Nem hibáztatok senkit, aki esetleg nem emlékezne, hogy a legújabb Majmok bolygója-mozi most éppen a hányadik rész, főképp, hogy a Pierre Boulle klasszikus sci-fi regényéből készült adaptációk már a harmadik újraindításuknál tartanak. És hát ugye, manapság valamiért már nem divat számozni a folytatásokat sem, úgyhogy könnyen össze lehet zavarodni, hogy a Lázadás, Forradalom és Háború alcímek sorába hogy illeszkedik A birodalom.
Amiért csak azért kár, mert amúgy a 2011-ben (újra)indult Majmok bolygója-sorozat a 2010-es évek talán legjobban sikerült, legkoherensebb sci-fi sagája, amelynek minden iterációja önmagában és nagy történet részeként is megállja a helyét, ezek mellett pedig képesek voltak újraértelmezni, új jelentéstartalmakkal bővíteni a majmos univerzumot. Aki a korábbi részek és adaptációk rövid áttekintésére kíváncsi, az ebből a cikkünkből tájékozódhat, de rögtön leszögezném, hogy A majmok bolygója: A birodalom élvezetes fogyasztásához egyáltalán nem előfeltétel a korábbi részek történetének ismerete.
A kezdő feliratok ugyanis egy pár mondatban remekül összefoglalják az eddig történteket: az emberiség véletlenül létrehozott egy vírust, ami a majmokat okosabbá tette, az emberekre viszont éppen az ellenkező hatással volt, beszédképtelenné tette még azt is, aki nem halt bele rögtön a vírus szövődményeibe (Lázadás). Az új domináns fajjá vált majmok aztán megvívták a maguk belháborúit (Forradalom), és az emberiség utolsó ütőképes haderejével is sikeresen szálltak szembe (Háború). Ezek után a trilógia főszereplője, a majmok Mózese, Cézár (Andy Serkis) elvezette népét az ígéret földjére, ahol nyugalomban élhetnek majd generációkon át.
És ez így is történt, A birodalomban már nem csupán az eddig megismert emberszereplőket cseréli le a széria (ahogy a Matt Reeves-féle trilógia minden filmjében történt), hanem maga Cézár is már csak a legendákban létezik: generációkkal járunk a majom-exodus után, az emberszabásúak különböző törzsekbe tömörülve élik mindennapjaikat. Noa (Owen Teague) és barátai, Soona (Lydia Peckham) és Anaya (Travis Jeffery) egy olyan csimpánzközösség tagjai, akik sasokat nevelnek, és a fiatalok felnövésének egyik fontos rítusa a sastojások szerzése az egykori emberi civilizáció által hátrahagyott, a természet által visszahódított toronyházak tetején fészkelő sasoktól. Napjaikat csak a néha területükre látogató Visszhangok (az alacsonyabb rendű emberek) tolvajlása keseríti meg, másképp nagy az egyetértés és a békesség. Ez az idilli állapot azonban nem tarthat örökké, egy új cézár, Proximus (Kevin Durand) majomkatonái elfogják Noa teljes törzsét, a véletlenül hátrahagyott fiatal csimpánz pedig elindul, hogy apjának tett ígéretét beváltsa, és felszabadítsa törzsét a gonosz majmok rabigája alól. Útközben megismerkedik egy bölcs orángutánnal, Rakával (Peter Macon) és egy „Visszhanggal”, Mae-vel (Freya Allan), jobban megismeri a majomság és emberiség múltját, és még a jövőjükről is elképzelése lesz.
Ugyan A birodalom ugyanabban az univerzumban játszódik, mint a Reeves-féle majomtrilógia, érezhető az újrakezdési vágy a Háború után, gyakorlatilag egy generációváltásnak lehetünk tanúi, úgy a főszereplők, mint a főbb alkotók terén. Reeves-t a rendezői székben a fiatal Wes Ball váltja, aki eddig jobbára csak egy másik sci-fi trilógia, az Útvesztő-filmek (Maze Runner) direktoraként vált ismertté. A forgatókönyv esetében viszont megvan a kontinuitás, az első három rész történeteit jegyző Rick Jaffa és Amanda Silver mellé csatlakozott a sokat foglalkoztatott Josh Friedman (többek között a legutóbbi Avatart és Terminátort is ő írta, az Apple-féle Alapítvánnyal egyetemben). Ez pedig érezhetően jót tett az sokadszori újrakezdésnek, ami éppen csak annyira nyúl vissza a Reeves-trilógia szereplőihez és történéseihez, hogy életben tartsa az általuk felvázolt szellemiséget.
A film tempójára messze nem annyira a mostanság megszokott, blockbusterekre jellemző rohanás, akciójelenetek egymásra halmozása jellemző, mint inkább a jól megírt párbeszédes részek, és az esetenkénti pörgős események váltakoztatása, emiatt sokaknak lassúnak érződhet a majdnem két és fél órás film. De aki kedveli a jól felépített szereplőket és világot, a szépen fényképezett (említsük meg a kiváló munkát végzett operatőrünk, Pados Gyula nevét is), hangulatos poszt-apokaliptikus-paradicsomi tájakon való lovaglást, azt vélhetőleg még az sem fogja zavarni, hogy A birodalom érezhetően csak egy felvezetés – a film lezárása kétséget sem hagy afelől, hogy (anyagi siker esetén) számíthatunk a történet folytatására.
A birodalom okosan idézi meg magát Cézárt is, aki az évszázadok távolából egyre kevésbé érződik valódi személynek a jelen majmai és emberei számára, az alapító neve és általa használt szimbólumok (az összetett öklök, vagy például még a Lázadásból megismert ablak stilizált képe, ami mögé zárva megismerte Cézár az emberi világot) mára már eredeti kontextusát vesztett jelképek, amiket a törzsek leigázására, egyesítésére készülő, majomtestbe született Dzsingisz kán, Proximus felhasználhat a maga céljaira, rémuralmának legitimizálására. A valódi cézári szellemiség azonban tovább él Rakában, aki régi könyvek és képek segítéségével igyekszik életben tartani az egykori világ emlékezetét, hogy az éppen formálódó majom-civilizáció ne kövesse el ugyanazokat a hibákat, mint emberi elődje. Mindeközben egykori fénykoruk elvesztését fájlaló emberek is szervezkednek, ők szintén egészen másképp viszonyulnak a múlt történéseihez, és más céljaik vannak a jövőre nézve.
Ugyan nem minden téren éri el az előd-trilógia színvonalát Wes Ball filmje (noha Teague és társai teljesen korrekt munkát végeznek, Serkis karizmatikus alakítása erősen hiányzik a majomarc mögül, és az eddig megismert karakterek, Allanéval az élen, is kissé sematikusak és üresek, és olyan bravúros rendezői megoldásokat sem kapunk, mint pl. a Forradalom tankos jelenete), de mindenképp örvendetes, hogy egy korrekt negyedik résszel folytatódik a majmos univerzum. A film záró képsorai által felvázolt világban pedig bőven van még potenciál, úgyhogy még arra is van remény, hogy ez a pozitív tendencia fog ezután is folytatódni.