„Lényem minden része elváltozik, és ezáltal a világ valamilyen részévé átformálódik, ez ismét a világ egy másik részévé változik, s így tovább a végtelenségig." – Marcus Aurelius
Úgy tűnik, legalábbis első ránézésre, hogy az Álomgyár filmes agyai újabban kéjes örömmel nyúlnak vissza Óhollywood naiv és egyben nagyszerű filmes kliséihez, persze a maguk globalizációs technológián, reklámáron és klipesített látásmódon alapuló stílusában. Egymást követik a Kleopátráról, Robin Hoodról, skót szabadságharcosokról, amerikai hazafiakról szóló filmek. A Ridley Scott rendezte Gladiátor nem első és valószínűleg nem is utolsó a sorban.
![](/uploads/Filmkepek/ridley_scott_gladiator_1.jpg)
Úgy ültem be a terembe (talán Michael Curtiz Robin Hoodjának, William Wyler Ben Hurjának, vagy esetleg Stanley Kubrick Spartacusának emlékei kísértettek?), hogy egy szupermesét fogok megnézni, amelyből persze, „hála" ezredvégi technikánknak, hiányozni fog a mesterkélt színészi játék, a kiglancolt színek, a természetellenes világítás, a festett díszletek, a színpadias beállítások, de a nagybetűs, Mándyivános Mozi- és Meseélmény meglesz. 155 percig üldögéltem, hol türelmesen, hol meg tűkön, de sehol semmi. Hol van itt Mozi, hol van itt Mese, Mándyról nem is beszélve.
![](/uploads/Filmkepek/ridley_scott_gladiator_2.jpg)
A sztori az ókori Róma történelmének egyik fordulópontjához vezeti vissza a nézőt, az orránál fogva: Kr. u. 180-at írunk, a fejek fölött ott lebeg a Birodalom felbomlását okozó válság kezdete. Marcus Aurelius császár (Richard Harris), a birodalom ellenségei rettenetes hadjáratokban irtó hadvezér, a sztoikus filozófus egy sikeres hadjárat végén váratlanul úgy dönt, hogy fia, Commodus (Joaquin Phoenix) helyet kedves hadvezérét, Maximust (Russell Crowe) nevezi ki utódjaként. Ezzel meg is van a konfliktus, már csak szépen elrendezett monumentális áltörténelmi tablókra van szükség, hogy a grandiózus végkifejlet menthetetlenül bekövetkezzen.
![](/uploads/Filmkepek/ridley_scott_gladiator_3.jpg)
A csalódott Commodus rövid úton megszabadul galambősz fejű apjától, és ugyanezt a sorsot szánja a bátor hadvezérnek is, csakhogy Maximus kemény dió, a Birodalomba teleportált Terminátorként végez a kivégzőosztaggal, és otthona felé menekül, hogy rég nem látott családtagjai szerető karjaiban vigasztalódjon. Persze az önjelölt, infantilis és gonosz-gonosz csaszi hosszú karjai megelőzik őt, és volt család, nincs család. Hősünk teljesen váratlanul mór (vagy annak látszó) rabszolga-kereskedők karmaiba kerül, akik eladják gladiátornak. A főnök, Proximo (egy nagyon szimpatikus, hattyúdalát éneklő Oliver Reed) meglátja benne a kincset, és kereskedőszimata nem is csalja meg. Persze nem tudja, hogy a Spanyolnak nevezett hadvezér egyetlen célja bosszút állni családja gyilkosán. Egy szó mint száz, gladiátorunk hamarosan felkerül Rómába, és számtalan megpróbáltatás után a Colosseum arénájában több ezer lelkes római szeme előtt párbajban megöli (nem mese!) a gonosz csaszit, hogy aztán, immár békében, ő is belépjen az Elíziumi Mezőkre, és ott csatlakozzon korábban eltávozott családjához.
![](/uploads/Filmkepek/ridley_scott_gladiator_4.jpg)
Az imént azt írtam, hogy nem mese. Mint tudjuk, a mese vegytiszta történet, egyprofilos, fekete-fehér szereplőkkel és helyzetekkel. Ebben az opuszban viszont minden egyes elem szennyezett, az erőltetett látványosság, a motiválatlan jellemrajz és a gusztustalanul túlfeszített helyzetek mocskával átitatott műanyag. Nem akarok abba belekötni, hogy egy magára valamit is adó császár nem végez félmunkát, amit aztán a 155 perces filmidő alatt sem képes korrigálni, meg ilyesmi. Egye fene, ez még belefér a mesébe.
![](/uploads/Filmkepek/ridley_scott_gladiator_5.jpg)
De a hiteltelenség kolonca által a mélybe rántott anyagegész semmibe sem fér bele. Legfeljebb egy ilyen reklámfilm-gyanús bevágásokkal (nem hiába dolgozott Scott mester a szakmában!) teleszórt amorf masszába. Ebbe viszont minden belefér. Még az is, hogy az egyik arénabeli párbaj során a rendkívül szexi fémmezt viselő íjásznő kétszer haljon meg (hacsak nem voltak ikrek, de akkor hol a felvezetés, urak?!) A Marcus Aurelius-mottó így válik keserű valósággá e film esetében (is): a Ben Hur Ózra emlékeztető mesevilága így válik végüll folyamatosan csütörtököt mondó ócskavassá.
![](/uploads/Filmkepek/ridley_scott_gladiator_6.jpg)
Még csak annyit, hogy ha egy imaginárius arénában összeeresztenénk Scott Gladiátorát mondjuk Wyler Ben Hurával, akkor az előbbinek aligha mondhatnánk egyebet útravaló gyanánt, mint hogy: Vae victis!