2022 legjobb filmjei
Dobpergés: íme, a 2022-es besztof. Ezek a Filmtett szerzői és szerkesztői által legjobbnak ítélt egész estés filmek az idénről. A legjobb sorozatok itt vannak, a legnagyobb csalódások pedig itt.
-
#11
„Hajszállal!” kategória: filmek, amik szinte bekerültek az első tízbe
– Csoma Sándor: Magasságok és mélységek [interjú]
– Audrey Diwan: L'événement / Happening / Esemény [kritika]
– Szilágyi Fanni: Veszélyes lehet a fagyi [kritika]
– Park Chan-wook: Decision to Leave / A titokzatos nő [kritika]
– Marie Kreutzer: Corsage / Fűző [kritika]
– Matt Reeves: Batman [kritika]
-
#10
Joseph Kosinski: Top Gun: Maverick; ill. Baz Luhrmann: Elvis [megosztva]
„A Top Gun: Maverick tényleg elsővonalas hollywoodi szórakozás, de azért talán az is bebizonyosodott, hogy nem véletlenül nem készítenek ma már sok ilyen mozit.”
Vigh Martin: Az a fontos, aki a gépben ül
„Ha van valami, amiről kizárólag szuperlatívuszokban lehet beszélni, az a színészi munka. Austin Butler Elvisszé lényegülése perfekt – nemcsak fizimiskáját tekintve hasonlít kísértetiesen Presley-re, de énektudása is káprázatos. Borítékolható, hogy jövőre begyűjt egy Oscar-jelölést ezért a nem mindennapi teljesítményért.”
-
#9
Steven Spielberg: The Fabelmans / A Fabelman család
Ugyan a magyarországi mozikba hivatalosan csak januárban kerül az új Spielberg-mozi, olyan húrokat penget a filmszerető közönség lelképben, amit nem lehet nem honorálni.
„Steven Spielberg önéletrajzi ihletésű filmje az analóg filmkészítés és mozizás hőskorszakáról nosztalgiával-melegséggel regélő, lassacskán önálló alműfajjá tömörülő memoárok sorát gazdagítja.”
-
#8
Hlynur Pálmason: Godland / Isten földje
A remek dán-izlandi alkotást a TIFF-en láthattuk először, aztán szerencsére a magyarországi mozikban is tiszteletét tette az év vége felé.
„Az izlandi rendező hét régi fotográfia alapján alkotott »ijesztően gyönyörű« történetet egy dán lelkésszel a középpontban, idegenségről, ember és természet viszonyáról, időtlenségről és időbe-vetettségről.”
Papp Attila Zsolt: Isten előtt mind magányosak vagyunk, és Isten is magányos előttünk
-
#7
Dan Kwan, Daniel Scheinert: Minden, mindenhol, mindenkor / Everything Everywhere All at Once
Egy adott ponton minden létező univerzum minden létező mozijában ez a film megy.
„Üdítő látni, hogy a Danielek korántsem hatásvadász szemfényvesztésre alkalmazzák csupán ezt a kölcsönvett panelt, hanem allegóriának ahhoz, hogy a multiplexes kínálaton edződött nézőkhöz is eljuttassanak egy fontos üzenetet a jelenünkről. Miszerint a lehetőségeink végtelen tárháza csak azt teszi lehetővé, hogy egy idő után elveszítsük a kontrollt az életünk felett, és hogy ha egyszerre próbálunk mindennel lépést tartani, a végén végleg ki fognak kerülni a látóterünkből az igazán fontos dolgok.”
-
#6
Ruben Östlund: Triangle of Sadness / A szomorúság háromszöge
Östlund Arany Pálmával jutalmazott filmje megosztotta a Filmtett szerzőit: nemcsak a legjobb filmek, hanem a legnagyobb csalódások közé is bekerült.
„Valóban olyan felszínes és talmi az influenszerek közege, amilyennek egy laikus számára tűnik? Valóban a szépség a legkelendőbb árucikk? Mondanám, hogy ennek néz a mélyére, de inkább csak a sekélyes világ felszínét kapargatja Ruben Östlund minden finomságot nélkülöző, ám többnyire kifejezetten szórakoztató szatírája.”
-
#5
Hamagucsi Rjúszuke: Drive My Car / Vezess helyettem
A romániai mozik még mindig adósak nekünk a 2021-es Cannes-i Fesztivál legjobb forgatókönyvével!
„Hamagucsi filmjében csodák születésének vagyunk szemtanúi a színpadon, a szereplők magánéletében és a néző-szereplők relációban egyaránt. Csodáknak, amelyek nehezen jönnek világra, mégis maguktól értetődőek és szükségszerűek.”
-
#4
Jordan Peele: Nope / Nem
„Peele zsenialitása abban a készségében rejlik, amivel észrevétlen képes egy közérthető és széles körben élvezhető közönségfilm álcája alatt rétegelt mélységet létrehozni, ami elemzések végeláthatatlan sorának ad táptalajt.”
-
#3
Bernáth Szilárd: Larry
Vilmányi Benett rappere az év legvégén lepett meg mindenkit egy hatalmas gyomrossal. Kíváncsiak vagyunk, nemzetközi porondon hogyan teljesít majd a Larry.
„Bernáth Szilárd bemutatkozó rendezése üde színfolt a magyar filmes palettán. Egy leszakadó réteget ábrázol, de nem esztétizálja a nyomort, ráadásul autentikusan szól a fiatalokhoz.”
Vigh Martin: Ettől sem leszek ép
-
#2
Paul Thomas Anderson: Licorice Pizza
Elképesztő, hogy az év egyik legjobb filmjét Romániában nem is lehetett megnézni nagyvásznon. Szerencsére a magyarországi forgalmazó nem fordította le a címet.
„Egy természetes, magával ragadó atmoszférájú film a Licorice Pizza, ami ha egyszer elkap, magával sodor a kétórás játékidő alatt, sőt, még többre vágyunk.”
Rakita Vivien: Mozgóképes comfort food
-
#1
Joachim Trier: The Worst Person in the World / A világ legrosszabb embere
A filmet januárban, illetve februárban mutatták be a magyarországi, illetve a romániai mozik – és még így is végigkísértette az egész évet.
„Joachim Trier saját szavai szerint olyanok számára szeretett volna romkomot rendezni, akik utálják a romkomokat. [...] Trier nem sajnálja le és nem neveti ki hősnőjét, A világ legrosszabb embere az életszagú apróságok és a végletes döntések drámája.”
Friss film és sorozat
-
Say Nothing
Színes filmdráma, tévésorozat, történelmi, 400 perc, 2024
Rendező: Michael Lennox, Anthony Byrne, Mary Nighy
-
Better Man: Robbie Williams
Színes animációs film, életrajzi, zenés, 135 perc, 2024
Rendező: Michael Gracey
Friss film és sorozat
-
Say Nothing
Színes filmdráma, tévésorozat, történelmi, 400 perc, 2024
Rendező: Michael Lennox, Anthony Byrne, Mary Nighy
-
Better Man: Robbie Williams
Színes animációs film, életrajzi, zenés, 135 perc, 2024
Rendező: Michael Gracey