A szeptember 17-22. között tartandó szemle díszvendége, a görög-francia rendezőlegenda a filmfesztivál megnyitóján személyesen mutatja be az Uránia Nemzeti Filmszínházban a 1989-es, Berlinale Arany Medve-díjas filmjét, a Jessica Lange és Armin Mueller-Stahl főszereplésével készült Zenedobozt.
A közönség a Zenedobozt (Music Box) kitűnő minőségben felújítva, nagyvásznon tekintheti meg szeptember 17-én (a vetítésre korlátozott számban vásárolhatók jegyek). A film a huszadik századi magyar történelem tragédiáját eleveníti meg, és „megrázó erővel mutatja be, milyen következményei vannak a múlt elhallgatásának, hogy miért fontos az egyén és a társadalom szintjén is a felelősségvállalás, a történelemmel való szembenézés” – olvasható az NFI közleményében. A mű magyar vonatkozásai nem merülnek ki a feldolgozott történet témájának tekintetében: a thriller-dráma a magyar származású Joe Eszterhas forgatókönyvéből készült, producere Andy Vajna volt, aki idén ünnepelte volna 80. születésnapját.
A Maraton díszvendége szeptember 18-án részt vesz a Francia Intézetben a Budapest Classics Lab konferencián, a Filmörökség a 21. században című kerekasztalbeszélgetésen, hiszen a rendező mélyen elkötelezett a filmmegőrzés és oktatás ügye iránt, ő tölti be a Cinémathèque française elnöki tisztét.
A fesztivál látogatói olyan remekműveket nézhetnek meg a rendezvénysorozat ideje alatt, mint a 8 és 1/2, az Alkony sugárút, az Alphaville, az Ének az esőben, a Hair vagy a frissen felújított Csapd le csacsi, ezek mellett a 2021-ben meghirdetett Hungarika Kutatási Program legfrissebb eredményeit is. A halál után című, 1920-ban készült erotikus bűnügyi thriller restaurálása európai összefogással valósult meg, így idén a közönség ezt a némafilmet is megtekintheti a Maraton ideje alatt. A Hugó, a víziló című, amerikai-magyar koprodukcióban készült animációs filmet a Library of Congress és a Filmintézet együttműködésében restaurálták, a fejújított változat premierje is a filmfesztivál programjai között szerepel.
A 7. Budapesti Klasszikus Film Maraton reflektorfénybe helyez olyan külföldön alkotó, magyar, animációs filmeseket, mint John Halas (Halász János), Jean Image (Hajdú Imre), az Oscar-díjas George Pal (Marczincsák Gyula György), Maros Zoltán vagy Falus Éva. „A Budapest Classics Lab konferencián előadások mutatják be ezeket a páratlanul gazdag, mégis kevesek által ismert életműveket. Ehhez a témához kapcsolódik a Made in England című dokumentumfilm is, amelyben Martin Scorsese a nagyszerű és öntörvényű brit alkotópáros, Michael Powell és Emeric Pressburger (Pressburger Imre) életművét mutatja be” – áll a közleményben.
Ahogyan arról korábban is beszámoltunk, Wim Wenders (aki videóban üzent a reménybeli fesztivállátogatóknak) ugyancsak a fesztivál díszvendége lesz, ahol átveszi a FIAF 2024-es díját a filmmegőrzés jelentőségének népszerűsítéséért.