James DeMonaco: The Purge: Anarchy / A megtisztulás éjszakája: Anarchia James DeMonaco: The Purge: Anarchy / A megtisztulás éjszakája: Anarchia

Purgálni felejtős

James DeMonaco: The Purge: Anarchy / A megtisztulás éjszakája: Anarchia

James DeMonaco első megtisztulásos filmje, A bűn éjszakája egy közel sem eredeti, de mégis izgalmas, működőképes ötletre épített. A Battle Royale-t, némi Carpenter-műveltséget, és az Alkonyzóna erősebb epizódjait idéző szatíra azonban pont azon bukott el, hogy DeMonaco kissé fakezű rendezésében a film csupán az idea szintjén volt képes működni, filmként már kevésbé. A nemes szándék pedig még annak ellenére sem számít, hogy a potom pénzből összetákolt film egész rendesen hozott a konyhára. Nincs ez másként A bűn éjszakájának folytatásával sem, a koncepció kellőképpen bátor, viszont DeMonacónak el kellene gondolkodnia bizonyos karrierbeli döntésein.

A bűn éjszakájával pont az volt a gond, hogy a történetet mozgató kőkemény alapszituációt csupán csak elsuttogta. Most azonban A megtisztulás éjszakája: Anarchia vériszamos keretei között DeMonaco – valamivel több dudvával a segge alatt – végre megmutatja, hogy mire is gondolt az első film háztartásbeli kamaraszatírájában. Míg ugyanis A bűn éjszakája során az évente egyszer megrendezésre kerülő új amerikai ünnepnap – a címbeli megtisztulás – a négy fal közt zajló gyilokjárás homályában csak körvonalazódni látszott, addig a folytatásban DeMonaco kitárja a kapukat, és kiereszti a nézőket az utcára, ahol az igazi buli van. A szabályok pedig nem változtak, a szegénység és a népességszám alacsonyan tartása érdekében tizenkét órán keresztül lehet aprítani a legatyásodott plebsz tagjait, meg úgy általában mindenkit, és majdhogynem mindenhogy.

Kép A megtisztulás éjszakája: Anarchia (The Purge: Anarchy) című filmből

A dolog tehát úgy áll, hogy aki kint ragad a pirosbetűs napon, annak nagyon meg kell küzdenie az egészségéért, mivel a város hirtelen tele lesz állig felfegyverkezett irdatlan nagy tahókkal, akik az Új Alapító Atyák által rájuk ruházott alapjoggal élve készek megerőszakolni és megölni bárkit, aki az útjukba áll – ezáltal pedig megtisztulnak. Hogy mégis mitől tisztulnak meg, és hogyan, az még mindig kérdéses. A lényeg az, hogy a fél napra Carpenter New Yorkját idéző gyilkos játszótérré váló városban kóvályogni nem igazán ésszerű. A film hősei természetesen olyan szerencsétlen figurák, akik vagy kint ragadnak, vagy kikényszerülnek. Ott van az épp szakítófélben lévő pár (Zach Gilford és Kiele Sanchez), a pincérnő és a lánya (Carmen Ejogo és Zoe Soul), valamint egy kakukktojás, a jeles napot személyes bosszújára tartogató rejtélyes harcos (a nagyszerű Frank Grillo). Kezdetben külön-külön menekülnek, egy ponton azonban találkoznak, onnantól kezdve pedig Grillo veszi át az irányítást, és nem csak a folyamatosan rinyáló, értetlenkedő, skatulyából kirántott védenceit, hanem a filmet is megmenti remek egyszemélyes moralitásdrámájával.

Kép A megtisztulás éjszakája: Anarchia (The Purge: Anarchy) című filmből

A megtisztulás éjszakája: Anarchia ugyanis nem a sokat látott szereplőiről, hanem a rémségeket előidéző korszellemről és annak kritikájáról szól. A menekülő embert idéző, mindennemű gányt művigyorral palástoló disztópikus Reagan-rezsim köszön itt vissza egy kicsit butábban, de mocskosabban. A kihalt város nagyon hangulatos lett, a gyilkos hajlamú emberállatok baljóslatú óbégatása, a távolról ropogó fegyverek hangja, a halálsikolyok, és a véletlenszerűen elszórt kivégzések nyomai igazán szép gyomrost tudnak adni a felkészületlen nézőknek. Ehhez pedig csak hozzáad a várost ellepő „megtisztuló” őrültek A harcosokat idéző seregszemléje. A különböző ijesztő maszkokban megjelenő machetés pokolfattyakat bemutató montázs valószínűleg a film csúcspontja. Ugyanakkor érdemes megemlíteni a film igazi gonosztevőit is, az agymosott és totálisan síkhülye patriótákat is, akik az újjáértelmezett csillagos-sávos lobogó nevében képesek bármilyen sátáni rohadékságra, legyen az nemi erőszak, leendő áldozatok begyűjtése és eladása pénzembereknek, vagy éppen népirtás a megtisztulás hullakvótájának elérése érdekében.

Kép A megtisztulás éjszakája: Anarchia (The Purge: Anarchy) című filmből

DeMonaco Államok-kritikája ugyan nem működik egyenletesen, de legalább egy-két jelenete sejtet valamit a rendezőt motiváló társadalmi problémák igazi mélységéből. A jelentős összegekért mártírhalált haló öregúr jelenete kimondottan erős, viszont a későbbiekben DeMonaco metaforái eltompulnak, és vagy túl didaktikusak lesznek, vagy pedig az abszurdot félreértve dőlnek saját dugájukba. Amellett, hogy a populáció és a szegénységi ráta kontrolljának csélcsap szatírája mögött felszínesen vázolt és képmutató eszképista törekvéseket próbál meg menősíteni, ez az anarchiától távol álló történet ráadásul a rendező béna kezei között valamiféle önjelölt B-filmnek akar látszani, amihez viszont nincs meg benne a kellő (ön)irónia. A Malcolm X-et, egy Fekete Párducot, és Che Guevarát egyszerre idéző lázadóvezért alakító Michael K. Williams (azaz Omar a Drótból) ugyan odaordítja a vérszomjas pénzes görényeknek, hogy „Dögöljetek meg, ti gazdag ribancok!”, de a film alapvető haragja soha nem válik többé komolytalan póznál. Viszont még így is szórakoztatóbb, mint az első rész.

Támogass egy kávé árával!
 

Kapcsolódó filmek

Friss film és sorozat

Szavazó

Gyűjtesz még filmeket?

Szavazó

Gyűjtesz még filmeket?

Friss film és sorozat