Az amerikai sajtó szerint emberemlékezet óta ez a leggyengébb Oscar-felhozatal, és ráadásul a nézőktől is elfordultak a filmek. Ha így is van, azért mi vasárnap éjjelre várva még latolgatjuk az esélyeket.
A Túl a barátságon-Ütközések fiaskó után évekbe telt, mire az amerikai kritikusok és az Oscart osztogató filmakadémia tagjai megbékéltek egymással, úgyhogy ideje volt elővenni a csatabárdot a rövidke tűzszünetet követően. Az idei jelöltek kihirdetése után már meg is kezdődött a sajtó ágyútüze, miszerint emberemlékezet óta ez a legrosszabb felhozatal, ami mellesleg a nézőktől is elfordult. Ebben a kérdésben most nem foglalnék állást, de az tény, hogy a jelentől tényleg elfordult a tisztelt szavazóbizottság. A komolyan vehető jelöltek közül mindössze egy játszódik a jelenben (Utódok), de az is a világ egy eldugott szegletében, távol a világ minden bajától, családias légkörben.
Szóval a jelek szerint uralkodni fog a nosztalgia, és ennek a hozzáállásnak A némafilmes című francia alkotás lesz a legnagyobb kedvezményezettje. A cannes-i siker (a legjobb színész díja Jean Dujardinnek) után még vagy féltucat fesztivál közönségét hódította meg az amerikai némafilm hanyatlásának korában játszódó alkotás, majd a világ kritikusait is levette a lábáról, az amerikai jogokat megszerző Harvey Weinstein pedig tett róla, hogy Oscar is meghajoljon a kis fekete-fehér némafilm előtt. A vége 10 jelölés lett, amiből az óvatosabb jóslatok szerint hatot, a bátrabbak szerint akár nyolcat is díjra válthat. A Brit Filmakadémia díjátadóján hét jelölést sikerült díjra váltania, úgyhogy tényleg csak annyi azt kell eldöntenünk, mennyi lesz az annyi?
A legjobb film díja szinte biztosra vehető, a levesbe legfeljebb az Utódok vagy A némafilmesnél (r. Michel Hazanavicius) egy jelöléssel többet szerző A leleményes Hugo köphet bele, mint ahogyan a rendezői díjtól is ezen filmek direktorai foszthatják meg Hazanaviciust – de erre pillanatnyilag nem sok esélyt látok. Ugyanígy meglesz az eredeti filmzenéért járó trófea és a kosztümtervezőnek vagy a vágónak sem kell túl sokat izgulnia. Az is egyre biztosabbnak látszik, hogy a címszerepet alakító Jean Dujardinnek is könnyebb dolga lesz George Clooney és Brad Pitt ellen, mint amire számítani lehetett még a brit filmdíj és az amerikai színészszakszervezet díjai előtt. S ha a film iránti szeretet még ennél is nagyobb, akkor Woody Allen biztosra vett harmadik forgatókönyvírói elismerése is veszélybe kerülhet, de ebben a kategóriában azért még versenyben van az iráni jelölt, a Nader és Simin forgatókönyve is. Veszélybe kerülhet még Az élet fája operatőri díja is annak ellenére, hogy az Oscarhoz vezető úton Emmanuel Lubezki kapta a legtöbb elismerést Malick költői filmjének fényképezésért.
Persze azért a többieknek is kell szórni egy kis koncot, így vigasztalódik majd a Scorsese Hugója néhány technikai díjjal (látványtervezés, hangmérnök, hangvágás), az Utódok az adaptált forgatókönyv díjával, a felhozatal legnagyobb közönségsikere (A segítség) pedig díjhoz juttatja majd női főszereplőjét (Viola Davis) és női mellékszereplőjét (Octavia Spencer). E két utóbbi azért nem áll olyan stabil lábakon, hiszen Davis Oscarját megfúrhatja Meryl Streep kiváló Margaret Thatcher-portréja vagy Michelle Williams, aki Marilyn Monroe bőrébe bújt az Egy hét Marilynnel című filmben. Spencernek pedig azért kell imádkoznia, hogy az idén minimum öt kiváló alakítással jelentkező Jessica Chastain ne lopjon túl sok szimpátiaszavazatot, vagy hogy A némafilmes elszabadult lova ne ragadja magával Bérenice Bejót is.
A fontosabb kategóriák közül a férfi mellékszereplőkről kell még szót ejtenünk, ami a papírforma szerint Christopher Plummeré lesz: egy öregembert alakít a Kezdők című dramedyben, aki felesége halála után vallja be fiának, hogy meleg. Legnagyobb riválisa egy másik élő legenda, a Rém hangosan és irtó közel (r. Stephen Daldry) szótlan öregjét alakító Max von Sydow, aki a semmiből előteremve kaparinthatja meg életműdíjnak is beillő Oscarját.
Nagy meglepetésre tehát senki nem számít vasárnap éjjel, de legalább visszatér minden idők egyik legjobb Oscar-házigazdája Billy Crystal személyében.