Rubi Anna első egészestés rendezése felnőtt korú, fogyatékossággal élő gyermekeiket nevelő anyák története, amely a zsűri értékelése szerint egyszerre foglalkozik társadalmi kérdésekkel mégis képes lekötni a néző figyelmét, és elkerüli a családi kapcsolatok túlságosan leegyszerűsített ábrázolását. A magyar mezőny különdíjasa a KIX lett.
A 21. Verzió Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztiválon idén 68 film szerepelt, négy kategóriában öt díjat osztottak ki. A legjobb dokumentumfilm elismerést az Apa című román film kapta, a legjobb magyar film Az életed nélkülem lett. Idén először queer tematikájú filmek is versenyeztek; a díjazott a Queendom című alkotás.
A legjobb emberi jogi dokumentumfilmet a Verzió felhívására jelentkezett öt fős Fiatalok zsűrije választotta ki. Igyekeztek olyan alkotást díjazni, mely a kiválasztott témával a film nyelvén keresztül igazán hatással van: a dokumentumfilmet eszközként használva szembesít és gondolkodásra, cselekvésre késztet. A győztes film a Nincs más föld, amelynek főszereplői Ciszjordániában nap mint nap újra kell, hogy gondolják az életüket, mely szorosan összefügg a földdel, amin születtek. A film egy bátor négyfős palesztin-izraeli aktivista csoport munkája. Különdíjat kapott a Fekete doboz, Shiori Ito, egy fiatal japán újságírónő saját szexuális zaklatásáról szóló elszánt és érzékeny története és alkotása.
A nemzetközi szekció szakmai zsűrije a legjobb dokumentumfilm díját az Apa című román alkotásnak ítélte. Lina Vdovîi és Radu Ciorniciuc filmjében egy nő megszakítja a családján belüli erőszak körforgását, amelyet a társadalom túl sokáig magától értetődőnek tartott. A generációs erőszak megállítható – ezt szépen ábrázolja ez az intim és univerzális mű. Különdíjban részesült A néma fák, Agnieszka Zwiefka lengyel rendezőnő alkotása.
A Doc Future versenyt első- és második filmes alkotók egész estés dokumentumfilmjeivel is egy nemzetközi zsűri értékelte, tagjai Peter Cerovšek a szlovéniai FeKK Rövidfilm-fesztivál igazgatója, Natali Chkhartishvil, a Chai Khana Media projektmenedzsere Georgiából és Kamila Dolotina filmkritikus, a cseh One World Emberi Jogi Filmfesztivál kurátora.
A Doc Future díj nyertese a Dalok a lassan égő Földről, Olha Zhurba filmje. A két éven át az ukrán frontvonalhoz közel rögzített audiovizuális napló Ukrajna elmerülését mutatja be a háború mélységébe, valamint az ukrán társadalomban végbemenő finom változásokat követi nyomon. A zsűri indoklása szerint a film szemlélődő módban, mégis erőteljesen közvetíti a háború borzalmait, valamint az új remény keresésének küzdelmét. A Doc Future különdíjasa a Balomania, egy stílusos és mesterien rendezett első film a baloeiros, a brazil hőlégballon-építés veszélyes világáról.
A Verzió Filmfesztivál idén először Itt vagyunk címen LMBTQ+-versenyszekciót is indított. A szekcióban érzékeny és minőségi filmek versenyeztek, melyek változatos nézőpontokból és megközelítésekkel ábrázolták az embereket sokszínűségükben, összetettségükben és szépségükben, rámutatva arra, hogy mennyire diverz problémákkal küzd a közösség. A legjobb queer film a Queendom, Agniia Galdanova és Igor Myakotin Oroszországban játszódó filmje, melyben egy radikális performansz művészt ismerhetünk meg. A film kiemelkedő és merész alkotás, mely főszereplőjéhez hasonlóan nem fél a határokat feszegetni. A történetvezetés drámaisága, a főszereplő szuggesztív jelenléte, az ábrázoltak érzékeny és bátor bemutatása teszik a filmet az idei fődíj méltó nyertesévé. A zsűri különdíjban részesítette a Grand Prize című horvát alkotást, amely friss, humoros és energikus megközelítésével ragadja meg a generációs problémákat, az identitás formálódását, és könnyedén és jó arány érzékkel keveri a megfigyelői és aktív dokumentumfilmes eszközöket.
A fesztivál a nyertes filmekkel és a különprogramokkal november 13-ig folytatódik Budapesten a Toldi és Művész mozikban, továbbá november 17-ig az Adaptérben a fesztivál virtuális valóság programját bemutató Vektor VR kiállítással. A nyertes és különdíjas filmekből a fesztivál hátralévő napjain, hétfőn, kedden és szerdán is tartanak vetítéseket. A budapesti vetítések után november 14. és 24. között online is elérhető lesz 41 film a Verziótékában, és érkeznek a Vidéki Verzió programjai Kecskeméten, Debrecenben, Szombathelyen, Miskolcon, Pécsett és Szegeden – közölték a szervezők.