Interjú Severin Fialával és Veronika Franzcal, az Ich seh, ich seh (Goodnight Mommy) rendezőivel Interjú Severin Fialával és Veronika Franzcal, az Ich seh, ich seh (Goodnight Mommy) rendezőivel

„A horror olyan, mint a hullámvasút”

Interjú Severin Fialával és Veronika Franzcal, az Ich seh, ich seh (Goodnight Mommy) rendezőivel

ÉRTÉKELD A FILMET!
Ich seh, Ich seh (Goodnight Mommy)
Veronika Franz, Severin Fiala
2014
Ich seh, Ich seh (Goodnight Mommy)

Ich seh, Ich seh (Goodnight Mommy)

Adatlap Filmadatlap Teljes filmadatlap

A Filmtett szerint:

0

A látogatók szerint: 0

0

Szerinted?

0

A CineFest versenyprogramjának egyik fénypontja az osztrák Oscar-nevezett Ich seh, Ich seh (Goodnight Mommy) vetítése volt. A filmet a rendezői, Severin Fiala és Veronika Franz is elkísérték Miskolcra. Utóbbi a filmet producerként jegyző Ulrich Seidl állandó alkotótársa és felesége. E művészi horrorban egy kisiskolás ikerpár arra gyanakszik, hogy arcműtéteken átesett, azóta furcsán viselkedő anyjuk valójában egy imposztor.

Hogyan alakultatok rendezői duóvá? Olvastam, hogyan ismerkedtetek meg – Severin bébiszittelte Veronika gyerekeit – és hogy már rendeztetek közösen egy dokumentumfilmet.

Severin Fiala: Veronika forgatókönyvíróként és filmkritikusként dolgozott, amikor megismerte Peter Kernt, az osztrák színészt, aki a 70-es években számított híresnek, később viszont már alig futotta neki lakásra, és 200 kiló fölé hízott. Karizmatikus, de elviselhetetlen személyiség volt, és Veronika dokumentumfilmet akart látni róla. Javasoltuk a rendezőbarátainknak, de hallani sem akartak róla a színész kibírhatatlan természete miatt. Végül mi csináltuk meg. Én filmet tanultam, hárman hoztuk össze a doksit az operatőrrel, pénz nélkül. A kíváncsi természetünk kovácsolt össze minket, nagyon érdekelt minket a téma.

Említettétek, hogy remek összhangban dolgoztatok.

Veronika Franz: Korábban rengeteg filmet néztünk együtt. Tékás kazettákkal fizettünk Severinnek a bébiszittelésért, és hamar rájöttünk, hogy hasonló az ízlésünk. Javarészt egyetértettünk abban, hogy milyennek kell lennie egy jó filmnek. Ez elengedhetetlen, és persze bizalom is kell. Nem szabad, hogy az egónkról, a hiúságunkról szóljon a közös munka, mert a lényeg az, hogy a film a lehető legjobban sikerüljön.

S.F.: Sokan képesek végig harcolni egy rossz ötletért is, csak azért, mert az övék. Mi nem tartunk attól, hogy esetleg rossznak bizonyul a saját ötletünk, ez esetben kidobjuk és továbblépünk. Nem érezzük hülyének magunkat, nem sértődünk meg a másikra, ha leszólja a gondolatunkat. Mindketten minél jobb filmet akarunk készíteni.

V.F.: És szeretünk játszani. Amikor forgatókönyvet írunk, ötletekkel dobáljuk egymást, sőt versengünk is egy kicsit, hogy ki talál ki jobbat.

S.F.: De nem a győzelem a fontos, pusztán szeretjük meglepni a másikat.

V.F.: És nem csak mi szeretünk játszani, de a gyerekszínészekkel is így bántunk a forgatáson. De a közönséggel való játszadozást szeretjük a legjobban.

A filmet plasztikai műtétekről szóló valóságshow-k ihlették, de miért horrort készítettetek?

S. F.: Imádjuk a horrort, és nem azt a kérdést szoktuk feltenni magunknak, hogy milyen filmet érdemes készítenünk, hanem hogy mi milyen filmet néznénk meg szívesen. Ezért csinálunk filmeket, hogy olyasvalami készüljön, ami tetszene nekünk a moziban. Romkomot nem készítünk, mert nem a kedvenc műfajunk. De nem az a fontos, hogy vérbeli horrort készítsünk. A filmünk legyen viszont mindenképpen elgondolkodtató, felkavaró, sokkoló, jelentsen kihívást a nézőnek. Ne legyen unalmas, ragadjon torkon és ne eresszen el.

Miért lehet egyáltalán szeretni a horrort? Ez nem paradox? A horror akkor jó, ha traumatikus.

S.F.: Egy horror megnézése közben félünk, szörnyen érezzük magunkat, de aztán jön a stáblista, és az élmény nem fog kísérteni, legalábbis fizikai kárt nem okozhat többé. A horror olyan, mint a hullámvasút, ami ha véget ér, akkor a félelem is a múlté, ezért népszerű.

V.F.: A horror biztonságos trauma. A zsánert rengeteg előítélet övezi, sokak szerint ez csak a slasher-féle hentelésről, a vérről és az erőszakról szól. Valóban feszültségteliek és vizuálisan agresszívak, de a jó horror mindig egzisztencialista, szóljon halálról, szeretetről vagy veszteségről. Mélyen gyökereznek a társadalmi valóságban is, tükrözik azt. Releváns témákat boncolgatnak. A horrorban azt is szeretjük, hogy vizuális műfaj, képekkel hat a nézőre, nem pedig párbeszéddel és szöveggel. Szerintünk egy filmnek így kell mesélnie, pont mint a némafilmek korszakában.

És melyek egészen pontosan a legjobb horrorok?

S.F.: Vagy száz zseniális horrort tudnék felsorolni, a hangulatomtól függ, hogy épp mit tartok a legjobbnak. Legyen mondjuk az elsőThe Invasion of the Body Snatchers, a Society és a Henry: Portrait of a Serial Killer.

V.F.: A top 3-ban nálam is ott a Society, és még a The Innocents meg a Bunny Lake Is Missing.

S.F.: Who Can Kill a Child?, és minden Cronenbergtől meg Carpentertől.

A filmetek tehát aktuális jelenségekről beszél, amilyen a plasztikai műtét, de szerintem – mint minden jó horror – ez is ösztönökről szól, legyen az a gyerekek félelmei a szülőktől vagy épp egy anya paranoiája a gyerekeivel kapcsolatban.

S.F.: És ez olyasmi, amiről nemigen szokás beszélni, ezért is érdekelt minket épp ez a téma. A család szentnek számít, senki nem akar arról hallani, hogy egy szülő nem szereti a gyerekeit vagy ők félnek tőle.

V.F.: Modern időkben élő anyaként mondom, nehéz meló manapság gyereket nevelni, és sokaknak egyedül kell megcsinálnia, hisz gyakori a válás. Gyakran találjuk magukat tanácstalan helyzetben. Nincs, aki ezt megtanítaná, ösztönösen kell ráéreznünk. Vehetjük példának a szüleinket, de közben meg változik a világ, a mai gyerekek már máshoz vannak szokva.

Azért kérdeztem, mert a filmetek Dario Argento Suspiriájára emlékeztetett, ami szerintem a gyerekek a felnőttekkel kapcsolatos paranoiájáról szól, hisz ott iskoláslányoknak kell félniük a tanáraiktól, akik, mint kiderül, boszorkányok.

S.F.: Milliószor láttuk.

V.F.: Ennél nagyobb dicséretet nem is kaphattunk volna, az az egyik kedvencem, el is felejtettük megemlíteni. Az operatőrünk utálja a horrort, és csomó filmet adtunk neki, hogy nézze meg felkészülés céljából, és egyedül a Suspiria tetszett neki, el volt ájulva a látványvilágától.

Főleg régi munkákat említettetek, és a filmeteket is 35 mm-re forgattátok. Láttatok újabb horrorokat, amik jó irányba viszik a zsánert?

S.F.: A gond az, hogy a régi mesterek – amilyen Stuart Gordon, Brian Yuzna, Frank Henenlotter, Joe Dante vagy a nemrég elhunyt Wes Craven – nem kapnak pénzt, pedig szeretnének filmet készíteni és szerintem sokkal több tehetségük és mesélnivalójuk van, mint a fiatal horroristáknak, beleértve saját magunkat. Viszont sok a jó új horror és a műfajért rajongó, elhivatott rendező. Láttunk például egy jó retró horrort, a Cub/Welp című belga cserkészes slashert.

V.F.: Bírjuk Fabrice Du Welz munkáit, és tetszett a The Babadook.

Szerintem a műfajok közül a horrort az egyik legkönnyebb ötvözni a művészfilmmel, mert absztrakt fogalom.

S.F.: Szerintem a horror inkább direkt, mint absztrakt. A művészfilmek intellektuálisak, hisz a nézőnek mindig értelmeznie kell a látottakat, azonnal agyalásra van kényszerítve, ezzel szemben a horror testi, zsigeri élmény.

Seidltől mit tanultatok?

V.F.: Nagylelkű producer, például támogatta, hogy 35 mm-re forgassunk, még ha drágább is. Nincs jobb annál, ha a producer maga is művész, mert így nyitott arra, hogy meggyőzzék esztétikai érvekkel.

S.F.: Azt tanultam tőle, hogy egy jó filmhez kemény munka kell, nem pedig zseninek lenni. Ő az egyik fáradhatatlanabb kortárs rendező.

V.F.: A történetről való ötletelés, álmodozás buli, de aztán el kell kezdeni dolgozni mindezek valóra váltásán, és visszatérni két lábbal a földre. Ulrich-tól azt tanultuk, hogy épp ez a munka dandárja, addig munkálni a filmet, amíg a lehető legjobb nem lesz az eredmény.

S.F.: Nyitott és spontán tud maradni egy forgatáson, ami a dokumentarista múltjából és stílusából ered. Fikciós filmek rendezői erre gyakran képtelenek, hisz egy forgatást óramű pontossággal kell levezényelni egy roppant szigorú menetrend alapján. Mi viszont – tőle tanulva és tudva, hogy producerként mögöttünk áll – igyekeztünk a forgatáson is nyitottak maradni, engedni, hogy a való élet beszivárogjon a díszletek közé. Például amikor odakint rázendített egy jégeső, kirohantunk forgatni, és amikor a gyerekszínészeink spontánul büfögőverseny rendeztek, azt is beletettük a filmbe.

Miért ritka az osztrák zsánerfilm, főleg a horror?

S.F.: A finanszírozáson múlt, az osztrák filmek állami támogatásból készülnek. Ami üdvös, a gond az, hogy főleg művészfilmeket pénzeltek. Például Hanekét, annak ellenére, hogy annak idején nagyon kevesen jártak moziba a filmjeiért, és alig kedvelték a munkáit. De mégis, szinte könyörögtek neki és tukmálták rá a pénzt, hogy készítsen újabb filmeket. Így lett a művészmozi egyenlő az osztrák filmkultúrával. Ma viszont már változik a helyzet, az állami pénzosztók észbe kaptak, és immár adnak olyan filmre is, ami az átlagembert is érdekli. A horrort túl kommersznek tartották, pedig épp ideális zsáner, hisz egyfelől érdekes a nagyközönség számára, másfelől kényes és tabunak számító témákat boncolgat.

Összehasonlítva a Suspiriával, a filmetekben nincsenek látványos kameramozgások és vad vágás, és szerintem ez egyben az osztrák mozi stílusa is.

S.F.: Nem akartuk, hogy egy horrorszcéna megrendezettnek, színpadiasnak tűnjön, nem akartunk gore-t és sokkoló effekteket. Borzasztani akartuk a közönséget, de úgy, hogy megmutatunk valami csúnyát, és nem fordítjuk el a kamerát, azaz hosszú snittet használunk. Ez a horror lényege is, hogy olyasmit vagyunk kénytelenek nézni, amit nem látunk szívesen.

V.F.: Nem ijesztő effekteket akartunk bevetni, inkább a sztori érdekelt minket, és annak a hatékony elmesélése. Megterveztük a struktúrát, ahogy Hitchcock csinálta, és véletlenül juthattunk ugyanarra az eredményre, mint Haneke. A film első felében rémálomszerű, tündérmesei atmoszférát akartunk teremteni, mert a gyerekek máshogy látják a világot, mint a felnőttek. Akkor még mozog a kamera, de aztán a film második felében már kézikamerára váltunk.

S.F.: A külső jelenetekben mozog a kamera, a belsőkben viszont statikus, mivel a ház az anya birodalma, a karakter kiterjesztése. A lakás fényképezésével az anya háttértörténetét meséljük, ezért statikusak a snittek, és ezért mutatnak csupa rideg, sematikus, felszínes képet.

Hogyan tovább?

S.F.: Van egy maroknyi filmötletünk, most kezdünk majd hozzá a megírásukhoz. Nem tudjuk, mi lesz a következő filmünk, de hogy felkavaró lesz, az biztos.

Támogass egy kávé árával!
 
Ich seh, Ich seh (Goodnight Mommy)

Ich seh, Ich seh (Goodnight Mommy)

Színes filmdráma, horror, 99 perc, 2014

Rendező: ,
Szereplők: , , Teljes filmadatlap

A Filmtett szerint:

0

A látogatók szerint:

0

Szerinted?

0

Friss film és sorozat

  • The Apprentice

    Színes életrajzi, filmdráma, 120 perc, 2024

    Rendező: Ali Abbasi

  • Haldoklás, de komédia (Sterben)

    Színes filmdráma, 183 perc, 2024

    Rendező: Matthias Glasner

  • A szerelem ideje

    Színes filmdráma, romantikus, 107 perc, 2024

    Rendező: John Crowley

  • Mosolyogj 2.

    Színes horror, thriller, 132 perc, 2024

    Rendező: Parker Finn

  • Venom: Az utolsó menet

    Színes akciófilm, sci-fi, thriller, 110 perc, 2024

    Rendező: Kelly Marcel

  • A vad robot

    Színes animációs film, kalandfilm, sci-fi, vígjáték, 101 perc, 2024

    Rendező: Chris Sanders

  • Nő a reflektorfényben

    Színes bűnügyi, filmdráma, thriller, 95 perc, 2023

    Rendező: Anna Kendrick

  • Vogter

    Színes filmdráma, thriller, 100 perc, 2024

    Rendező: Gustav Möller

Szavazó

Melyik kilencvenes évekbeli filmnek kellene már egy folytatás?

Szavazó

Melyik kilencvenes évekbeli filmnek kellene már egy folytatás?

Friss film és sorozat

  • The Apprentice

    Színes életrajzi, filmdráma, 120 perc, 2024

    Rendező: Ali Abbasi

  • Haldoklás, de komédia (Sterben)

    Színes filmdráma, 183 perc, 2024

    Rendező: Matthias Glasner

  • A szerelem ideje

    Színes filmdráma, romantikus, 107 perc, 2024

    Rendező: John Crowley

  • Mosolyogj 2.

    Színes horror, thriller, 132 perc, 2024

    Rendező: Parker Finn

  • Venom: Az utolsó menet

    Színes akciófilm, sci-fi, thriller, 110 perc, 2024

    Rendező: Kelly Marcel

  • A vad robot

    Színes animációs film, kalandfilm, sci-fi, vígjáték, 101 perc, 2024

    Rendező: Chris Sanders

  • Nő a reflektorfényben

    Színes bűnügyi, filmdráma, thriller, 95 perc, 2023

    Rendező: Anna Kendrick

  • Vogter

    Színes filmdráma, thriller, 100 perc, 2024

    Rendező: Gustav Möller