Márton Imola

Márton Imola

1986. szeptember 27.-én születtem Sepsiszentgyörgyön. 2005-ben érettségiztem a Székely Mikó Kollégiumban, matematika-informatika szakon. Jelenleg harmadéves hallgató vagyok a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem Színház- és Televíziótudományi karán, teatrológia szakon.

Az egyetem mellett szoktam írogatni, tanulmányokat, kritikákat, esszéket, leginkább színházról és filmről (Filmtett, www.hamlet.ro, Székelyföld, Irodalmi Jelen, fesztivállapok). Két éve önkénteskedem a Kolozsvári Magyar Színházban. 2007-től Maszkurázom (kolozsvári amatőr színjátszócsoport). Szoktam járni színház- és filmfesztiválokra, előbbiekre néha dolgozni is.

Amikor érettségiztem, úgy gondoltam, hogy a színház a legszebb út, amit választhatok. Most is így érzem, annyi különbséggel, hogy az utóbbi időben kacsintgatni kezdtem a film felé is.

Írásai a Filmtetten (22)

Úton vagyok – Interjú Orbán Leventével

2017. február 15.

Gyerekkorában a foci érdekelte, majd reklámgrafikusnak készült. Egy véletlen statisztaszerep alkalmával elvarázsolta a színpad, majd a mozgásszínház szippantotta magába. Több kisjátékfilmes szárnypróbálgatás után orosz elítélt volt a Saul fiában, és holnaptól börtönviselt székelyként látjuk viszont a Kojotban. A Sepsiszentgyörgyön élő Orbán Leventével beszélgettünk.

Színház, szerelem! – John Madden: Shakespeare in Love / Szerelmes Shakespeare, 1998

2010. június 18.

John Madden filmje varázslatos. Elbűvölően elegyíti a színháztörténetet a szerelemmel, a valóságot a fikcióval. Igazzá tudja tenni a színlelt szerelmet, és közelivé, szinte tapinthatóvá az Erzsébet-kori Londont, mellőzve a kosztümös filmekre gyakran jellemző mesterkéltséget. Természetes bája hét Oscar-díjat1 hozott a filmnek.

Csodagyár, Pixarral – Disney-alkotások 2000–2009 között II.

2009. december 16.

A Disney új évezredének története szorosan összefonódik a Pixar stúdióval. Ez a szimbiózis 2006-tól csak még erősebb lesz, amikor a Disney megvásárolja a Pixar Animation Studiost, amely új korszak kezdete is egyben: a Disney lemond a kézi rajzolású animációkról, és kizárólag számítógép által generált alkotásokat hoz létre. Folytatjuk a Disney-stúdió 21. századi történetét.

Csodagyár – Disney-alkotások 2000–2009 között I.

2009. december 14.

1937-ben a Hófehérke és a hét törpével elindult a Disney-csodák sorozata. A Walt Disney Company rajzfilmjei egy szempillantás alatt a világ első számú kedvenceivé váltak. Hófehérke, Miki egér, Donald kacsa, Pán Péter és társai átélhetővé tették a csodákat, meséssé varázsolták a gyerekek mindennapjait, és nem utolsósorban szeretetre és kedvességre tanították őket. Hosszú évtizedek után a varázslat, némi átalakítással, még mindig működik.

Döntésképtelen agresszió – Laurence Olivier: Hamlet, 1948

2009. május 22.

A sajátos értelmezést adó Shakespeare-adaptációk egyik legmerészebbje, legvitatottabbja, ugyanakkor egyik legérvényesebbje az 1948-as Laurence Olivier-féle változat, amely épp idén 60 éve nyerte el a 21. Oscar-gálán a legjobb filmnek járó aranyszobrocskát.

Egy balek esete a sztárvilággal – Robert B. Weide: How to Lose Friends & Alienate People

2008. december 3.

A véletlen egybeeséseket gyanús szemmel szoktuk nézni, többnyire jogosan. A How To Lose Friends & Alienate People (kb. Hogyan veszítsünk el barátokat és idegenítsünk el magunktól embereket) felemás déjà vu érzést kelt bennünk: a Robert B. Weide rendezte filmben mintha a The Devil Wears Prada (Az ördög Pradát visel) férfiverziója köszönne vissza.

Márton Imola

Friss film és sorozat

Szavazó

Melyik kilencvenes évekbeli filmnek kellene már egy folytatás?

Szavazó

Melyik kilencvenes évekbeli filmnek kellene már egy folytatás?

Friss film és sorozat