Online film: kolozsvári filmtörténeti gyöngyszem az interneten Online film: kolozsvári filmtörténeti gyöngyszem az interneten

Online film: kolozsvári filmtörténeti gyöngyszem az interneten

Online nézhető az European Film Gateway (EFG 1914) portálon az a három magyar filmtörténeti klasszikus, amely a Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézet (MaNDA) gyűjteményének része – adta hírül ma a Filmhu.

Az európai uniós projekthez a Magyar Nemzeti Digitális Archívum és Filmintézet 2012 februárjában csatlakozott. Így került sor három egykor óriási nemzetközi sikert aratott némafilm digitalizálására.

A legkorábbi film, Az utolsó éjszaka 1913-ban készült. Janovics Jenő filmjének értékes töredéke az ezredfordulón került haza a berlini filmarchívumból. A kolozsvári filmgyártás és a magyar filmtörténet egyik meghatározó alakjának egészen korai filmje Sas Endre drámája nyomán íródott.

1917-ben rendezte Békeffi László A Föld rabjai című némafilmet. A film főszereplője, a kor egyik primadonnája, Lábass Juci, aki az 1920-as évek elejétől nemcsak a hazai, hanem a külföldi filmgyártás egyik kedvelt színésznője is lett.

1924-ben Mikszáth Kálmán novellájából készült az Egy fiúnak a fele című film. A MaNDA munkatársai sokáig az adaptáció hangosfilm-változatát ismerték, amelyet Hamza D. Ákos rendezett. 2010-ben a belgrádi archívumban megtalálták a családi történet korábbi változatát. A film virazsírozott nitrokópiája még abban az évben Magyarországra került. A némafilm tökéletesen követi a Mikszáth-novella cselekményét, még az 1944-es változat egyetlen cselekményszálat vett át, és azt szőtte tovább.

A MaNDA részvételével indult az EFG 1914 elnevezésű európai uniós projekt, az európai digitalizált örökségből hiányzó első világháborús anyagok pótlását tűzte ki céljául. A MaNDA némafilmekkel, számos fotóval és digitalizált plakáttal vesz részt a programban, hogy a Filmarchívum rejtett kincsei bekerüljenek az európai filmes köztudatba, illetve kutathatóvá és online elérhetővé váljanak.

A filmek ITT nézhetők meg.

(Filmhu)

Támogass egy kávé árával!
 

Friss film és sorozat

Szavazó

Melyik filmnek drukkolsz az idei Oscaron?

Szavazó

Melyik filmnek drukkolsz az idei Oscaron?

Friss film és sorozat