A 22. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál ma délelőtt elárulta, ki lesz az idei sztárvendég, illetve közzétette a két versenymezőnyt, a román filmes válogatást, és bejelentette a főtéri filmeket.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál idén 45 országból érkező 182 egészestés alkotással és 18 rövidfilmmel várja nézőit június 6. és 18. között, megszokott és néhány új kolozsvári helyszínein – pl. az éppen újjászülető Farkas utcában, ahova főképp családos programokat és street foodot terveznek – jelentette be a fesztivál ma delelőtti sajtótájékozatóján Tudor Giurgiu fesztiváligazgató. Ugyanitt „léggömbmozit” nyitnak, ahol gyerekeknek vetítenek egyórás filmeket.
Az idei TIFF sztárvendége Geoffrey Rush lesz. A Ragyogj! (Shine, 1996) című filmjéért Oscar-díjjal kitüntetett, és A Karib-tenger kalózai (Pirates of the Caribbean) öt részével még szélesebb körben ismertté vált, ausztrál színész a fesztivál zárógáláján kap életműdíjat. Geoffrey Rush egy a közül a mindössze 24 színész közül, akik Oscar-díjjal, Emmyvel és a színházi Oscarnak tartott Tony-díjjal is büszkélkedhetnek.
A fesztivál zárófilmje az Asteroid City, Wes Anderson legújabb, sci-fielemeket ötvöző romantikus vígjátéka Tom Hanksszel, Scarlett Johanssonnal és Jason Schwartzmannal a főbb szerepekben. A film története az 50-es években játszódik egy sivatagi városkában, ahol diákok és szüleik vesznek részt egy sorsdöntő erejű csillagászati konferencián.
A zárófilmet szokás szerint Kolozsvár főterén fogják vetíteni, ahol egy sor népszerű közönségfilmet is műsorra tűznek. Itt lesz többek közt a Szibériában dolgozó, gyermekpornográfia vádjával letartóztatott francia diplomata szabadulási kísérletéről szóló Kompromat (r. Jérôme Salle), a Berlinalén debütált „elegáns thriller”, a L'ultima notte di Amore (r. Andrea Di Stefano), Fatih Akin legújabb filmje, a Rheingold, valamint két dokumentumfilm, a Patrick és a bálna (Patrick and the Whale, r. Mark Fletcher – egyik producere a colectivet rendezőként jegyző Alexander Nanau), és Tudor Giurgiu a teniszlegenda Ilie Năstaséról szóló portréfilmje, a Nasty.
A TIFF művészeti igazgatója, Mihai Chirilov elárulta, hogy idén rekordszámú román filmet – több mint 50 egészestés játékfilmet és több mint 100 kisjátékfilmet – neveztek a versenybe (ezek közül végül 9 egészestés és 16 rövidfilm került a versenyválogatásba, a nagyjátékfilmek nagyrésze debütfilm). Chirilov úgy véli, a dömping a világjárvány idején parkolópályára állított filmes projektek beérésének köszönhető. A mezőny legjobb nagyjátékfilmje, elsőfilmje és rövidfilmje díjáért olyan, nemzetközi színtéren már bemutatott alkotások kerültek be, mint a nemrég Gopo-díjakkal kitüntetett Oameni de treabă (r. Paul Negoescu), a velencei fesztiválon debütált Spre nord (r. Mihai Mincan) és a Berlinalén a FPRESCI díját elnyert, Între revoluții című új Vlad Petri-film. A már említett Nasty is versenyez, ahogy két kolozsvári filmes alkotása: a Soțul meu muzulman (r. Daniel és Alexandra Bărnuți) és a Planeta albastră (r. Daniel Sărăcuț).
A What's Up, Doc? nevű, nemzetközi dokumentumfilmes mezőnyben visszatér a fesztiválra a szlovák Denis Dobrovoda, aki 2017-ben vitt innen haza rövidfilmes díjat. A katedrális (The Cathedral) című, Krakkóban díjazott új filmjében egy építészetet sosem tanult, grandomániás férfi emel templomot kizárólag szemétből és újrahasznosított anyagokból.
A hivatalos versenyszekcióban idén 12 film versenyez, szokás szerint valamennyi a rendezője első vagy második egészestés munkája. Először van a mezőnyben moldáv alkotás (Carbon, r. Ion Borș), amelynek két spanyol, és egy-egy finn, dán, brazil, iráni, horvát-szerb, kanadai, nikaraguai, argentin és cseh filmmel kell megküzdenie a Transilvania Trófeáért.
A többnyire klasszikus, portrérajzoló vagy tényfeltáró alkotásokból összeállt válogatásban lesz néhány film, amely fikció és dokumentarizmus határán egyensúlyoz izgalmasan, pl. a Visions du Réel nagydíjasa, Tizian Büchi Like An Island című filmje, vagy Raphaël Mathié The Outliers című alkotása. Chirilov különlegességként emelte ki a Knit szigetét (Knit's Island, r. Ekiem Barbier, Guilhem Causse, Quentin l'Helguac'h): a film teljes egészében egy videójáték belsejében forgott, a rendezők avatarjai több ezer órát töltöttek az erőszakos játék virtuális világában, hogy elnyerjék a többi felhasználó bizalmát.