A romániai és a magyarországi mozikban is vetítik Lakatos Róbert legújabb dokumentumfilmjét, a Ki kutyája vagyok én?-t. A kolozsvári rendezővel a film elkészüléséről és fogadtatásáról beszélgettünk.
Püsök Botond dokumentumfilmjét látva sokak zsebében kinyílhat a bicska: a Too Close elkeserítő és felháborító képet fest az emberi korlátoltságról és rosszindulatról, aminek egy édesanya és két gyermeke esik áldozatul.
A 2022-es tanév végén ismét megrendezésre került a kolozsvári Sapientia EMTE Filmművészet, fotóművészet, média szakos (BA), valamint Filmtudomány (MA) szakos hallgatóinak legjobb filmjeit felvonultató First Cut, amely idén már az ötödik kiadását tapossa. A vizsgafilmek levetítése mellett az eseményt a már jól megszokott fotókiállítások, illetve videóinstallációk tarkították, de ezúttal még egy kérdezz-felelek is belefért a programba.
A magyar film napja alkalmából az elveszett magyar Drakula-film remake-jének újabb fejezeteit mutatták be a Sapientia dísztermében május 2.-án. A Lakatos Róbert által vezetett workshopról először 2018-ban hallhattunk, ekkor készült ugyanis a remake első öt fejezete. A forgatásokra akkor a Filmtett is kilátogatott, de a három évvel ezelőtti vetítésen is ott voltunk.
Bemutatás előtt áll Csibi László legújabb dokumentumfilmje, a Szocializmus hátsó bejárata, amely az 1965-1989 közötti romániai magyar sajtó és média helyzetét vizsgálja. A rendezőt erről és korábbi filmjeiről is kérdeztük.
Legutóbb 2018 nyarán lelkendeztünk így (azelőtt 2011-ben, egy ráncfelvarrás alkalmából, no meg a 2008-ban, a nyomtatottból honlappá váltáskor), ám a mostani renoválást legalább annyira a kényszer szülte, mint a szebb és jobb iránti vágy.
Öt éve indult újra a sepsiszentgyörgyi Művész mozi, nemcsak a városban, hanem a régióban is hiánypótló intézményként. A születésnap alkalmából beszélgettünk Lázár-Prezsmer Endrével a kezdetekről, a filmklubos hagyományokról, csalódásokról és filmekről.
Miközben a Székelyföldi Legendárium rajzfilmsorozatot hamarosan az egyik legnagyobb internetes tartalomszolgáltató kínálatában láthatjuk viszont, a mögötte álló székelyudvarhelyi csapat Muszka Sándor íróval és László Marcell animációs rendezővel kiegészülve egész estés animáción dolgozik. „A legnagyobb székely”, Orbán Balázs író, utazó, fotográfus kalandos életéről eredetileg rövidfilm készült volna a Nemzeti Filmintézet és a Román Filmközpont támogatásával, de a bukaresti Anim’est Nemzetközi Animációs Fesztivál Pitch, Please! nevű szakmai fórumának zsűrije meggyőzte az alkotókat arról, hogy érdemes nagyobb léptékben gondolkodni, véleményüket pedig egy díjjal is alátámasztották. Az alkotók így részt vehetnek a régió legjelentősebb animációs rendezvényén, a CEE Animation Forumon. Fazakas Szabolcs, a készülő film producere és társrendezője számolt be a bukaresti élményekről.