Dél-koreai filmesek tiltakoznak a velencei filmfesztivál szervezőinak azon döntése ellen, hogy a bemutatóval tisztelegjenek Kim Ki-duk emléke előtt.
A világhírű koreai rendező 2020-ban halt meg a covid-19 betegség szövődményei következtében, Lettországban, ahol a Call of God című észt-kirgiz-lett koprodukción dolgozott éppen, és ahol már nagyjából egy éve élt. A #MeToo mozgalom koreai fellángolásának csúcsán ugyanis többen is zaklatással és erőszakkal vádolták meg, s a felé irányuló gyűlölethullám igencsak megtépázta az imidzsét Dél-Koreában. Végül a Call of God lett az utolsó filmje, amit észt kollégája, Artur Veeber filmrendező, producer fejezett be. A film bemutatója a Velencei Nemzetközi Filmfesztiválon lesz szeptember 6-án, versenyen kívüli vetítés formájában.
„Az, hogy meghalt, nem jelenti azt is, hogy ami történt, egyszercsak megszűnt létezni – fogalmaz Lee Sang-gil, a koreai filmesek egyesületének (Federation of Korean Movie Workers’ Union) igazgatója a The Hollywood Reporternek címzett nyílt levelében. – Kim sosem kért bocsánatot az áldozataitól, hanem inkább tagadta a vádakat egy sor perrel. Az áldozatai karrierjén a Kimmel töltött idő felejthetetlen sebhelyet hagyott. Egyetlen áldozata sem volt képes helyrejönni az incidens után, és visszatérni a forgatási munkájához.”
Pénteken a Korea Womanlink nevű, a nők elleni erőszak ellen küzdő szöuli szervezet kereste meg hasonló levéllel a fesztivál szervezőit: „A néhai Kim Ki-duk rendezőt megbírságolták, amiért fizikailag bántalmazta a színésznőket a forgatás idején. Noha Kim nyilvánvalóan szörnyű bűncselekményt követett el, felkutatta a vádlóját, és rágalmazásért beperelte az áldozatot, ahelyett, hogy bocsánatot kért volna. A Velencei Nemzetközi Filmfesztivál mégis úgy döntött, hogy levetíti a filmjét e tény ellenére is, felmentve őt a nemi erőszak vádja alól.”
Az egyik érintett színésznő ügyvédje elmondta, hogy Kim halála után a rendőrség lezárta a nyomozást, ezért ebben az ügyben sosem derülhetett ki az igazság, de a rendező korábban pénzbüntetést kapott, hiszen az áldozatok több bizonyítékkal is alá tudták támasztani az állításaikat. Az említett színésznő azzal vádolta a rendezőt, hogy a 2013-as Moebius forgatásán fizikailag bántalmazta őt, és a forgatókönyvben nem szereplő szexjelenet eljátszására kényszerítette. A nyomozás során Kim elismerte, hogy volt bántalmazás a felvételek alatt, többször is felpofozott egy színésznőt, de ez szerinte az instruálás része volt. Ami a második panaszt illeti, Kim tagadta a vádat, állítva, hogy ő nem emlékszik ilyen helyzetre.
A The Hollywood Reporter megszólaltatta az ügyben Alberto Barberát, a fesztivál igazgatóját, aki kijelentette, hogy a rendező és a fesztivál hosszú, közös múltja miatt, a „néhai rendező iránti hűségből” ragaszkodnak a bemutatóhoz. Kim Ki-duk filmjei négyszer is nyertek Velencében – A sziget (Seom) 2000-ben, a Lopakodó lelkek (Bin-jip) 2004-ben, a Pieta 2012-ben és az Ildaeil 2014-ben –, összesen tíz díjat.