kill Boksoon névre keresztelni egy alkotást, amely alapsztorijában Tarantino Kill Billjének folytatásaként is megállná a helyét (magyar fordításban szokás szerint igyekeztek a teljes történetet lefedni az elnevezéssel, így az egyszerre sokat és semmit ígérő Boksoon kettős élete lett a cím), Byun Sung-hyun rendező viszont hősnőjéhez illő vakmerőséggel csapott a lovak közé.
![](/uploads/2023/04/kil-boksoon-1.jpg)
A történet – a fent vázoltak után nem meglepő módon – az elképzelhető legprofibb dél-koreai bérgyilkosnőről szól, aki egyesek szerint már túllépett fénykorán, mégis rendre ő kapja a „hónap éldolgozója” címet. A főként szuperlatívuszokban emlegetett Gil Boksoon (Jeon Do-yeon) karrierista, imádja a munkáját, viszont életének még fontosabb tényezője anyai valója: egyedülálló szülőként neveli tinédzser lányát, Gil Jae-yeongot (Kim Si-a), akinek sejtelme sincs édesanyja foglalkozásáról. A lány csak a fedősztorit ismeri, miszerint Boksoon rendezvényszervezéssel foglalkozik – ebből eredendően a szórakoztatóipar fogalomköre a film egészét behálózza. Az elegánsan, borítékban átnyújtott projekteket show-ként emlegetik, az első gyilkosság bürokratikus megnevezése a bérgyilkosok berkeiben debütálás címszó alatt fut.
![](/uploads/2023/04/kil-boksoon-2.jpg)
Ha már a bérgyilkosberkeket emlegetünk, jegyezzük meg, hogy ezekben bizony könnyen el lehet veszni. A forgatókönyv olyan szervezett bűnözést vázol fel, amiről nehéz eldönteni, hogy ez a film öniróniája vagy véresen komolyan kezelt dramaturgiai eleme. Az önmagukat cégekként definiáló bérgyilkosi körök mondhatni szakszervezetbe tömörültek, rendszeresen gyűléseznek, és úgy viselkednek, mint a korporatista multik. Ebben a földalatti üzletágban, melynek protagonistánk is tagja, oligopólium uralkodik: külsősöknek, vagy olyanoknak, akik egyik jól bevált céghez sem tartoznak, esélyük sincs kitörni a névtelenségből. Az üst körül ülők viszont hírnevet és nem kevés pénzt zsebelnek be: a gazdag egyre gazdagabb lesz. Ezért van szerencséje Boksoonnak, hogy az M.K. Ent lelkes – ugyanakkor lelketlen – csapatát erősíti. Ennek a szerencsének igazából két fő összetevője van: az egyik a nő veleszületett mészárlási tehetsége és kreativitása, a másik a főnöke által felé táplált plátói szerelem – természetesen ez is bonyodalmakhoz vezet.
![](/uploads/2023/04/kil-boksoon-6.jpg)
Ha nem lenne önmagában elég konfliktussal teletűzdelve a történet (maximalista, munkamániás anya egyensúlyozik karrier és magánélet között; a munkaerőpiaci érdekképviseletek farkastörvényei nehezítik a fizikailag és lelkileg amúgy is megterhelő mesterséget), akad itt még egy probléma félúton szakmai- és magánélet között. Az M.K.-t vezető testvérpár és Gil Boksoon között valami bizarr szerelmi háromszög alakul ki. Mint fentebb említettük, Cha Min Kyu (Sol Kyung-gu) gyengéd érzelmeket táplál a nő iránt, aki Kill Boksoonként van elmentve telefonjába. A szinte folyamatosan mosolygó Cha Min Hee (Esom) pedig látszólag belterjes szándékkal közelít bátyja felé, és féltékenységi rohamában felbuzdítja Boksoon ivócimboráit, hogy a nő életére törjenek, ezáltal A-kategóriás munkaerővé avanzsálva az M.K. Ent-nél – a filmben ez egy teret és eszközöket kreatív módon felhasználó, büfés összecsapásként elevenedik meg.
![](/uploads/2023/04/kil-boksoon-5.jpg)
Az önmaguknak, saját karakterüknek kultuszt teremtő akciófilmeknek egyaránt lehet aranybilétája és veszte, hogy mennyire veszik komolyan önmagukat és az élet-halál harcokat. A fent vázolt jelenet is operál némi humorfaktorral és mesterien koreografált csetepatéval, de a Kill Boksoon esetébentalán tanácsosabb a nyitójelenetből kiindulni: a főszereplőt szobalányruhában, tökéletes sminkkel és konttyal ismerjük meg éjszakai műszakjában. Leendő áldozata bókjait lehajtott fejjel, szemérmes félmosollyal fogadja, aztán fél kézzel megöli őt. Ezt persze megelőzi egy eposzi viadal – egy jakuzát mégsem lehet csak úgy, méltó küzdelem nélkül lemészárolni. És egy bizonyos szinten nem is illik: valószínűleg ezért cigiznek és lelkiznek egyet, mielőtt megkísérelik kivonni egymást a forgalomból.
![](/uploads/2023/04/kil-boksoon-4.jpg)
A néző itt legyinthet egyet, hiszen megszokott klisé ázsiai vonatkozású akciófilmekben a türelemmel és bájcsevejjel kivárt küzdelem, és amúgy is unalmas filmes toposz a nagy vérengzések közepette elszavalt főgonoszi monológ. Valószínű, hogy a Kill Boksoon tudatosan a komikum fokozását akarja elérni – és éri is el – az ehhez hasonló bejáratott sablonokkal. Hozzátartozik az előbbiekhez, hogy a filmben felvonultatott profi gyilkológépek öltönyben, kosztümkabátban, esetenként magassarkúban képesek tömegmészárolni, mindeközben szó szerint hajuk szála se görbül. Az már csak hab a tortán, hogy egy párbajban olyan misztikus és elsőrangú katanát használ egy illető, ami fölöttébb Hattori Hanzō-hatást kelt (csak itt a kard 400 éves, és Akihira készítette), emellett a mester és tanítvány viszonya (értve itt Cha Min Kyu és Gil Boksoon kapcsolatára) meg a hóvihar a végső leszámolásánál is túl Kill Bill-szerű, hogy véletlen legyen.
![](/uploads/2023/04/kil-boksoon-7.jpg)
Az anya-lánya kapcsolat ennél sokkal reálisabb és eredetibb. A színészek játéka hihetővé teszi az elhallgatások áthidalhatatlannak tűnő nehézségeit, a problémamegoldások és próbálkozások kudarcait, kiemelve, hogy gyilkolni könnyebb, mint gyereket nevelni, főleg mert az előbbi módszerei nem alkalmazhatók az utóbbira. Még akkor sem, ha a két szereplő egyénisége annyira hasonlít egymáséra, mint ennél a párosnál. Szemléltetésképp elég felhoznunk a Boksoon és Jae-yeong által is alkalmazott gyilkos pillantásokat, amelyekhez ugyanaz a hangeffektus társul: a hüvelyből kihúzott kardé.
Az idei Berlinalén debütáló Boksoon kettős élete a szó legmorbidabb értelmében szemet gyönyörködtető és személyes drámákkal fűszerezett mozi, ami tekinthető egyszerűen akciófilmnek, thrillernek, drámának, sőt, még zsánerparódiának is. A film antihősének ámulatba ejtő, ugyanakkor bizonyos szinten nevetséges kultuszt kovácsol, varázsa pedig abban rejlik, hogy saját, akaratlagosnak tűnő túlzásai által válik szórakoztatóvá és maradandó filmélménnyé.