A 2025-ben Oscar-díjra jelölt dokumentumfilmekről: harc az elnyomás ellen A 2025-ben Oscar-díjra jelölt dokumentumfilmekről: harc az elnyomás ellen

Harc az elnyomás ellen

A 2025-ben Oscar-díjra jelölt dokumentumfilmekről

Az Oscar-díjra jelölt dokumentumfilmek rendszerint komoly társadalmi kérdéseket feszegetnek és megrázó emberi sorsokat mutatnak be. A kategória 2025-ös filmjei olyan aktuális témákról szólnak, mint a kolonializáció, a háborús bűnök és a szexuális visszaélések. A különböző kizsákmányolások részletezése mellett a készítők mégis minden történetben képesek kiemelni valamilyen felemelően emberi momentumot.

 

Háttérzene államcsínyhez (Soundtrack to a Coup d'Etat)

A Háttérzene államcsínyhez készítői teljes egészében archív felvételekre támaszkodva festenek turbulens korképet a hidegháború egy kellemetlen epizódjáról, mely során a politikai machinációk bemutatása jazz-aláfestéssel eleveníti fel az időszak jelentős történelmi eseményeit, különös tekintettel a Kongói Demokratikus Köztársaság első szabadon választott miniszterelnöke, Patrice Lumumba kivégzéséhez vezető történésekre. A népe függetlenségéért, a gyarmati múltból való továbblépésért küzdő politikus elleni merényletet ráadásul ikonikus egyéniségek ENSZ-beli felszólalásai és hollywoodi kémfilmekbe illő gyilkossági kísérletek előzték meg, így a film fordulatos, csavarokkal teli cselekménye épp olyan rapszodikus és improvizatív jelleget ölt, mint a korszellemet kulturálisan meghatározó jazz-stílus.

Az archív anyagok felhasználása ugyanakkor igazolja a műfajfilmes megoldásokra emlékeztető látottak valóságtartalmát, noha a videóesszészerű prezentálás – minden autentikus dokumentumértékűsége mellett – gyakran kifejezetten statikussá teszi a filmet. A szituáció komplikáltsága miatt a jelenetek sokszor nem képesek önmagukért beszélni, a pontos megértéshez komoly háttértudásra, valamint az alapvető kontextusok ismeretére van szükség, amit a narratívát megtörő inzertek és a tényközlő, nondiegetikus feliratok igyekeznek valamelyest pótolni. Emiatt a Háttérzene államcsínyhez kolonializmussal kapcsolatos tanulságai hajlamosak elveszni a laza szövésű cselekményszálak és az energetikus montázsokon keresztül taglalt konspirációik között.

 

Porcelain War

A 2024-es Oscar-díjátadón a legjobb dokumentumfilmnek választott 20 nap Mariupolban propagandisztikus megközelítéséhez és híranyagszerű prezentálásához képest a Porcelain War művészi igényességgel mesél az elnyomással szembeni ellenállás morális kötelességéről az orosz-ukrán háború kapcsán. A történet főszereplői korábbi civil életükben művészek voltak, akik nemcsak fegyverekkel, hanem kultúrájuk fenntartásával is harcolnak a katonai agresszió ellen, hiszen a szabadság nem csak lelki, hanem testi szükséglet is. Slava, Anya és Andrey azt a természeti és kulturális szépséget igyekeznek megóvni, amiért érdemes küzdeni, ezáltal emlékeztetve mindenkit a háború valódi tétjére.

Az Anya által készített porcelánfigurák aprók és törékenyek, odafigyelést igényelnek, de mindemellett tartósak, nem fog rajtuk az idő és képesek megújulni, a romokban álló nemzethez hasonlóan alkothatók újra az emberek munkájának a segítségével. Így válik az orosz-ukrán konfliktus „porcelánháborúvá”, ami a gátlástalan ellenfél fizikai legyőzése helyett a kitartásról, a népszellem megőrzéséről szól. A harci drón díszes szitakötő-festést kap, a fegyvergyakorlatok pusztítását közös alkotás követi, a lebombázott városok szürke betonromjai a napfényes természeti képekkel kerülnek kontrasztba, de még a főszereplők kiskutyája, Frodo is a nevét adó apró hobbitéhoz hasonló bátorsággal száll szembe a mindent elemésztő gonosz hatalommal és tanul meg együtt élni a bombázásokkal járó kihívásokkal.

 

Black Box Diaries

A Black Box Diaries egy fiatal japán újságírónő közel egy évtizedes küzdelmeit dokumentálja az elavult jogrendszerrel és a patriarchális társadalom igazságtalanságaival szemben. Shiori Itô életét alapvetően változtatta meg az éjszaka, amely során állásinterjúja nemi erőszakba torkollott, a magas körökben mozgó elkövető, Noriyuki Yamaguchi elszámoltatása azonban már-már lehetetlen kihívásnak tűnik: a rendőrség nem hajlandó elfogadni Itô vallomását, a nyomozás pedig megszüntetésre kerül a bizonyítékok hiányára hivatkozva. Az ekkor huszonöt éves lány mégsem enged az elnyomásnak és önálló nyomozásba kezd. Így a főszereplő nemcsak az ügy elszenvedőjeként jelenik meg, hanem annak felderítőjévé is válik, egyszemélyben lesz áldozat és oknyomozó újságíró.

A film a hatalommal való visszaélés klasszikus esetét mutatja be az eseményekkel párhuzamosan kirobbanó #metoo-botrányokat feldolgozó művek mintájára. A Black Box Diaries ugyanakkor annak ellenére képes tárgyilagos maradni, hogy szinte kizárólag Itô elsőkézből származó élményeinek bemutatására támaszkodik. A személyes, videóblogszerű prezentálásmód intim közelségbe hozza a látottakat, az őszinte pillanatok érzelmi hatása mégsem uralkodik el a vizsgálat lefolyását konzekvensen megörökítő lineáris narratíván. Itô a saját maga számára érvényesített igazság helyett elsősorban egy új társadalmi precedens megteremtésére törekszik, hogy újságírói hivatásának eleget téve teremtsen jobb világot a jövő generációk számára.

 

Sugarcane: Az eltemetett igazság

Míg a szintén Oscar-díjra jelölt A Nickel-fiúk játékfilmként dolgozta fel a különböző nevelőotthonokban, elsősorban afroamerikai gyerekekkel szemben elkövetett abúzusok traumáját, addig a Sugarcane: Az eltemetett igazság az amerikai őslakosokat ért hasonló rendszerszintű megrázkódtatásokról számol be. A javarészt a katolikus egyház által működtetett és a vallás nevében az indiánokra kényszerített bentlakásos iskolákban szegregáltan oktatták a diákokat, a papok pedig gyakran szexuálisan zaklatták a tanulókat, akik közül sokan örökre el is tűntek. A filmben a túlélők, az eseteket közvetetten elszenvedő családtagok, illetve a történtek feltárásán dolgozó kutatók szólalnak meg, miközben a múltidézéseket archív felvételek illusztrálják.

Az emlékek és a nyomok közvetettségét a nézőket szintén a részletek közötti összefüggések felfedezésére sarkalló, kaleidoszkopikus elbeszélésmód érzékelteti: a Sugarcane a rezervátum lakóinak kollektív, generációkon átívelő traumáira hívja fel a figyelmet több szálon futó epizódjai során. Az elhallgatásokat és az elfojtásokat tematizáló közvetlen interjúknál többet mondanak a mindennapi életképek, a közösség alkoholizmusba vagy gyakran öngyilkosságba menekülő tagjairól készült felvételek, az elégikus nordic noir hangulatot árasztó havas kanadai tájak megmutatásai. A borúlátó, éjszakai jelenetek során vizuálisan is ábrázolt fájdalmakat pedig a miniszterelnök és a pápa fényűző keretek között elhangzó, de üres bocsánatkérései sem feledtetik. [A cikk címoldalképe a Sugarcane-ből származik.]

 

No Other Land

Kétségbeejtő, ahogy a saját kollektív történelmi traumáik tapasztalataiból mit sem tanuló izraeli erők tervszerűen gettósítják palesztin szomszédjaikat, miközben az etnikai tisztogatásoktól sem riadnak vissza. A palesztin aktivisták és izraeli újságírók összefogásával készült No Other Land egy kortárs népirtás megdöbbentő krónikája. A cselekmény egy falu megpróbáltatásait részletezi, amit a megszálló katonák folyamatosan igyekeznek ledózeroltatni, az ott tartózkodók mégis újra és újra felépítik, hiszen másuk sincs a földjükön kívül, ha kell, kövek alatt húzzák meg magukat, barlangokban rendezkednek be. A javarészt kecskepásztorokként dolgozó, egyszerű, békés népek lakóhelyét önkényesen harctéri gyakorlatok helyszínévé kinevező izraeli kormány azonban mindent megtesz a generációk óta a területen élők ellehetetlenítése érdekében.

Az elnyomástól szenvedők egyszerű kérdésére – „Miért?” – azonban nem érkezik válasz, a falu lerombolását levezénylő tisztek mindössze felhúzzák kocsijuk ablakát, mintha a probléma ezáltal kiszűrhető, az emberi tényező figyelmen kívül hagyható lenne. A súlyos igazságtalanságokkal szembeni kitartás létkérdésének dokumentálása során ugyanakkor az erőszakmentes, diplomáciai úton eredményt hozó küzdelmek kerülnek kiemelésre. A részvételiség pedig a film aktivista attitűdjén túl a kíméletlen viszonyok közötti összefogás bemutatásában is tetten érhető, így a kamera jelenlétét folyamatosan tudatosító, első kézből származó felvételeket látva a nézők szintén a közösség tagjának érezhetik magukat.

 

Támogass egy kávé árával!
 

Friss film és sorozat

  • The Brutalist

    Színes életrajzi, filmdráma, 215 perc, 2024

    Rendező: Brady Corbet

  • L'amour ouf

    Színes bűnügyi, filmdráma, romantikus, 160 perc, 2024

    Rendező: Gilles Lellouche

  • Rokonszenvedés

    Színes filmdráma, vígjáték, 90 perc, 2024

    Rendező: Jesse Eisenberg

  • Rokonszenvedés

    Színes filmdráma, vígjáték, 90 perc, 2024

    Rendező: Jesse Eisenberg

  • Subteran

    Színes bűnügyi, tévésorozat, thriller, 300 perc, 2025

    Rendező: Octav Gheorghe, Daniel Sandu, Anca Miruna Lăzărescu

  • A diplomata

    Színes filmdráma, thriller, 50 perc, 2023

    Rendező: Alex Graves, Andrew Bernstein, Simon Cellan Jones, Liza Johnson, Tucker Gates

  • Jelenlét

    Színes horror, thriller, 84 perc, 2024

    Rendező: Steven Soderbergh

  • American Primeval (A vadnyugat születése)

    Színes akciófilm, tévésorozat, thriller, western, 300 perc, 2025

    Rendező: Peter Berg

  • Sehol se otthon

    Színes életrajzi, filmdráma, zenés, 141 perc, 2024

    Rendező: James Mangold

  • Amerika Kapitány: Szép új világ

    Színes akciófilm, kalandfilm, sci-fi, 135 perc, 2025

    Rendező: Julius Onah

  • Bridget Jones: Bolondulásig

    Színes romantikus, vígjáték, 130 perc, 2025

    Rendező: Michael Morris

  • Az ügynökség (The Agency)

    Színes tévésorozat, thriller, 500 perc, 2024

    Rendező: Zetna Fuentes, Philip Martin, Joe Wright, Neil Burger, Grant Heslov

  • Szeptember 5.

    Színes filmdráma, thriller, történelmi, 95 perc, 2024

    Rendező: Tim Fehlbaum

Szavazó

Melyik filmnek drukkolsz az idei Oscaron?

Szavazó

Melyik filmnek drukkolsz az idei Oscaron?

Friss film és sorozat

  • The Brutalist

    Színes életrajzi, filmdráma, 215 perc, 2024

    Rendező: Brady Corbet

  • L'amour ouf

    Színes bűnügyi, filmdráma, romantikus, 160 perc, 2024

    Rendező: Gilles Lellouche

  • Rokonszenvedés

    Színes filmdráma, vígjáték, 90 perc, 2024

    Rendező: Jesse Eisenberg

  • Rokonszenvedés

    Színes filmdráma, vígjáték, 90 perc, 2024

    Rendező: Jesse Eisenberg

  • Subteran

    Színes bűnügyi, tévésorozat, thriller, 300 perc, 2025

    Rendező: Octav Gheorghe, Daniel Sandu, Anca Miruna Lăzărescu

  • A diplomata

    Színes filmdráma, thriller, 50 perc, 2023

    Rendező: Alex Graves, Andrew Bernstein, Simon Cellan Jones, Liza Johnson, Tucker Gates

  • Jelenlét

    Színes horror, thriller, 84 perc, 2024

    Rendező: Steven Soderbergh

  • American Primeval (A vadnyugat születése)

    Színes akciófilm, tévésorozat, thriller, western, 300 perc, 2025

    Rendező: Peter Berg

  • Sehol se otthon

    Színes életrajzi, filmdráma, zenés, 141 perc, 2024

    Rendező: James Mangold

  • Amerika Kapitány: Szép új világ

    Színes akciófilm, kalandfilm, sci-fi, 135 perc, 2025

    Rendező: Julius Onah

  • Bridget Jones: Bolondulásig

    Színes romantikus, vígjáték, 130 perc, 2025

    Rendező: Michael Morris

  • Az ügynökség (The Agency)

    Színes tévésorozat, thriller, 500 perc, 2024

    Rendező: Zetna Fuentes, Philip Martin, Joe Wright, Neil Burger, Grant Heslov

  • Szeptember 5.

    Színes filmdráma, thriller, történelmi, 95 perc, 2024

    Rendező: Tim Fehlbaum