A legtöbb kategória díját az Oppenheimer vitte el a néhány órája véget ért Oscar-gálán.
A Szegény párák (Poor Things) alkotója, Mihalek Zsuzsa elnyerte a legjobb látványterv díját a ma hajnalban véget ért Oscar-gálán. A díjat James Price-szal és Shona Heath-tal megosztva kapta. Az amerikai filmakadémia két éve ugyanebben a kategóriában díjazta Sipos Zsuzsannát, a Dűne berendezőjét.
A Szegény párák az est második legtöbb Oscar-díját nyerte el: a látványterven kívül elhozta a legjobb jelmez (Holly Waddington), valamint a legjobb smink és frizura (Mark Coulier, Nadia Stacey, Josh Weston), valamint a legjobb női főszereplő (Emme Stone) díját. A legjobb női mellékszereplő – ahogy az Oscart megelőző hollywoodi díjátadók már előrejelezték – Da’Vine Joy Randolph lett a Téli szünetben (The Holdovers) nyújtott alakításáért.
Az est nagy nyertese az Oppenheimer lett: az életrajzi-történelmi filmdrámát jelölték idén a legtöbb, 13 díjra, ebből hetet elnyert. Az Oppenheimer lett az elmúlt év legjobb filmje, és rendezője, Christopher Nolan megkapta érte az első Oscar-díját. A férfi főszerepet, illetve mellékszerepet alakító Cillian Murphy, illetve Robert Downey Jr. is először lett Oscar-díjas, de operatőre, Hoyte van Hoytema, vágója, Jennifer Lame és a film zenéjét jegyző Ludwig Göransson is Oscart nyert az éjjel.
A „barbenheimer” másik fele ezúttal lemaradt: bár a Barbie nyolc jelölést kapott, mindössze egyet, az eredeti filmdal szobrocskáját sikerült megszereznie (Billie Eilish, Finneas: What Was I Made for? – és ez Eilish második Oscarja a 2022-es No Time To Die után).
Wes Anderson is megkapta élete első Oscar-díját – nyolc jelölés után –, de nem egy nagyjátékfilmért: a The Wonderful Story of Henry Sugar nyerte a rövidfilmes kategória díját.
A 2001-ben létrehozott önálló, egészestés animációs film kategóriában másodszor nyert kézi rajzzal készült animációs film: Hajao Mijazaki A fiú és a szürke géme – az első is Mijazaki-film volt: a a Chichiro szellemországban 21 évvel ezelőtt. Egyúttal a 83 éves Mijazaki a legidősebb rendező, aki megnyeri ezt a kategóriát (bár ezúttal sem ment el a gálára), és Ez ez az első, Amerikában 13 éves korhatárral vetített animációs alkotás, amely itt díjat kapott (a korábban Oscart nyert animációs filmek korhatár nélkül megtekinthetőek vagy szülői felügyelettel megtekinthetőek – azaz G vagy PG besorolásúak – voltak).
Az Érdekvédelmi terület (The Zone of Interest) csak két díjat nyert el – igaz, az a legjobb nemzetközi produkció címe és a legjobb filmhang volt –, az Egy zuhanás anatómiája (Anatomie d'une chute) megkapta a legjobb eredeti forgatókönyv díját, a legjobb dokumentumfilm pedig a 20 nap Mariupolban (20 Days in Mariupol) lett – ezzel megszületett a legelső ukrán Oscar-díj.
A gála nagy vesztese Martin Scorsese Megfojtott virágok (Killers of the Flower Moon) című drámája és Bradley Cooper Maestrója: előbbit tíz, utóbbit hét kategóriában jelölték díjra, de egyet sem nyert meg végül.
Az idén Oscar-díjra jelölt filmekről írott összes kritikánk elérhető itt, a jelöltek teljes listája pedig itt böngészhető.