Costa-Gavras görög-francia rendezőlegenda Zenedoboz című alkotásának vetítésével, a filmes világ sztárjaival megkezdődött a 7. Budapesti Klasszikus Film Maraton tegnap este az Uránia Nemzeti Filmszínházban.
Az esemény megnyitóján Káel Csaba, a mozgóképipar fejlesztéséért felelős kormánybiztos, a Nemzeti Filmintézet elnöke elmondta, több mint száz művet vetítenek a szeptember 17-22. között zajló szemlén. A válogatás „a filmtörténet legcsodálatosabb alkotásaiból” született, sokat közülük kiváló minőségben felújított verziójukban lehet megtekinteni.
A kormánybiztos beszélt a Filmintézet munkájáról, kiemelve, hogy „kincsként tekintünk filmörökségünkre, ezért kiemelt küldetésünk, hogy ezeket a kincseket, az elmúlt 123 év magyar filmanyagát feltárjuk, felújítsuk, megőrizzük és élménnyé tegyük a nagyközönség számára”. Arról is beszélt, hogy az idei Film Maraton fókuszában a 110 éves magyar animáció áll, és kitért arra, hogy az NFI - Filmlabor és a Filmarchívum munkatársai folyamatosan magyar és hazai koprodukcióban született alkotások restaurálásán dolgoznak, hogy a közönség az eredetinél jobb minőségben nézhesse meg azokat.
Káel Csaba elmondta, hogy a nézők a Maraton ideje alatt megismerkedhetnek a magyar gyökerekkel rendelkező George Pal munkáival is, aki Marczincsak György Pál néven született Cegléden, és Hollywoodban lett sztár. A megnyitón köszöntötte Szabó Istvánt, kiemelve, hogy a rendező A napfény íze című, generációkon átívelő filmeposza is a kínálat részét képezi. A fesztivál filmjei között említette a Hair és a 2001: Űrodüsszeia című alkotásokat is, amelyek a Szent István-bazilika előtti téren tekinthetők meg. Ezután Costa-Gavrast köszöntötte, aki személyesen mutatta be 1989-es, Arany Medve-díjas filmjét. A vetítésen részt vett Sebestyén Márta is, aki a filmben Jessica Lange belső monológját énekli. A görög-francia rendező felidézte a film születésének történetét, a Joe Eszterhastól kapott forgatókönyvet, és a vele való munkát. Az alkotó a történet több aspektusáról is úgy gondolta, nagyvásznon volna érdemes megjeleníteni azokat (pl.: Európa és Amerika megjelenítése, Amerika mint a menekültek befogadója), és csak a film befejezése után tudta meg, hogy Eszterhas édesapja életét dolgozta fel – a forgatókönyvíró könyv formájában is megjelentette ezt a személyes történetet.
Costa-Gavras kitért arra, hogy filmjében az apa szerepére karizmatikus színészt keresett, aki meg tudta személyesíteni ezt az erős karaktert. Kiemelte, hogy Armin Müller-Stahlt először Szabó István Redl ezredes című filmjében látta. A rendező feleségével, Michele Ray-Gavrasszal és Frédéric Bonnaud-val, a Cinématheque française igazgatójával érkezett a fesztiválra – olvasható az MTI beszámolójában. A megnyitón Ternovszky Béla, Eszenyi Enikő, Réti Adrienn, Trokán Anna, Gubik Petra, Schell Judit, Szabó Simon, Balogh Edina, Gombó Viola Lotti, Váradi Gergely és Sütő András is tiszteletüket tették.
Ráduly György, a Nemzeti Filmintézet - Filmarchívum igazgatója az eseményen kiemelte, hogy a 2017-ben indított fesztivál létrehozása összefogás eredménye, csapatmunka. Felidézte: a rendezvény már az első hétvégén 5000 nézőt vonzott – áll az NFI közleményében.
A 7. Budapesti Klasszikus Film Maratonon olyan klasszikusokat lehet megtekinteni, mint az Ének az esőben (Singin' in the Rain), Vissza a jövőbe II. vagy a Berlin felett az ég, amelyet a rendezvénysorozat egyik díszvendége, Wim Wenders német rendező 11 további alkotása mellett vetítenek. A programot az Uránia Nemzeti Filmszínház weboldalán lehet megtekinteni.