Három pincérfiú, Guli, Virág és Nyéki, valamint pár pincérlány nyári története a film, egyfajta semi-sweet movie a maga mérsékelt kalandjaival, hangnemével és stilizáltságával. Guli társaival a karcagi cukortornyok mellől nyugatra indul, hogy ott kissé alulmaradjon a cukorkocka-dobásban, s hazatérve keserűen ihassa a kávéját.
Modern pikárók hétköznapi álmai
A három fő helyszínen – Karcagon, Aligán és Budapesten – nagyjából ugyanaz történik: a lányok megcsalják, főnökeik kirúgják a fiúkat. Talán azért a sok ismétlődés, mert minden esetlegesen zajlik, különösebb terv nélkül, és a véletlenszerű úticélt a romantika itatja át végül a kellő metafizikával. A fiúk pedig a maguk ad hoc elvágyódásával együtt sem romantikusak, inkább kicsit szentimentális, kigyúrt, szíjas arcú pikárók, akiknek egymás iránti hétköznapi gyöngédségét, kicsinyítőképzős megszólításaikat, baráti hátbaveregetéseiket semmi sem kezdi ki, és akik még pornóvizsgán is Virágok.
A modern pikárók fogadóról fogadóra járnak, előbb autóval, aztán vonattal, hajóval, s végül gyalog. Álmokat keresnek, amelyek azonban gyakran hétköznapiak vagy valaki más álmai, esetleg konkrétan senkiéi. Ami a saját, vagy talán nem saját, de használható ideált illeti, a fantáziátlanabb, hétköznapibb, szerényebb ember van előnyben, mert a dinamikusak, az erősek a műálomra buknak – az színesebb, és ők megérdemlik. Számukra az a kihívás, hogy önmaguk legyenek – és itt látszik, hogy milyen nagy, szomorú és unalmas témát talál Török Ferenc. Rémisztő felmérések tanúskodnak a magyar gyermeki vágyakról: Kelet-Magyarországon a gyerekek 70–80 százaléka valóságshow-szereplő akar lenni, Nyugat-Magyarországon viszont bankár, és hősnek tekinti a sikkasztási botrányok self-made-manjeit – de sehol sem akar senki tanár, pincér vagy benzinkutas lenni, mert azok csak „csicskáznak”. Lírai nosztalgiát érzek az előző nemzedékek által nekünk kitalált önmegvalósítás-szlogen kapcsán, amit valaha annyira utáltunk, és amivel egyenértékűt nem is akartunk keresni, már ha a „vállald a kihívást” meg a „légy önmagad” szlogeneket nem számítjuk. Persze Török Ferenc sem isten, ő sem talált ki jól propagálható eszményt, mert az „ismerd meg önmagad” biztos nem az.
A karcagiak second hand álmai egyébként nem imponáló méretűek, mégis olyan formában valósulnak meg, mintha túl lennének a lehetőségek határain. A három fiú közös álma például, mely szerint a Balatonon majd jobban szórakoznak, mint a karcagi diszkó tulajdonosi köre otthon, eleve kudarcba fullad, hiszen nem engedik be őket szórakozni oda, ahol dolgoznak, mi több, az ide vetődő karcagiakat is ki kellene szolgálniuk. Geográfiai térben képzelték el a mobilitást, pedig nekik mint pincéreknek a társadalmi lent és fent határa a kiszolgáló és a kiszolgált között van. Mikor pedig több száz kilométer után is ugyanazon az oldalon találják magukat, továbbállnak, de az új helyen sem tudják átlépni ugyanazt a határt, ami ott másképp, például mint árus és fogyasztó közti különbség rajzolódik ki. Virág például csalódott a Balatonban: nem fér hozzá, csak mint természethez, mint olyan helyhez, ami neki éppúgy periféria, mint Karcag. Ő ugyanis a központba vágyik, amelyet mint pornóközpontot képzel el, s miután a balatoni pornóhajó elérhetetlen, megpróbál Budapesten boldogulni. Valamiért azt hiszi, hogy ő pornósztárként jogosult a szolgáltatásokra, pedig hát az ilyesféléknek nézik csak igazán a fogát. Mikor az Aligán hagyott képviselő-feleséggel nyilvánosan kikezd és félnyilvánosan szeretkezik, már a pornósztárságot próbálgatja, s többféleképpen, de még pénzzel is megfizetteti művészetét. Mikor azonban a pornókliséket nem az életben, hanem a pornóban kell alkalmaznia, és életszerű viselkedést kell produkálnia, nem találja fel magát, és az operatőrrel sem boldogul.
Játékpingvin, tévéképsor, tengerésztávcső
A többiek álma is hasonló, ők is a túloldalra szeretnének kerülni, csak szerényebb kliséket választanak. A Balaton-parti pincérlány például szeretne egyszer egy nagy balatoni hajón – ha nem is pornóhajón – utazni, de mikor odakerül, csak a pincérrel tud azonosulni. Egy másik pincér családi életre vágyik, s talán ez a film legmeglepőbb álma a sok lufi után, még ha nagy ház, ebédet felszolgáló feleség is a tartozék. Egy másik pincér ugyanezt akarja, de nem akarja az „enyedi pina” mellé lekötni magát...
A pincérlány-karakterek egyhangúbbak: ők úgy vélik, a megfelelő férfi kiválasztásával megoldható a kérdés, bár az egyiküknek megfelelne bárki, akinek ő kell, a másik pedig státuszt keres. A tévében szereplő valóságshow-sztár álma pedig varróleány korában az volt, hogy kényeztessék: fényképezzék, stylist foglalkozzon vele, szóval valóságshow-sztár legyen, hétköznapi szolgáltatóból kifényesített szolgáltató.
Mindegy, a film senki vágyait nem teljesíti: a film végére Virág nem lépte át a sztratoszféra határait, nem „pornócsillag az örökkévalóság egén”, Andi ugyanúgy a pult mögött áll, mint azelőtt, és még csak föl sem ismeri a helyzetet, Zsanett már sohasem lesz a BB-házban, és Mariann is megtudta, hogy csak shoppingolt Aligán. A hajdani főpincér álma mérsékeltebb, mint a fiúké, talán élettapasztalata, talán reflexívebb alkata miatt. Ő nem is akarta átlépni a személy és a személyzet közti grammatikai-ontológiai határt: olyan bárt nyitott, ahova csak más pincérek jönnek be, ő mondja meg nekik, mit lehet, mit nem, és mindig ő dob hatost a kockacukorral. Nem véletlen, hogy Gulit kedveli leginkább.
Nemigen lehet eldönteni, hogy Virág vagy Guli a film főszereplője, mert Virág sokkal extrovertáltabb, dinamikusabb, ő a leggyorsabban reagáló karakter, Guli viszont az egyetlen, aki nemcsak reagál, hanem a maga módján reflektál is az eseményekre, és mintha kezdené érteni előbb mások, aztán a saját narratíváját. Bizonyos kétértelmű gyöngédséggel kezeli Mariannt, gyöngéd cinizmussal a menyasszonyt, aki esküvőjén a vécében magára rántja, provokálja a vőlegényt, hogy kvittek legyenek, és végül próbálja látni tanítani Andit, mikor az leszólja a kalandtúra nagy zsákmányát, a távcsövet. Ő nem mondja el, miről álmodik; nem mintha nem tudnánk, hogy egy kedves, hűséges lány is szerepel benne, akit szeret, de az ő útja még alakulóban van, s csak annyit látunk belőle, hogy a külső térből a belső térbe vezet. Erről szól a film úgyszólván önálló vizuális narratívája, amely a konkrét terektől a szimbólumokkal megjelenített térig vezet, s amelyben a cukorgyár és a vasút határolt alakzatai után a víz egyre korlátlanabb formát ölt, a karcagi úszómedencétől kezdve a Balaton-képekig, majd a sorozat szimbolikus formában folytatódik egész a tengerig, amely jeleket küld a filmbe: játékpingvint, tévéképsort, tengerésztávcsövet.
Guli életét két felnőtt befolyásolja: anyja és a volt főpincér. Anyja tárgyi célzásokkal, ajándékokkal – autóval, védősisakokkal – kommunikál, a főpincér – Gulival kapcsolatban gyöngéddé váló – cinizmusa pedig mimikában, verbális célzásokban nyilvánul meg. Guli, úgy tűnik, előbb a főpincér élettechnikáját veszi át, aztán anyja stílusához, a tárgyi célzásokhoz tér meg – ez talányosabb és aktívabb forma, mint a cinizmus, amely csak az aha-érzés modalitása. Guli tehát úton van saját maga felé, megértette, hogy nem geográfiailag leírható vándorlással lehet valamit találni. Azt szokták mondani, hogy a mai fiatal rendezőnemzedék azért sikeres, mert egyidős a mozilátogató generációval. Nekem azonban úgy tűnik, inkább egy lépésnyi érettségelőnyről van szó, ahonnan meg tudják fogalmazni, ami a nézőknél még csak élet.
Ennek a filmnek legalábbis aligha tizen-huszonéves a törzsközönsége: olyan életszakaszban tökéletes, amikor már nemcsak közvetett élményeink vannak a valóságról, hanem saját tapasztalataink is, de a vidor távolságtartás alapjai még nem teljesek. Amikor ahhoz még elég energikusak vagyunk, hogy kibírjunk egy lassú, kis eseményekkel operáló lírai szociográfiát, de annyira már nem, hogy eltoljuk magunktól a főhőst, mert az nem tudta, mi „jár neki”.