Hetven éve ilyentájt mutatták be Amerikában a Harvey-t, ami annak ellenére lett az egyik kedvenc karácsonyi filmünk, hogy a címszereplő nem egy télapó, hanem egy óriási nyúl. Igaz ami igaz: a nyúl fiktív, csak a főhős képzeletében létezik...
- ...ennek ellenére a stáb étkezéskor széket foglalt, asztalt terített és ebédet rendelt a nyúlnak – poénból.
- Nemcsak a stáb cselekedett így, hanem a rendező is: pár bellítást újrakeretezett a tervezettnél tágabbra, hogy „férjen be” a nem látszó nyúl is a képbe. Mindez James Stewart főszereplő javaslatára.
- Apropó, Stewart: több interjúban is azt nyilatkozta, hogy ez (Elwood P. Dowd) a kedvenc filmszerepe. Pedig hát neki volt néhány. Ugyancsak ő volt az, aki szerint a forgatáson Josephine Hull színésznőnek lehetett a legnehezebb dolga, ugyanis neki egyszerre kellett hinnie és nem hinnie a láthatatlan, emberméretű nyúlban. Meg is kapta érte a legjobb mellékszereplőnek járó Oscart. Ez volt az egyetlen jelölése.
- Stewart daliás fiatalember (na jó, a forgatáskor már 42 éves) volt: hat láb négy hüvelyk magas, ami átszámolva szinte két méter (1,93). A fiktív nyúl viszont csak hat láb, három és fél hüvelyknyi magas, ami egy picivel rövidebb, mint Jimmy magassága. Igenám, de a film alatt Stewart végig felnéz a „nyúlra”, mint valami nála is még magasabb entitásra. A válasz: a színész egyszerűen eldöntötte, hogy márpedig az ő nyula – az eredeti színdarabtól és az abból készült forgatókönyvtől eltérően – hat láb nyolc hüvelyk. A dialógusokat viszont nem írták át.
- Nem ez az egyetlen furcsaság a filmben: a főszereplő elvileg alkoholista, néha kimondottan úgy is viselkedik, ennek ellenére egyetlen alkalommal látjuk piával a kezében. Ezt a híres-hírhedt Hays-kódexnek (Hollywood Production Code) köszönhetjük, ami szigorúan megszabta, hogy mit lehet megmutatni a nagyérdeműnek. És a lerészegedés nemes folyamata nem volt megmutatnivaló dolog.
- A Harvey 1950-ben nem volt épp olyan nagy box office-siker: alig sikerült visszakeresni vele a produkciós költségeket, amelyek között a legnagyobb tétel a Pulitzer-díjas színdarab jogdíja volt. Mary Chase – aki végül a forgatókönyv megírásában is segédkezett – a mozis berkekben igazi egyfilmes szerzőnek bizonyult: más darabját nemigen adaptálták, a Harvey-ból viszont készült többféle – jellemzően tévés – adaptáció is, mindenféle nyelveken. egy bizonyos Harvey és testvére, Bob által 2000 körül dédelgetett remake nem született meg, ebben Travolta lett volna Elwood. Igen, Weinsteinékról van szó. A legfrissebb adaptáción éppen most dolgoznak, nem fogod kitalálni, Netflix-berkekben...
- Az eredeti Harvey-színdarabot 1944-ben mutatták be a Broadway-n, és éveken keresztül sikerrel futott, maga Stewart is játszott benne, amikor Frank Fay, a Dowdot eredetileg színpadon alakító színész vakációra ment. Stewart aztán később, 1970-ben megint eljátszotta a szerepet a darab Broadway-„rebootjában”, majd ennek 1972-es tévés verziójában, majd utoljára 1975-ben a londoni színpadokon is. Mindezek ellenére eme 1950-es verzió a legmaradandóbb. A film kortalanságát jól jelzi, hogy a 82 éves Stewart felvett egy bevezetést a film VHS-kiadásához. Ez lett 1990 legjobban fogyó videokazettája...
- Na, de akkor egészen pontosan ki, vagy mi ez a láthatatlan, Harvey nevű nyúl? Elwood elmagyarázza a filmben: az északi-kelta-ír mitológiák egyik közkedvelt lényéről, a púcáról van szó. Nem, ne magyarul próbáljuk kiolvasni, mert nem lesz jó vége. Angolosan pookah, magyarul púka. Ez egy alakváltó, de azért legtöbbször szőrös (ló, nyúl, kecske...) szellemlény, ami ártani és segíteni is tud, de azért javarészt jóindulatú. Olyasmi lehet, mint a mi rézpucájú baglyunk...
- Úgy tűnik, Stewart jóindulatú púkája volt szinte minden produkciónak, amiben részt vett, ennek legalábbis biztosan. Henry Koster rendező szerint „kétségtelenül életem egyik legkellemesebb tapasztalata volt... biztosan a kedélyes lelke miatt. Nagyon kevés súrlódásunk volt, csak törekvés, mestermunka és precizitás, igazi professzionalizmus. S mindennek csak a csúcsa volt a hatalmas tehetsége... Mindig ő érkezett meg elsőnek a forgatásra.” Kosternek szerencséje volt ahhoz képest, hogy olyanokat is kinéztek a főszerepre, mint John Wayne, Bing Crosby, Cary Grant, Gary Cooper, James Cagney, vagy Harold Lloyd.
- A rendező és a főszereplő nem tudtak részt venni az ősbemutatón, mert a következő filmjüket, a Göröngyös légi utak (No Highway) című thrillert forgatták. Ehelyett a Universal londoni irodájában nézték meg a filmet Marlene Dietrich-hel együtt.