A valóságshow-k rendezőinek szakítaniuk kell a külföld majmolásával és mentesíteniük kell műsoraikat a közönségességet, az önzést és a pénz imádatát népszerűsítő tartalmaktól – állapította meg közleményében az elektronikus médiát és a nyomtatott sajtót, valamint a kiadóhivatalokat felügyelő kínai állami hivatal (SARFT).
A dokumentum szerzői szerint az elmúlt években egyre népszerűbbek lettek a valóságshow-k, nagy tömegeket vonzanak a képernyők elé. A műsorok közül néhány azonban túlságosan profitorientált, üzenete erkölcsileg kifogásolható, a történetekben esetenként felfújnak jelentéktelen dolgokat, miközben a hivalkodó életmódot, a luxust állítják be követendőnek. A közvélemény részéről ezért helyenként bírálat is érte őket.
A határokat nem ismerő, színvonaltalan szórakoztatás nemkívánatos tendenciáját, csakúgy, mint az ízléstelenséget meg kell állítani – fogalmazott a SARF, amely ezek helyett az „egészséges szocialista értékek” terjesztésére hívott fel. Ezek között az őszinteséget, a tisztességet és rugalmasságot hozta fel példának.
A valóságshow-knak alaphangulatukban pozitívnak és inspirálónak kell lenniük, amelyekben jól megkülönböztethető, mi a jó és mi a rossz, eközben előremutató megoldásokat mutatnak a társadalom különböző problémáira – vélik a hatóság emberei. Ezzel együtt jelzik, be fogják tiltani azokat a műsorokat, amelyek a létező társadalmi konfliktusokat hegyezik ki és mesterséges történeteket agyalnak ki, csak hogy növeljék a nézőszámot.
A hatóság azt is szeretné, ha a kínai show-k rendezői el tudnának szakadni a műfaj külföldi, elsősorban amerikai és koreai példáitól, s nem tekintenék követendő mintának azokat. Ehhez – jegyzik meg – a kínai kultúra tartalékai elengedő önbizalmat adhatnak.
A körlevél emlékezet: a televíziók nem hívhatnak meg olyan popsztárokat, ismert személyiségeket műsoraikba, akik korábban áthágták a törvényt, így például kábítószert fogyasztottak, igénybe vették prostituáltak szolgáltatásait vagy ittasan vezettek.
Arra is felhívták a műsorok gazdáinak figyelmét, hogy sorozataikban nem engedélyezhetik hamis termékek reklámozását, a celebek bevonását a nézőket megtévesztő helyzetekbe. Mint fogalmaznak, a hírességek további népszerűsítése helyett a valóságos élethelyzeteket kellene e programoknak bemutatniuk a lehető legkevesebb gyerekszereplővel.
(MTI)