Ritka pillanat: négy rendező áll egyidőben a színpadon, egyetlen film bemutatója előtt. Nem négykezes szkeccset, csak egyetlen rendhagyó portréfilmet vezetnek fel: Tóth Barnabás faggatja benne Bereményi Gézát Papp Gábor Zsigmond rendezői utasításai nyomán, és minderről Lévai Balázsnak mesélnek a veszprémi ősbemutató színpadán.
A címet ihlető, kétes művészi értékű dalt ismerjük, most nagyívű, szemmel is jól látható produkciós értékű dokumentumfilm készült Hosszú Katinkáról. És megint bebizonyosodott, hogy nem feltétlenül szerencsés, ha a film főhőse ott ül a vágóasztalnál is.
Bemutatás előtt áll Csibi László legújabb dokumentumfilmje, a Szocializmus hátsó bejárata, amely az 1965-1989 közötti romániai magyar sajtó és média helyzetét vizsgálja. A rendezőt erről és korábbi filmjeiről is kérdeztük.
Cs. Nagy Sándor dokumentumfilmje a „mecseki láthatatlanok” néven emlegetett ötvenhatos gerillacsoport három egykori tagja köré szerveződik. A legnagyobb vidéki partizánharcként emlegetett eseményről csak legendák szólnak, a rendező pedig ezt a ködöt próbálja eloszlatni az interjúalanyok személyes tapasztalatainak bemutatásával.
Hosszú és nehéz meneküléstörténet elevenedik meg ebben az animációs dokumentumfilmben: a főszereplő terápiás jelleggel járja be tudatának és emlékeinek mély rétegeit, mely nem hagyja érintetlenül a nézőt, csontig hatol a folyamatos veszély és reménytelenség érzete. Tematikájában nem egyedülálló, a formát tekintve sem népszerű műfajú, mégis elemi hatással bír és fogva tart a Menekülés.
Alonso Ruizpalacios Netflixen debütált dokumentumfilmje a fikció és a valóság határait feszegeti, miközben újraforgatott etűdökkel mutatja be a két főszereplő múltjának fontosabb mozzanatait, illetve a mexikói rendőrlét sajátosságait. Egy adott ponton túl nehezünkre is esik eldönteni, hogy mit nézünk valójában: játék- vagy dokumentumfilmet.
A Netflix ezúttal a videómegosztók egyik legféltettebb műfaját, a videóesszét próbálta meg gyarmatosítani. A Voir ígéretesnek tűnt, a végeredmény pedig be is igazolta, hogy a sorozat szíve a helyén, ám a „kolonizálás” összességében csalódást hozott magával.
Szinte hihetetlen, de 20 éves a Bölcsek köve alcímet viselő első Harry Potter-film, az HBO pedig ez alkalomból ismét felült a nosztalgiavonatra, a Jóbarátok stábja után a varázsvilág legfontosabb szereplői is megkapták a maguk találkozóját. Jelen produkció pedig teljesíti is mindazt, amit egy ilyen évfordulótól el lehet várni. Hogy egy olyan műfaj kívánalmait vizsgáljuk-e, aminek jóformán léteznie sem kellene – nos, ez egy másik kérdés.