Elia Kazan: On the Waterfront / A rakparton, 1954 Elia Kazan: On the Waterfront / A rakparton, 1954

A múltat be kell vallani

Elia Kazan: On the Waterfront / A rakparton, 1954

ÉRTÉKELD A FILMET!
A rakparton
Elia Kazan
1954

A Filmtett szerint: 9 10 1

9

A látogatók szerint: 0

0

Szerinted?

0

Marlon Brando és Rod Steiger egy taxi hátsó ülésén. Motyogás, elharapott mondatok, vádlón összeparázsló tekintetek. Steiger – az idősebb fivér – tompán lehajtja a fejét. Brando arca fátyolos, szembogara tűhegynyire szűkül. Dühösen rázúdítja bátyjára kisiklott élete minden keserűségét, s a néző arcát szinte égeti a színészből elősugárzó fájdalom. A rakparton híres jelenete a „method acting” és az amerikai társadalmi realizmus tökéletes iskolapéldája.

Az igazi remekművek mindig több olvasatot kínálnak, nincs ez másként Elia Kazan morális drámájával kapcsolatban sem. A rakparton – amelyet az Amerikai Filmakadémia 1955-ben nyolc Oscar-díjjal tüntetett ki – egyszerre önigazolási kísérlet, politikai parabola, érdes közérzetfilm és lenyűgöző esettanulmány a szabadságolt lelkiismeretről. A filmet eredetileg egy, a New York-i dokkokban dúló korrupciót leleplező cikksorozat ihlette. Kazan először Arthur Millert bízta meg a forgatókönyv kidolgozásával, de miután a rendező vallomást tett az Amerika-ellenes Tevékenységet Vizsgáló Bizottság1 inkvizíciója előtt (megnevezve számos kollégáját), Miller azonnal megszakított vele minden kapcsolatot. Ezután Bud Schulberg – akinek éppen készülőben volt egy hasonló témájú regénye – vállalta, hogy a maga elképzelését összegyúrja Kazanéval, így végül megszületett A rakparton története.

Kép A rakparton (On The Waterfront) című filmből

A páros hónapokon keresztül próbált pénzt felhajtani különböző stúdióktól, de a nagyok javarészt vak közönnyel viseltettek a filmterv iránt. Darryl F. Zanuck, a mozimogul először rábólintott az ötletre, de aztán visszatáncolt, mondván, ő a maga részéről szélesvásznú szuperprodukciót forgatna az alapanyagból, ám az ahhoz túlságosan szegényes és érdektelen („Kit érdekelne egy csapat izzadságszagú dokkmunkás?” – ezekkel a szavakkal utasította el Kazant). Helyette egy független producer, Sam Spiegel (Az óra körbejár, Afrika királynője, Arábiai Lawrence) ugrott be, a Columbiától pedig Harry Cohn vállalta, hogy finanszírozza a filmet. A főszerep is csak kalandos úton talált rá Marlon Brandóra: eredetileg John Garfieldnek szánták, ő azonban még a forgatás kezdete előtt elhunyt. Miután Brando – akit szintén mélyen felháborított Kazan vallomástétele – visszadobta a forgatókönyvet, a rendező megnyerte magának Frank Sinatrát. Spiegel viszont – abban a hiszemben, hogy A vágy villamosának fiatal sztárja jobban behozza majd a közönséget – a végsőkig ragaszkodott Brandóhoz, aki végül kötélnek is állt.

Kép A rakparton (On The Waterfront) című filmből

A rakparton több tekintetben is paradigmaváltó mű. Főtengelyét Terry Malloy (Brando), a kimustrált bokszoló erkölcsi dilemmája adja: mi legyen a helyes magatartás a szakszervezeti maffiával szemben? A lázadás vagy a csöndes megalkuvás? A vívódó fiatalember iránt (dacára annak, hogy a karakter korántsem patyolattiszta) általában mélyről jövő, őszinte szimpátiát érez a néző: jellemhibái ellenére is azonosulásra csábít. A történet azonban – és ez már jelentős nóvum – példázatos formája ellenére nem az amerikai népszellemet, s még csak nem is az igazáért kiálló átlagembert dicsőíti. Kazant természetesen személyes élményei is inspirálták (állítólag konkrétan az őt megtagadó Millernek akart visszavágni a filmmel), s így a cselekmény áttételesen a saját vívódásaként is értelmezhető, de a rendező egy pillanatig sem képzeli magát agitátornak vagy erkölcscsősznek.

Kép A rakparton (On The Waterfront) című filmből

A vásznon megelevenedő alakok között nincsenek idealizált jellemek – csak esendő szereplőket látunk: olajos dokkmunkásokat, minden hájjal megkent üzéreket, viharvert külvárosi embereket. Terry sem makulátlan figura: kezdetben ugyanúgy összekacsint a főkolomposokkal, mint bátyja, a megfontolt jogász (Rod Steiger). Csupán Edie (Eva Marie Saint) kínál számára mentőövet ebben a zsarnoki világban, az ő révén – a szerelem élményének hatására – nyeri vissza önbecsülését, és ismeri fel az általa kiszolgált rendszer romlottságát. És ugyan töredelmesen színt vall a szakszervezeti vizsgálóbizottság előtt, Kazan mégsem dagadó mellű hősként tünteti fel. Terry árulása (bizonyos szemszögből nézve) már-már Johnny Friendly (Lee J. Cobb) arcátlan zsarnokoskodásával azonos súlyú bűnnek minősül. Vallomástételét követően még a munkástömeg is kitaszítja berkeiből, s így egészen a minden szálat elvarró fináléig magányos harcra kényszerül.

Kép A rakparton (On The Waterfront) című filmből

A film elbeszélésmódja szinte végig tárgyilagos és előítélettől mentes, ekként a direktor ráutalja a befogadót, hogy saját maga válasszon térfelet. Nem egyszerű a döntés. Terry és a maffia csörtéje ugyanis nem a normák hadszínterén zajlik. „Csupán” világmagyarázatok csapnak össze benne. Belterjes elvek, részigazságok, hamis meggyőződések feszülnek egymásnak, és a végső bizonyossághoz csak göröngyös úton, szétvert arccal, könnyes szemmel, megalázottan lehet eljutni. Ez, a fekete-fehér sablonokat valósággal szétbombázó, illúziómentes konfliktusépítés avatja A rakpartont az amerikai társadalmi realizmus egyik mesterművévé. Bár a film Terry giccsbe hajló glorifikálásával zárul (Kazan mégiscsak engedett a látványos önigazolás kísértésének), a történet által sugallt erkölcsi relativizmus hosszú időre kellemetlen szájízt hagy a nézőben.

Kép A rakparton (On The Waterfront) című filmből

A rakparton realizmusát a technika is híven szolgálja. Nemcsak arról van szó, hogy Borisz Kaufman operatőr (Dziga Vertov testvéröccse) következetesen használja a képi valószerűség nagyjából az Aranypolgár óta elterjedt rekvizitumait (nagy mélységélesség, hosszú beállítások), de a film eredeti helyszíneken, valódi rakodómunkások színészi asszisztálásával forgott. Szereplők és környezetük összhangja – az addigi amerikai moziban szinte egyedülálló módon – a valóságot modellezte. A sötét tónusú felvételek egyenesen ontják magukból a kikötőnegyed mélyéről felcsapó bűzt, a didergő melósok leheletének párája pedig szinte minden második snitten visszaköszön. A naturalista légkörteremtés egyik első, nagy példája is A rakparton.

Kép A rakparton (On The Waterfront) című film forgatásáról

Kazan színészei pedig ismét megmutatták, hogy érdemes a privát élményekre építő „method acting” mágiájában hinni. A fiatal Brandót övező tömeghisztéria természetesen A rakparton idejére érte el tetőpontját, nem is véletlenül: Terry bőrében a latinos profilú vezérszínész egyszerre kegyes és léha, brutális és mélyérzésű, szánandó és primitív. Tépelődése a legapróbb gesztusokig őszintén megszenvedett – még akkor is, ha maga Brando „színészbiztos szerepként” jellemezte e munkáját, elvitatva magától a dicsőséget, és az eredményes hatáskeltést a jól megírt dialógusok számlájára írva. A film a fiatal Eva Marie Saintnek is jutalomjátékot biztosított, aki bájával és természetességével azonnal beragyogja a vásznat, Karl Malden pedig rögtön összenő a humánus Barry atya karakterével, aki bábszerepe ellenére is erőteljes személyiség. Rod Steiger megfélemlített ügyvédként, Lee J. Cobb – a Group Theatre oszlopos tagja – pedig agresszív bűncézárként brillírozik.

Kép A rakparton (On The Waterfront) című film forgatásáról

A későbbiekben számos mozi (Tail Gunner Joe, Feketelistán, Egy elhibázott élet, A salemi boszorkányok, Good Night, and Good Luck.) regélt még a korszak Janus-arcú politikájáról, de – a szorosan is olvasható metaforadarabok között – aligha akad olyan, amely mérhető lenne a Délidő és A rakparton mércéjével. Míg Zinnemann westernje a revizionista műfajfilm első csíráit hintette el, addig Kazan bűndrámája aktuálpolitikai látleletként és általános érvényű tanmeseként egyaránt halhatatlanná vált. Ez pedig csak a legnagyobb moziknak sikerül.


1 McCarthy hírhedt bizottsága, lásd még a hollywoodi feketelistát.

Na de mi van akkor, ha megígérjük, hogy legfeljebb heti egy hírlevelet küldünk, és mindegyik hasznos lesz?

Na de mi van akkor, ha megígérjük, hogy legfeljebb heti egy hírlevelet küldünk, és mindegyik hasznos lesz?
A rakparton

A rakparton

Fekete-fehér filmdráma, 108 perc, 1954

Rendező:
Szereplők: , , , Teljes filmadatlap

A Filmtett szerint:

9

A látogatók szerint:

0

Szerinted?

0

Friss film és sorozat

  • Nyolc hegy

    Színes filmdráma, 147 perc, 2022

    Rendező: Felix Van Groeningen, Charlotte Vandermeersch

  • Spre nord

    Színes filmdráma, thriller, 122 perc, 2022

    Rendező: Mihai Mincan

  • 65

    Színes sci-fi, thriller, 93 perc, 2023

    Rendező: Scott Beck, Bryan Woods

  • Sikoly VI.

    Színes horror, thriller, 123 perc, 2023

    Rendező: Matt Bettinelli-Olpin, Tyler Gillett

  • Shazam! Az istenek haragja

    Színes akciófilm, kalandfilm, képregényfilm, sci-fi, 130 perc, 2023

    Rendező: David F. Sandberg

  • John Wick: 4. felvonás

    Színes akciófilm, bűnügyi, thriller, 169 perc, 2023

    Rendező: Chad Stahelski

  • Dungeons & Dragons: Betyárbecsület

    Színes fantasy, kalandfilm, 134 perc, 2023

    Rendező: John Francis Daley, Jonathan M. Goldstein

Szavazó

Melyik a kedvenc streamingszolgáltatásod?

Szavazó

Melyik a kedvenc streamingszolgáltatásod?

Friss film és sorozat

  • Nyolc hegy

    Színes filmdráma, 147 perc, 2022

    Rendező: Felix Van Groeningen, Charlotte Vandermeersch

  • Spre nord

    Színes filmdráma, thriller, 122 perc, 2022

    Rendező: Mihai Mincan

  • 65

    Színes sci-fi, thriller, 93 perc, 2023

    Rendező: Scott Beck, Bryan Woods

  • Sikoly VI.

    Színes horror, thriller, 123 perc, 2023

    Rendező: Matt Bettinelli-Olpin, Tyler Gillett

  • Shazam! Az istenek haragja

    Színes akciófilm, kalandfilm, képregényfilm, sci-fi, 130 perc, 2023

    Rendező: David F. Sandberg

  • John Wick: 4. felvonás

    Színes akciófilm, bűnügyi, thriller, 169 perc, 2023

    Rendező: Chad Stahelski

  • Dungeons & Dragons: Betyárbecsület

    Színes fantasy, kalandfilm, 134 perc, 2023

    Rendező: John Francis Daley, Jonathan M. Goldstein