6. Berlinale Talent Campus, 2008. február 9–14. 6. Berlinale Talent Campus, 2008. február 9–14.

A bőség zavar-e?

6. Berlinale Talent Campus, 2008. február 9–14.

[Berlinale 2008] Bár tizenkétszeres a túljelentkezés, elvileg akárkiből lehet berlini „talent", ha van egy kis köze a filmhez. Ha sikerül, Andrzej Wajdával beszélgethet, Wim Wendersszel kávézhat és belophatja magát az igazi filmszakmába. Persze nem árt, ha az ember folyékonyan beszél angolul és már letett valamit az asztalra. Kicsit, de jót. Vagy ha egy elég elmaradott országból jelentkezik. Vagy ha előre letapogatja, hogy Berlinben most mi a menő.

A Berlinale Talent Campust a Berlini Nemzetközi Filmfesztivál hozta létre olyan neves támogatókkal együtt, mint a MEDIA program, a Berlin–Brandenburgi Medienboard vagy a Volkswagen. Idén hatodik éve lát vendégül a világ száz országából háromszázötven fiatal filmest, aki a filmszakmai valamely területén már elkezdett tevékenykedni. A skála széles, bárki jelentkezhet, legyen forgatókönyvíró, rendező, színész, operatőr, producer, vágó, díszlettervező, hangmérnök vagy filmes újságíró. Végzős filmszakos hallgatók, illetve legalább egy fesztiválon díjazott vagy egy televízióban sugárzott filmmel rendelkező független filmesek egyaránt jelentkezhetnek.

A jelentkezés on-line történik még kora ősszel, hét lépésben, németes pontossággal. (Teljesen fölösleges a határidő után egy perccel megpróbálni bármit is feltölteni. Egyébként utolsó nap sem tanácsos, mert túlterhelt a szerver.) A jelentkezés legfőbb része az a maximum kétperces kisfilm, ami lehet egy úgynevezett showreel (válogatatás a jelentkező korábbi munkáiból), lehet egy filmrészlet, vagy egy külön erre a célra készített rövidfilm. Akinek bejön, annak térítik az útiköltségét, a szállását, fesztiválbelépő biztosítva, agytágítás, kapcsolatok, pályázatok, buli garantálva. Idén hat magyar és öt román fiatal filmes is részt vesz a Talent Campuson.

Vasárnap este kezdődött az idei campus Dieter Kosslick fesztiváligazgató, Dorothee Wenner campusigazgató és Wim Wenders filmrendező megnyitójával, amely egyben a Berlin Today Award (Berlin Ma Díj) átadóünnepsége is volt.

A Talent Campusnak minden évben van egy-egy központi témája, amely elég általános ahhoz, hogy sok minden beleférjen. Az idei téma: "Screening Emotions" (Az érzelmek (ki)vetítése) és ehhez kapcsolódóan a résztvevők három párhuzamos helyszínen hallgathatnak előadásokat, illetve vehetnek részt panelbeszélgetéseken világhírű szakemberekkel. A "talenteknek" így lehetőségük van filmet nézni, de idejük alig. A vasárnap esti buliból kijózanodott filmesek az első munkanapon a következők közül választhattak: a korán kelőket az AVID vágóprogram szakemberi várták reggelire. Ezután Julie Delphyt, Benjamin Gilmourt és Ralph Zimant hallgathatták és kérdezhették a hősökről és antihősökről folytatott párbeszédük alatt, amelynek során részleteket is vetítettek már elkészült, vagy készülőben levő filmjeikből. Majd négy neves dokumentumfilm rendezőt hallgathattak a mozivászonra készülő dokumentumfilmek sajátosságairól, szintén filmrészletekkel illusztrálva.

Ellátogathattak az európai filmvásárra, délután pedig Dusan Makavejev élő jugoszláv filmlegenda és Mike Leigh angol rendező között választhattak. A keddi felhozatal sem sokkal rosszabb: a korán kelőknek a reggelit az IFS Kölni Filmiskola és a Sources 2. program biztosítja a további választék pedig Andzej Wajdától Szabó Istvánig terjed, hogy csak az ismertebb neveket említsük. Hogy ilyen esetben egy érdeklődő és tájékozott "talent" hogyan tud jó döntést hozni, azt csak ő tudja. Vagy ő sem.

 

Mint a fentiekből kiderült, a Talent Campust a nagyok is komolyan veszik. Alapítványok, szponzorok, producerek figyelik folyamatosan, hogy kiből lesz majd a cserebogár. A Talent Campusnak saját kis filmfesztiválja is van, ennek díja a már említett Berlin Ma elnevezésű díj. A most meghirdetett filmverseny ötlete a Berlini Fal leomlásának jövőre esedékes húszadik évfordulója alkalmából pattant ki a szervezők fejéből. A cím: My Wall (Az én falam), a legötletesebb filmterveket profi német stúdió fogja legyártani, fedezve mindent a rendező itt tartózkodásától az utómunka-költségekig.

Aki jövőre berlini "talent" szeretne lenni, az még most látogasson el a Talent Campus honlapjára s nézegesse csak meg, hogy kit, hogyan, milyen kisfilm alapján vettek fel. Ez a legjobb kiindulópont.

http://blog.berlinale-talentcampus.de

Támogass egy kávé árával!
 

Friss film és sorozat

  • Say Nothing

    Színes filmdráma, tévésorozat, történelmi, 400 perc, 2024

    Rendező: Michael Lennox, Anthony Byrne, Mary Nighy

  • Maria

    Színes életrajzi, filmdráma, 124 perc, 2024

    Rendező: Pablo Larraín

  • Better Man: Robbie Williams

    Színes animációs film, életrajzi, zenés, 135 perc, 2024

    Rendező: Michael Gracey

  • Nosferatu

    Színes horror, 133 perc, 2024

    Rendező: Robert Eggers

Szavazó

Melyik a kedvenced a Filmtett-szerzők 2024-es toplistájából?

Szavazó

Melyik a kedvenced a Filmtett-szerzők 2024-es toplistájából?

Friss film és sorozat

  • Say Nothing

    Színes filmdráma, tévésorozat, történelmi, 400 perc, 2024

    Rendező: Michael Lennox, Anthony Byrne, Mary Nighy

  • Maria

    Színes életrajzi, filmdráma, 124 perc, 2024

    Rendező: Pablo Larraín

  • Better Man: Robbie Williams

    Színes animációs film, életrajzi, zenés, 135 perc, 2024

    Rendező: Michael Gracey

  • Nosferatu

    Színes horror, 133 perc, 2024

    Rendező: Robert Eggers