A 21. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) Magyar Napja keretében a főtéri TIFF Lounge-ban tartott előadást Káel Csaba filmügyi kormánybiztos a magyar filmipar aktuális kérdéseiről.
Angol nyelvű előadásában (Like In The Movies) az utóbbi évtizedben a nemzetközi figyelem középpontjába kerülő magyarországi filmipar sikerének összetevőit – az adókedvezményeket, a korszerű infrastruktúrát és nem utolsósorban az elhivatott szakembereket – mutatta be. Az évi több mint háromszáz filmes produkciót jegyző Magyarországnak nemcsak forgatási helyszínként, hanem az utómunkákat illetően is sikerült Európa egyik legjelentősebb filmes központjává válnia – foglalta össze az elmúlt éveket Andy Vajna utódja.
A pandémia magyar filmiparra gyakorolt hatását illetően Káel Csaba elmondta, hogy 2021-ben a világjárvány előtti éveknél is többet költöttek filmgyártásra. Ennek ellenére a járvány után célzott kampányok keretében arra is figyelmet fordítottak, hogy visszacsalogassák a nagy produkciós cégeket Magyarországra, és most is folyamatosan figyelnek arra, hogy a nemzetközi érdeklődést fenntartsák.
![](/uploads/2022/06/kaelcsaba2.jpg)
Ezt követően a Nemzeti Filmintézet működését, valamint az NFI-hez tartozó intézeteket (Filmarchívum, Filmlabor, stúdiók) ismertette. Prezentációjában külön kitért arra, hogy a Filmintézet nemcsak a moziforgalmazásba kerülő nagyjátékfilmek, dokumentumfilmek és animációk, hanem tévéfilmek és -sorozatok fejlesztését és gyártását is támogatja.
Előadása végén az NFI nemzetközi koprodukciókat bátorító intézkedéseit, valamint támogatási rendszerét ismertette, különös tekintettel a Magyarországgal szomszédos országokra, amelyekkel jelenleg is számos sikeres együttműködés zajlik. Az elmúlt évek koprodukcióban készült alkotásai közül Enyedi Ildikó A feleségem története, Kocsis Ágnes Éden, Felméri Cecília Spirál és Tudor Giurgiu Libertate című, rendszerváltásról szóló filmjét emelte ki.