Krakkóban díjazták Skovrán Tünde filmjét Krakkóban díjazták Skovrán Tünde filmjét

Krakkóban díjazták Skovrán Tünde filmjét

Skovrán Tünde Who I Am Not című alkotása a 63. Krakkói Filmfesztivál egészestés dokumentumfilmes mezőnyének második helyezettje lett.

A fesztivál egyik Ezüst Kürtjét idén aWho I Am Not című dokumentumfilm vitte el: a két dél-afrikai interszex szereplő, egy szépségkirálynő és egy aktivista portréja a biológia és a társadalmi nemmel kapcsolatos tabukat feszegeti személyes és intim formában. A filmet legközelebb a kolozsvári TIFF-en, június 15-én és 17-én lehet megnézni.

Művészember nem lehet aktivista – Interjú Skovrán Tündével a Who I Am Not című dokumentumfilm apropóján

2023. május 10.

Éppen tíz éve, hogy a Filmtett először készített interjút Skovrán Tündével. Akkor egy ambíciós fiatal színésznő mesélt Barótról Sepsiszentgyörgyön, Kolozsváron és Bukaresten át Los Angelesbe vezető szakmai kalandokról, magyar színpadokról és román nyelvű nagyjátékfilmes szerepekről. Egy évtized múltán a világ egyik legnagyobb filmfesztiváljáról jött a hír: Skovrán Tünde az austini South By Southwesten mutatta be első egészestés rendezői munkáját, a Who I Am Not című dokumentumfilmet. Ez az első román (ko)produkcióban forgott film, amely eljutott a SXSW-re. A két dél-afrikai, interszex szereplő, Sharon és Dimakatso öt évig készült portréját legközelebb Új-Zélandon, Ausztráliában, Barcelonában majd Krakkóban vetítik, és egy romániai filmfesztivál [update, mert most már nyilvános az információ: a TIFF] is műsorra tűzte. A film apropóján beszélgettünk alkotói váltásokról, politikai korrektségről, ördögűzésről, és főképp az emberi nem sokszínűségéről.

Olvasd tovább  

A lengyel fesztiválon még egy Ezüst Kürtöt átadtak – előbbi a film „művészi értékét”, utóbbi az általa bemutatott szociális probléma jelentőségét méltatta: a hétköznapok diszkriminációját tematizáló Is There Anybody Out There? Ella Glendining rendezése. Az Arany Kürtöt Nick Read és Ayse Toprak kapta a My Name is Happy című, egy kurd kamaszfiút bemutató brit-török produkcióért. 

A fesztivál Sárkányok Sárkánya nevű életműdíját a holland Michael Dudok de Wit vette át, a nemzetközi rövidfilmes verseny Arany Sárkánya pedig Tomek Popakulhoz és Kasumi Ozekihez került a lengyel Zimáért. A három Ezüst Sárkány kategóriadíjat az iráni Yaser Talebi Daughter című rövid dokumentumfilmjének, Sofiia Melnyk MAriupol című ukrán-német animációs filmjének, illetve David Arslanian Underdog című francia kisjátékfilmjének ítélte a zsűri.

Támogass egy kávé árával!
 

Friss film és sorozat

Szavazó

Melyik kilencvenes évekbeli filmnek kellene már egy folytatás?

Szavazó

Melyik kilencvenes évekbeli filmnek kellene már egy folytatás?

Friss film és sorozat