Közzétette filmválogatását a Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Filmfesztivál. Az idei programba az erdélyi rendező nemzetközi koprodukcióban készült és idén tavasszal az SXSW-n debütált dokumentumfilmje, az Aki nem vagyok (Who I Am Not) is bekerült, illetve versenyez Somogyvári Gergő új filmje, a Szarajevóban bemutatott Fanni kertje is.
Miből áll az erőszakos beavatási szertartás a fehérorosz hadseregben? Mit kezdtek a tálibok a 7 milliárd dollárt érő amerikai hadifelszereléssel? Ki birtokolja a tenger mélyét? Mitől lesz valaki férfi vagy nő? Néhány a kérdések közül, melyekre választ keresnek a Verzió Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztivál alkotásai. A fesztivált november 22. és 29. között rendezik meg Budapesten és hat vidéki városban, a teljes program október 31-től elérhető online.
A magyar versenyprogramban idén 7 friss alkotás lesz látható, összesen pedig több, mint 80 filmet lehet megtekinteni 5 versenykategóriában és 7 szekcióban.
A fesztivál nyitófilmje a Nem tűnünk el (We Will Not Fade Away) Alisa Kovalenko rendezésében, ami az idei Berlinalé Generation szekciójában mutatkozott be és Ezüst Medvére jelölték. Az ukrán rendező Donyec-medencében játszódó filmjében egy csapat fiatal ér a felnőttkor küszöbére, és álmodozik a világ meghódításáról. Lázadnak, aknamezőn sétálnak és napoznak a közeli tó partján, majd adódik egy lehetőség, hogy hosszú útra induljanak, Nepálba. A film a Verzió nemzetközi versenyprogramjában áll rajthoz kilenc másik alkotással együtt.
Skovrán Tünde első egészestés alkotása, az Aki nem vagyok a fesztivál diák- és elsőfilmes versenyében debütál Magyarországon. A film két főszereplője egy interszex dél-afrikai szépségkirálynő és egy férfiként élő interszex aktivista. A két párhuzamos, de széttartó történet közelről mutatja meg, milyen egy férfiakra és nőkre leosztott világban élnie azoknak, akik mindkét nembe vagy egyikbe sem tartoznak.
A Verzió magyar versenyprogramjában lesz a Fanni kertje magyarországi bemutatója. Somogyvári Gergő új filmje két, a társadalomból elmenekülő, már-már mesebeli lény mindennapjairól szól, akik egy Budapesthez közeli erdőben élnek. Fanni egy családjából kitaszított, 19 éves transz tinédzser, Laci pedig keménykötésű, egykori gyári munkás. A két egymásra utalt ember egyfajta apa-lánya kapcsolatban próbál családot és otthont létrehozni. A 7 filmből álló magyar versenymezőnyben indul többek közt Dér Asia Nem halok meg című alkotása is.
A Verzión teret kapnak a filmes műfajok határterületen mozgó alkotások is. A Vektor VR szekció filmjei olyan élethelyzeteket mutatnak be, amelyek a VR médiumán keresztül még ereőteljesebben hatnak. A beválogatott produkciók bemutatják a környezetünk változásának hosszútávú hatásait és az erőszak mechanizmusait vizsgálják – utóbbit annak láthatatlan kibontakozásában és az egyénre gyakorolt hatásait bemutatva, a nézőre hagyva az értelmezés felelősségét – áll a fesztivál sajtóközleményében.
A fesztivál ingyenes programpontjai lesznek a Verzió Specials szekció, a Budapesti város/arc/képek filmjei és Peter Nestler rendező retrospektív vetítései – a programokon való részvételhez regisztráció szükséges.
A mozikban Budapesten november 22. és 29. között lehet megnézni a Verzió-filmeket a Toldi és a Corvin moziban, míg vidéken – Szeged, Szombathely, Debrecen, Kecskemét, Miskolc, Pécs – vetítenek válogatásokat a filmekből. A fesztivál online filmtára, a Verziótéka november 30. és december 10. között lesz elérhető, kizárólag Magyarország területéről.