Szkeptikusnak lenni könnyű, szkeptikusnak lenni biztonságot adó alapállás. Beülsz a moziba, alig leplezett megvetéssel végigméred az izgatott arcokat (na ja, ők még azt hiszik, jó lesz nekik), majd kajánul várod, hogy megkapjad, amire számítottál.
![](/uploads/Filmkepek/guy_ritchie_snatch_1.jpg)
Ha azt hallom, cult, kultuszfilm, kötelező darab, régi félelmek és előítéletek vesznek elő. Különösen állt ez a Blöff esetében, a Ravasz, az agy és két füstölgő puskacsőt egy évvel később követő, új Guy Ritchie-fim vetítése előtt. A Ravaszt nagyon kellett szeretni, a Ravaszból hivatkozási alap lett. Illett különválasztani a főáramtól, új bekezdést követelt magának az évkönyvekben, elsőfilmes rendezője a semmiből jött vagányzseni szerepét kapta. Ilyen előzmények után mi mást is tehet az ember, mint hogy saját szemével próbál bizonyságot szerezni a csodáról. A csoda, legalábbis számomra, elmaradt, helyette egy kétségtelenül biztos kézzel elkészített, néhol azonban túlzott igyekezetbe átcsapó, nagy fordulatszámon pörgő genszter-burleszk pergett le előttem, Tarantino stílusában, angol köddel és szigetországi csodabogarakkal színezve. Képi invenció, érdekes arcú képregény-figurák, visszaadhatatlan szleng igyekvő fordításban – a kommersz mai állását tekintve valóban színfolt ez a szürke palettán, reálértéken mérve azonban számottevőnek alig nevezhető.
![](/uploads/Filmkepek/guy_ritchie_snatch_2.jpg)
A Ravasz és a Blöff között eltelt időben Ritchie legendája tovább nőtt (közös gyerek Madonnával stb...), nagy felfedezettje, Vinnie Jones bejáratos lett Hollywoodba (Tolvajtempó, Swordfish), a Ravasztól felajzott Brad Pitt pedig helyet követelt magának a folytatásban. A spontán reklám jót tett a Blöffnek, s egyben növelte szkepticizmusom.S minthogy a Blöff semmi újat nem mutat fel elődjéhez képest, annál nagyobb rejtély, hogy miért tűnik most működőképesnek mindaz, ami az első körben alig, vagy kifejezetten rosszul muzsikált. A tempó ezúttal is a megengedett sebességhatáron túl van, a klipekből és reklámfilmekből visszaköszönő szekvenciák néhol egészen meghökkentőek, a sztori most se fontos, a környezet továbbra is tüntetően valósághű, miközben a népes szereplőgárdából most is mindenki képregényszármazék. A lényeg, hogy Isten állatkertjének elénk tárt ketreceiből minél ritkább és egzotikusabb példányok bújjanak elő a néző gyönyörködtetése végett. Talán az állatkerti felhozatal jobb idén, s mielőtt valaki megjegyezné, hogy a filmben megjelenő nációk – zsidók, romák, oroszok, színesbőrűek és sápadtképűek – ábrázolása sértő, érdemes tisztázni, hogy ebben a filmben mindenki egyforma színt visel; a balekség és hülyeség egységes színösszeállítását.
![](/uploads/Filmkepek/guy_ritchie_snatch_3.jpg)
A Rejtő-paródiák és a Ritchie-filmek közti párhuzam adja magát. Ritchie valószínűleg annyira ismeri a London környéki alvilágot, mint Rejtő a francia Idegenlégiót. A személyes élmény hiányát a játékos fantázia pótolja. Még valami összeköti e két, térben és időben is nagyon távoli alkotót. Bármennyire is élvezetesek Rejtő ponyvaparódiái, az olvasó egy idő után tovább lép. Megőrzi ugyan emlékezetében az olvasmányélményt, de tartalmasabb kalandokra vágyik. Ugyanezt érzem a Ritchie által képviselt stílus esetében is: egy ideig lehet szeretni, de kétlem, hogy sokáig elidőznénk ennél a műfajnál.
![](/uploads/Filmkepek/guy_ritchie_snatch_4.jpg)
A váltás – két film után – elkerülhetetlen. Bármilyen utat is választ Ritchie, az eszközei meglesznek hozzá. S mint tudjuk, nincs is kockázatosabb annál, mint amikor egy filmes korlátlan lehetőségek birtokába jut!