Vajon milyen formában van? Tud-e még rendezni? Olyan lesz, mint az eddigiek? Nem lesz-e nagy csalódás? Aggodalmaskodóan fontoskodó és végül ostobának minősülő kérdések az új Menzel-film vetítése előtt. Teltház a Moziünnepen a budapesti Művész Moziban. Öregek és fiatalok együtt várják a legenda filmjét. Sok a jól informált néző: „kedvenc könyvem”, „hallom, a Szabó István is benne van”, „állítólag kilúgozták az eredetit”. És végre elkezdődik.
![](/uploads/Filmkepek/menzel4.jpg)
Megint pályaudvaron vagyunk: itt kezdődik a fiatal Jan Díte (Ivan Barnev) magasra ívelő karrierje és kapcsolata Walden kereskedővel (Marián Labuda), akitől a pénzcsinálás módját lehet eltanulni. Szerencse, ambíció és a pénz mindenek felett való szeretete vezeti Dítet a vasúti virsliárulástól Prága legelegánsabb éttermébe. A Párizs Étterem tekintélyes főpincére, Skrivánek úr (Martin Huba) lesz a mestere, aki messziről megérzi, mit fogyaszt a vendég. Feddhetetlen erkölcsű, szálfaegyenes férfi, még akkor is, amikor a nácik beteszik a lábukat a cseh fővárosba. Eleinte nem hajlandó németeket kiszolgálni, de nem sokáig packázhat a hatalommal.
Dítének viszont éppen a náci időszak hozza a fellendülést, a milliókat, és egy „fajnémet” feleséget. Igyekszik nem meglátni, mi folyik körülötte. Diadalmasan túléli a háborút, és sikerül nagy álmát megvalósítania: igazi milliomos lesz, saját szállodája élén. És ekkor jön az újabb rendszerváltás, ami „helyreteszi” a meglódult vagyonokat. Díte hosszú évekre börtönbe kerül, hogy a szabadulása után egy elhagyott, korábban németek lakta faluban idézze vissza a régi dicsőséget, és ébredjen rá az élet valódi értelmére.
![](/uploads/Filmkepek/menzel1.jpg)
Menzel visszatekintve, a meglett férfi szemével mutatja az éretlen fiatalt. Az idősebb Dítet játszó Oldrich Kaiser tekintetében ott villódzik a fel-feltámadó ambíció és a belátás is, hogy a pénz utáni hajsza végül nem vezetett sehová. Lehet, hogy Menzel egyszerűsít, de pontosan a lényegre tapint, amikor a boldogulás és az emberiesség alapkérdéseit feszegeti. Nem tett mást a Szigorúan ellenőrzött vonatokban és a Sörgyári capriccióban sem. Az emberen az emberséget kéri számot, és nem többet. Nem próbálja a történelem nyakába varrni a hibákat. A részletekre figyel, az apró szépségekre, melyek élhetővé teszik az életet. Az ihletadó persze maga Hrabal: tőle ered a gunyoros életszeretet, a szelíd feddés, az alapos emberismeret.
Még a film elején egy söröskorsón keresztül láthatjuk a klasszikus prágai kocsma kedélyes világát, az elfogyasztott csodálatos ételekkel egyetemben. Szabó István is egy sikamlósan ízletes vacsorán jelenik meg, ahol az ételek között kéjhölgyet is felszolgálnak. A fiatal Dítenek sikere van a nőknél, mivel a kedvüket keresi, gyengéd, és játékos, mindig kitalál valami furfangosat: például virággal borítja a szépséges nőt. Sikerül szép feleséget is szereznie, igaz, a rossz oldalról. A sors keze, hogy az asszony a háború végóráiban, egy tragikus balesetben meghal, nem szül gyermeket. Pedig a német fajt akarta éppen szaporítani.
![](/uploads/Filmkepek/menzel2.jpg)
A nácik egy korábbi luxusszállóban rendezik be „szaporító” egységüket. Díte feladata, hogy kiszolgálja a hölgyeket. Meztelen nők között mozog naphosszat. Ez maga az abszurditás. Esténként zajlanak a „párzások”: német katonák életerős német lányokkal közösülnek. Egykor ugyanabban az épületben gazdag vállalkozók hancúroztak könnyűvérű lányokkal. És Díte persze akkor is ott volt: ott leste el, milyenek is az igazán gazdagok. A szálloda zsidó származású tulajdonosától elvették az épületet, a nácik rendezkedtek be, majd maga Díte, akinek akkor nem számított, hogy milyen áron jutott a vagyonhoz.
Vagyonát felesége előrelátása is szaporította, aki zsidó foglyoktól zsákmányolt értékes bélyegeket. A meglett Díte végül megszabadul a terhes örökségtől, és szélnek ereszti a milliókat érő bélyegeket. Pénzgyárosból ember lesz megint. Van törlesztenivalója. Gyönyörű jelenet, amint az öregedő, magányos férfi tükrökkel veszi körbe magát, hogy ne legyen egyedül, hogy tisztábban lásson. Meggyűrt, bűnbánó, de a kópéságra még mindig hajlamos arc néz vissza rá.
Menzel nem veszítette el humorát. Groteszk fénytörésben mutatja a történelmi tragikumot. Mintha ő is a söröskorsón keresztül venné szemügyre a külvilágot. A szépséget keresi kamerájával, azt a furcsa, vonzó kedélyt, amitől a hétköznapok is átlényegülnek. Persze az elfogyasztott söröknek is nagy szerep jut ebben, de ki bánja? Ha szigorúan nézzük, akkor Menzel filmje nyilvánvalóan cseh történelmi lecke is egyben.
![](/uploads/Filmkepek/menzel3.jpg)
De annál persze jóval több is: élni tanít, a részletekre figyelni, az apró történésekre, virágokra, ízes szaftokra, a kellemes porcelánra, és mindenek előtt a másik emberre. Hiszen hiába rakta sorba Díte a megkeresett pénzt: az elszállt észrevétlenül, nem volt érdemes érte élni. Egyszerű bölcsesség ez, mégsem lehet elégszer elmondani.
Jó újra megmártózni a menzeli világban: egy békebeli filmet látunk, mely elandalítja a szemet, megnevettet, sírni is enged és emberséggel tölt fel. Lehet persze azt mondani rá, hogy régimódi. Talán éppen ez a varázsa is, hogy semmilyen elemében nem „modern”, csak végtelenül időszerű.