Kritika: Dumb Money (Craig Gillespie) Kritika: Dumb Money (Craig Gillespie)

A Wall Street bárányai

Craig Gillespie: Dumb Money

ÉRTÉKELD A FILMET!
Dumb Money
Craig Gillespie
2023

A Filmtett szerint: 7 10 1

7

A látogatók szerint: 0

0

Szerinted?

0

Az elmúlt évtized financiális témákat feszegető komédiái rendszerint a pénzvilágban uralkodó dekadenciát és kaotikus állapotokat tárták fel. A Wall Street farkasa és A nagy dobás mintáját követő, hasonlóan ironikus hangvételű Dumb Money ugyanakkor a kisemberek átélhetőbb helyzetét szintén igyekszik bemutatni a világgazdaságot befolyásoló bonyolult folyamatok működésének stílusos prezentálása során.

A nagy brókercégek rendszeresen fektetik be a rájuk bízott tőkealapokat egy-egy csökkenő értékű vállalat bukásába, hogy a befektetőktől kölcsönzött részvények eladásából, majd azok alacsonyabb áron történő visszavásárlásából csináljanak hasznot. Amikor a GameStop videójátékkölcsönző vállalat került ilyen kiszolgáltatott helyzetbe a Covid-járvány alatti lezárások miatt – az otthonmaradt játékosok ugyanis egyre inkább az online letöltéseket részesítették előnyben a fizikai vásárlással szemben – a cég részvényeinek az ára az előrejelzésekkel összhangban, a korábban csődbe jutott Blockbuster videótékák mintájára kezdett zuhanni, ami magas hasznot hozott a brókereknek, de folyamatos elbocsátásokkal járt.

Ez a film konfliktusát adó gazdasági probléma már A nagy dobás történetének is fontos aspektusául szolgált, a Dumb Money készítői viszont megkímélik nézőiket a technikai szakzsargon részletező kifejtésétől, helyette emocionális alapon, a résztvevők motivációin keresztül igyekeznek érzékeltetni a fennálló helyzet súlyát. A GameStop bukására apelláló pénzemberek számításait ugyanis ezúttal többek között olyan egyéni befektetőknek sikerült keresztülhúznia, mint egy munkája elvesztésére számító GameStop-bolti eladó (Anthony Ramos), egy adósságokkal küszködő kórházi ápolónő (America Ferrera) és két, magas diákhitelt törlesztő egyetemista lány (Talia Ryder és Myha'la Herrold), akik részvényvásárlásaikkal folyamatosan tornázták fel a bolthálózat (és saját részesedésük) értékét.

A hozzájuk hasonló hétköznapi emberek beruházásait a Wall Street szakzsargonja egyszerűen a pénzügyekben tájékozatlanok által kötött, „ostoba befektetésekre” utaló „Dumb Money” kifejezéssel illeti. Azonban míg a brókerek szó szerint hülyére vették a megtakarításukat kamatoztatni vágyó átlagdolgozókat, addig a GameStop részvényei iránti kereslet ugrásszerű növekedése olyan társadalmi jelentőségű mozgalommá nőtte ki magát, ami súlyos veszteségeket okozott a hivatásos üzletkötőknek, akik idővel esedékes fizetésképtelenné válása külső beavatkozás nélkül még a fennálló gazdaság összeomlását is magával hozhatta volna. Mindez pedig javarészt egyetlen ember, egy egyszerű családapa, a pénzügyi tanácsadóból lett macskabolond youtuber, Keith Gill, online nevén Roaring Kitty (Paul Dano) befolyására vezethető vissza.

Az esettel számos hírportál, médiafelület és dokumentumfilm (GameStopped, GameStop: The Wall Street Hijack, GameStop: Rise of the Players, Eat the Rich: The GameStop Saga) foglalkozott már, hiszen nemcsak a Wall Street hatalmasaival szemben esélytelennek tűnő kisemberek archetipikus küzdelme rendkívül azonosulható a nagyközönség számára, a történtek egyúttal az anyagi javak egyre aránytalanabb eloszlásából fakadó rendszerszintű problémákra is rávilágítanak. A hasonló tematikát képviselő filmek kortárs hulláma ráadásul rendszeresen reflektál arra az általános társadalmi feszültségre, ami a felső tízezer és a lassan ellehetetlenülő alsóbb rétegek közötti szakadék mélyülése miatt fokozódik. Ennek megfelelően a GameStop körüli eseményeket játékfilmként prezentáló Dumb Money az olyan kapitalizmuskritikára épülő alkotások sorába illeszkedik, mint az Élősködők, A szomorúság háromszöge, A menü, a Tőrbe ejtve-filmek, a Kuponkirálynők (Queenpins ) vagy A Wall Street pillangói.

A film mindazonáltal elsősorban tartalmas, felnőtteknek szóló vígjátékként érvényesül, mintsem átfogó társadalmi kommentárral szolgálna, hiszen már-már túlontúl leegyszerűsítő és egyetemes megállapításai nem teszik lehetővé a téma mélyebb vizsgálatát, ahogy a reprezentatív típuskarakterek sem válnak többé együttérzést kiváltó sablonoknál. A gyakran visszafogott, szélsőségektől tartózkodó hangnem pedig közel sem kecsegtet olyan féktelen humorral vagy harsány szatírával, mint amit a film marketingkampánya sugall. Így a Dumb Money leginkább a Dávid és Góliát, illetve a Robin Hood mítoszok szellemiségét magabiztosan képviselő, témája kapcsán mégis rendkívül aktuálisnak és frissnek ható, általános érvényű tanmesévé válik.

Craig Gillespie rendező ráadásul már az Én, Tonya, a Pam és Tommy és a Mike kapcsán is bizonyította, hogy remekül ért a valós eseményeket alapul vevő történetek szórakoztatóan tálalt aktualizálásához. Ezúttal ugyanakkor híres sportoló, celeb vagy kiváltságos gazdag főszereplők helyett javarészt egymással nem érintkező átlagemberek kerülnek a középpontba, akik epizodikusan egymás mellett haladó narratív szálait a közös tapasztalatok kötik össze. Jó példa erre az a montázs, mely során a legkülönbözőbb figurák hallgatják ugyanazt a mindennapi szituációikhoz egyáltalán nem passzoló, szókimondó rapszámot. Az egységes aláfestés ugyanakkor – az abszurditásából fakadó humor és az elnyomott lázadási vágy kifejezése mellett – szintén képes érzékeltetni a szereplőket összekötő közös élményanyagot és benyomásokat.

A legkreatívabb formai megoldások mégis az üzleti élet hatalmasságait bemutató képsorokban érvényesülnek. Már az is kritikai felhanggal bír, hogy a komoly vagyonú pénzembereket olyan komikusok alakítják, mint Seth Rogen és Nick Offerman, a kiváltságos életmódjukat pedig túlmisztifikált étkezések, felnagyított luxusproblémák és egymás között lejátszott amatőr sportmeccsek mutatják be, melyek a stilizált, lassításokkal és jól időzített közeli felvételekkel teli prezentációnak köszönhetően nemcsak ironikusan kisszerűnek, hanem végtelenül komikusnak is láttatják a gazdagsággal járó életmódot.

A Dumb Money nem reformálja meg a pénzügyi világról gondoltakat és különösebben újszerű megállapításokra sem vállalkozik témáját tekintve, mégis megannyi örömteli és kedélyes pillanattal kecsegtet. Ugyan a megörökített történések nem tűnnek jelentősebbnek egy Wall Street felé mutatott, jóérzésű fricskánál, az adaptáció így is valódi komfortfilmmé avanzsál.

Támogass egy kávé árával!
 
Dumb Money

Dumb Money

Színes filmszatíra, történelmi, 105 perc, 2023

Rendező:
Szereplők: , , , , Teljes filmadatlap

A Filmtett szerint:

7

A látogatók szerint:

0

Szerinted?

0

Friss film és sorozat

Szavazó

Melyik kilencvenes évekbeli filmnek kellene már egy folytatás?

Szavazó

Melyik kilencvenes évekbeli filmnek kellene már egy folytatás?

Friss film és sorozat