Az amerikai sajtó már hónapok óta attól hangos, hogy ez lesz minden idők egyik legizgalmasabb Oscar-ceremóniája. Való igaz, a főbb kategóriák közül több is kétesélyes (ha nem három-), de akárhogy is alakul a díjátadó, a hangzatos szalagcímek közül két kézzel lehet majd válogatni. Úgyis erről szól az egész...
A könnyebb átláthatóság kedvéért haladjunk hátulról. A technikai kategóriák javarészét játszi könnyedséggel viszi majd Alfonso Cuarón űrfilmje, ami nem csak a látványa miatt kerül majd be a krónikákba, hanem mert eredeti forgatókönyvből vált blockbusterré, méghozzá egy középkorú színésznővel a főszerepben. Napjainkban nem ez a hollywoodi stúdiók tuti sikerreceptje, de mivel ennyire betalált, a tíz jelöléséből négyet még a második reklámblokk előtt díjra vált majd a Gravitáció. A képi effektusok, a hangmérnök és a hangvágó, valamint az operatőr díja garantált, de a vágás kategóriában is csak az Amerikai Vágók szervezetének éves díjátadóján kitüntetett Phillips kapitány és a szintén tíz jelöléssel induló Amerikai botrány tehet keresztbe neki, de a filmzenék között sincs túl erős kihívója (bár itt labdába rúghat még a Philomena vagy A nő is).
Kritikáink a fődíjra jelölt filmekről:
- Paul Greengrass: Captain Phillips / Phillips kapitány
- Alexander Payne: Nebraska
- David O. Russell: American Hustle / Amerikai botrány
- Steve McQueen: 12 Years A Slave / 12 év rabszolgaság
- Stephen Frears: Philomena – Határtalan szeretet
- Jean-Marc Vallée: Dallas Buyers Club / Mielőtt meghaltam
- Spike Jonze: Her / A nő
- Alfonso Cuarón: Gravity / Gravitáció
- Martin Scorsese: The Wolf of Wall Street / A Wall Street farkasa
Szóval van itt egy film, ami szemrebbenés nélkül szerez be majd féltucat díjat, akkor hol itt az izgalom? Normál esetben nem lenne, csakhogy az amerikai filmakadémia sosem szerette a Föld légterén kívül játszódó alkotásokat (lásd 2001, Apollo 13, Star Wars), és a fontos téma hiányát is könnyebben nyelik le, ha egy legedát kell díjazniuk (lásd A tégla, Nem vénnek való vidék), vagy ha a szórakoztatóiparról szól a film (lásd Chicago, A némafilmes, Szerelmes Shakespeare). De nem csak a Gravitáció, az Amerikai botrány is az univerzális téma hiányától szenved, amit a létfontosságúnak tartott film-rendező-vágás hármasjelölést kapott filmek közül csak a 12 év rabszolgaság tud felmutatni.
Az előzményeket tekintve ez eddig be is jött Steve McQueen filmjének, ami a közel két tucat kritikai díj után megnyerte a Golden Globe-ot, a Brit Filmakadémia díját és az amerikai Producerek Szakszervezetének fődíját úgy, hogy kritikai átlaga nagyjából egy szinten van két nagy riválisa átlagával. A fogadóirodák szerint az Oscaron is folytatódik a bravúr, a sajtó pedig nem győzi hangsúlyozni, hogy ennek így is kell lennie, mert muszáj elismerni egy ilyen filmet, ami habcsók nélkül tárja fel Amerika történelmének legnagyobb szégyenét.
A baj csak az, hogy a 12 év rabszolgaság eddig nem nagyon tudott érvényesülni egyéb kategóriákban, az Oscar pedig nem csinál olyat, hogy a legjobb film díján kívül mást nem ad egy alkotásnak. Ezt a malőrt az adaptált forgatókönyvnek járó elismeréssel lehet majd kiküszöbölni, de a kosztümtervező díját is elorozhatja a tuti befutónak számító A nagy Gatsby elől. Aztán persze ott vannak a színészi kategóriák, de azokban a verseny kiélezettebb mint valaha. A férfi főszereplők között Chiwetel Ejiofor erősíti a filmet, de a szakértők egyértelműen az utóbbi időkben szépfiúból komoly színésszé avanzsáló Matthew McConaughey győzelmét várják a Mielőtt meghaltam című dráma AIDS-es hősének megformálásért, amiért már bezsebelte a Golden Globe-ot és a Színészkamara elismerését is.
Ha Ejiofornak nem is sikerül, még mindig ott van a női mellékszereplők között indított Lupita Nyong'o. Neki a tavalyi nyertes Jennifer Lawrence a legnagyobb riválisa, aki az Amerikai botrány szabadszájú feleségeként tért vissza Oscar színe elé. Habár a Golden Globe és a BAFTA hozzá vándorolt, az elemzők szerint Lupita malmára hajtja a vizet az a tény, hogy az Akadémia nem gyakran osztogat egymás után két díjat. A maradék két színészi kategóriában kicsit egyértelműbb a helyzet, Cate Blanchett (Blue Jasmine) a női főszereplőknél eddig mindent megnyert, valószínűleg itt sem akad kihívója. A férfi mellékszereplők között Matthew McConaughey Mielőtt meghaltam-béli partnere, Jared Leto áll az élen, neki legfeljebb a BAFTA-nyertes Barkhad Abdi tehet keresztbe.
A rendezőknél ugyancsak szoros küzdelem várható, a három fő esélyes film alkotói küzdenek majd a trófeáért, bár a Rendezők Szakszervezetének díja, a Golden Globe és a BAFTA után valószínűleg Alfonso Cuarón viheti haza az aranyozott lovagot David O. Russell (Amerikai botrány) és Steve McQueen (12 év rabszolgaság) elől, ami egy újabb szalagcímet adhat a másnapi újságoknak: ő lesz az első latin rendező, aki Oscart nyert.
A fennmaradó díjak közül kettő egész biztosan a Disney animációs részlegére vándorol, a Jégvarázs a legjobb animációs film mellé könnyen megkaparinthatja a betétdal díját is, Baz Luhrmann tarka A nagy Gatsbyje pedig majd a látványtervezéssel vigasztalódhat, de ha az Akadémia nem érzi nagy szükségét a kompenzációnak, akkor a fentebb emlegetett kosztümtervezői elismerés is az övé lesz. A dokumentumfilmek között Az ölés aktusa vagy a 20 Feet from Stardom győzelme várható, míg az idegen nyelvű filmnek járó Oscarnak valószínűleg vagy Olaszország (A nagy szépség) vagy Dánia (A vadászat) lesz az új otthona.