A Holnapolisz az a gyerek a tantárgyversenyen vagy az év végi vizsgán, akinek tanárként nincs szívünk nagyon rossz jegyet adni, mert egész évben bukdácsolt ugyan szegény, de most az egyszer látszik, hogy apait-anyait beleadott, és nagyon készült… messze nem elég ez a boldogsághoz, de a belefektetett jóindulat miatt még mi szégyellnénk megbuktatni.
Ötletében, üzenetében és a megfogalmazott kérdések tekintetében minimum annyira jó lehetne, mint mondjuk az Interstellar vagy a Wall-E, megvalósításában viszont annyira illeszkedik az utóbbi években gagyiból birodalmat építő Disney arculatához, hogy megnézése után másfél nappal már erős fejfájást okozhat, ha fel próbálnánk idézni belőle valami említésre méltót.
![](/uploads/Filmkepek6/brad-bird-tomorrowland-holnapolisz-4.jpg)
Pedig nagyon jól, erősen önreflexív csavarral kezdődik: Frank Walker (George Clooney) és Casey Newton (Britt Robertson, egyelőre képen kívül) direkt hozzánk, a nézőknek üzen – a jelenből? A jövőből? Üzenetük megfogalmazása miatt hajba kapva erős iróniával utalnak azokra a médiadiskurzusokra is, amelyek szerint különböző környezeti vagy technológiai válságok idejekorán elhozhatják az apokalipszist a Földre. Egy nem sokat teketóriázó vágás után teljesen máshol találjuk magunkat (Casey talál egy kitűzőt, aminek segítségével „dimenziót” tud váltani és ideiglenesen a mágikus, címbéli városban találja magát), és amíg erőlködnünk kell, hogy összerakjuk a narratívát, addig izgalmas is marad a film – sajnos ez nem több 20 percnél. Nehéz is lenne továbbmesélni ún. spoilerezés nélkül, habár a spoiler elég erős szó egy, a szüzsé előrehaladtával egyre és egyre több ismerős elemet felsorakoztató film történetetének leírásakor. Mindenesetre ők kell megmentsék a világot. Valamitől. A lényeg az (és itt tudna jó lenni a film, ha akarna), hogy a bolygóhalál nem egy feltétlenül sorsszerű valami kéne legyen, de jóslatként bizony önbeteljesítő, pont azért, mert annyit mantrázzuk, hogy belefásulunk az üzenetébe. Nem utópisztikus film tehát, hanem inkább anti-disztópikus: a különbség az optimizmus jellegében és a jövő paradoxális alakíthatóságában lenne, ha a végére nem fáradna ki teljesen az egész egy Gene Roddenberryt is megszégyenítő naivitásparádéban.
![](/uploads/Filmkepek6/brad-bird-tomorrowland-holnapolisz-2.jpg)
A minden korosztálynak való megfelelési kényszer és az ezzel járó bevételtöbblet-hajhászás nagyjából kiheréli hát a filmet, rendesen végigvitt médiakritika helyett egy megmagyarázatlan eredetű apokalipszis-probabilitásmérőt és világvége-visszaszámlálót kapunk, a filmbéli Tomorrowland (természetesen Disneylandre utaló) futurisztikus megavárosa pedig egy belakatlan makett marad, ahol mindössze a családbarát stúdió CGI-alosztálya tudja megcsillogtatni a tehetségét és munkabírását, a szemimessianisztikus kódolású üzenet pedig már első megvillanásakor csak kókadozó buksikat eredményez a kényelmes moziszékekben. Jut azért a szinte két óra alatt idő egy-két viccelődésre is (a Holnapolisz város „polgármesterét”, Nix uralkodót alakító Dr. House Hugh Laurie lábára esik egy oszlop, szétroncsolva azt), meg egy-két üldözésjelent tényleg nagyon látványos (de a világért sem hurcolná meg pöttöm nézőit), s a sok elrejtett, film-, tudomány-, kultúr- és sci-fi-történetre utaló, jól kitalált apróság is tud méretének megfelelő örömöket okozni, a végeredmény viszont egy sekély, szétmálló ifi-sci-fi, egyetlen igazán értékelendő aspektussal: a „gonosszal” (az említett Nix) is egyet lehet érteni, legalábbis a cinikusabbak közülünk.
![](/uploads/Filmkepek6/brad-bird-tomorrowland-holnapolisz-3.jpg)
Izgalmas kérdéseket pedző és abbahagyó, zöldpárti, időnként jól kinéző alkotás ez, ami a jó indulás (és a jóindulat) ellenére hamar elbalguló, korlátolt felelősségű délutáni mesedarabka-füzérré esik szét. Látszik, hogy eleve merchandise-zsibvásárnak és vidámparknak találták ki. Már a jövő sem a régi.