Makk Károly Szerelem című filmje egyszerre aktuális a 45 éves évfordulója, a restaurálása és a Cannes-i újrabemutatása, illetve az 56-os téma felvillantása által, úgyhogy nálunk is minden a Szerelem körül forog, már csak új sorozatunk debütje kapcsán is.
- A film két irodalmi művön alapszik. Déry Tibor Szerelem című novellája az ismertebb forrás, amihez egy másik Déry-novella, a Két asszony társult. Makk Károly elmondása szerint előbbiben egy rövid párbeszéd fogta meg leginkább:
„– Velem alszol az éjjel?
– Igen.
– Egész éjjel?
– Igen. Minden éjjel, amíg csak élünk.”
- A két Déry-novella érdekes történelmi kontextust eredményez, hisz előbbi az 1950-es évek koncepciós pereinek témáját boncolgatja, míg a második Déry saját, az 1950-es évek végéről származó börtönélményeit idézi fel. A két irodalmi mű az író és a rendező hosszas vitái után érett forgatókönyvvé. Éppen a téma, a szerző személye és az aktuális politikai helyzet miatt a film megszületése sokáig váratott magára, leforgatását a hatalom nem tette lehetővé.
- Amikor végül elkezdődhetett a munka, szerény költségekkel, kevés helyszínnel és gyorsan dolgoztak. A film nagy részét Budapesten forgatták, többek között egy arborétumban, mindössze 46 nap alatt. A teljes költségvetés alig volt több mint 4 millió forint.
- A film tulajdonképpen azzal a kompromisszummal születhetett meg, hogy az események dátumaként a film elején az 1953-as dátum tűnik fel, ám a filmben később semmi nem utal erre, sőt sok apró jel sejteti, hogy nem a Rákosi-korszakról van szó, hanem 1956-utáni eseményekről. Egy ilyen utalás például Esti Hírlap című délutáni napilap egyik száma egy jelenetben, ugyanis a lap csak 1957-től jelent meg.
- A jóváhagyás miértjére egy másik verzió is van, mely szerint a ZDF nyugat-német televízió megvette Dérytől a forgatókönyvet, ám a magyar vezetés el akarta kerülni azt, hogy a betiltott forgatókönyvből német film készüljön, így gyorsan kellett lépniük.
- Az idős hölgy szerepére, akit a filmben Darvas Lili alakít, a rendező eredetileg egy német színésznőt, Helene Weigelt, Bertolt Brecht özvegyét szerette volna felkérni. A nőt csak egy fényképen látta, ám kiutazott Berlinbe, hogy szerencsét próbáljon nála. A találkozás nem volt pozitív kimenetelű: a nő egy igazi vén „boszorkánynak” tűnt számára, így jobbnak látta mást keresni a szerepre.
- Darvas Lili, aki végül kézenfekvő választásnak tűnt, a forgatás idején 68 éves volt, de egy 76 éves dáma szerepét játszotta el (aki eredetileg, legalábbis a novella szerint) 96 éves kellett volna legyen.
- János (akit Darvas Iván játszott) szerepére sem az eredetileg eltervezett színészt választották: először Hankiss Elemért, majd az időközben elhunyt Pálos Györgyöt szerette volna felkérni Makk Károly.
- Az anekdoták szerint a filmezés jó hangulatban folyt, az egyik gyakori vicctéma az volt, hogy éppen rövid hajú a Törőcsik Marira Makk Károly hosszú parókát kényszerített, amiért a színésznő később is sokat szidta őt. Egy másik sokat emlegetett esett az volt, amikor Törőcsik Mari egy nap elfelejtette vinni azt a gyűrűt, amit a forgatáson kellett viselnie, így aznap Darvas Lili gyűrűjét hordta, amit az férjétől, Molnár Ferenctől (Pál utcai fiúk) kapott.
- A nemzetközi siker kezdetét egy az International Herald Tribune európai tudósítója által írt kritika jelentette. 1971 májusában Darvas Lili, Törőcsik Mari és Makk Károly már 25. Cannes-i Fesztiválra tartott, ahol Makk Károlynak egyedi élményei voltak. Michèle Morgan francia színésznő, aki a zsűri alelnöke volt négyszemközti találkozóra hívta Makkot, ahol igencsak feldicsérte a filmet. A rendező a díjátadó alatt Párizsban tartózkodott, így a díjat később utánaküldték. A fesztivál ideje alatt Makk megismerkedett Jorge Semprún íróval is, akivel közös munkát tervezgettek, ám az aktuális politikai viszonyok miatt ez nem valósult meg.
- Épp a történelmi keret miatt érdekes, hogy egy tanárnő mellékszerepében feltűnik egy Halda Alíz nevű, egyébként a valóságban is tanárnőként dolgozó hölgy, aki az 1956-os forradalom egyik áldozatának, Gímes Miklósnak volt a kedvese.
- Az irodalmi források vonatkozásában gyakran kiemelik, hogy a film cselekménye nagyon hasonlít az argentin író, Julio Cortázar A betegek egészsége című alkotásának történetéhez.
- Darvas Iván a film főhőséhez hasonlóan megjárta a börtönt, a forradalom leverése után ítélték 22 hónapra. Darvast a film cannes-i bemutatójára sem engedték ki.
- Az idei, „újrabemutatón” Makk Károly Cannes-ban ugyanazt a New York-i magyar szabók által készített szmokingot viselte, amit az 1971-es bemutatón.