A világ második legnagyobb mozihálózata nem tudta kiheverni a világjárvány okozta veszteségeket.
Csődvédelmi eljárást készül indítani a Cineworld csoport, amely 751 mozit üzemeltet 10 országban, ahol 45 000 alkalmazottat foglalkoztat. A Cineworld, Cinema City, Regal, Picturehouse és yes.Planet mozik londoni tőzsdén jegyzett anyavállalata közel 4,8 milliárd dolláros (4 milliárd fontos) veszteséget halmozott fel. Részvényeinek értéke a felére csökkent.
A csoport 2020-ban 3 milliárd dolláros veszteséget jegyzett, tavaly már „csak” 708 milliárd dollárost, az új James Bondnak és a Pókember-filmnek köszönhetően.
Elemzők szerint, bár a cégcsoport a nagy nyári blockbusterek elmaradásával indokolja a veszteséget, a Cineworld valójában túlságosan agresszív terjeszkedési stratégiája és az ennek megfelelően megvalósult, rengeteg beruházása nyomán adósodott el. A Cineworld ugyanakkor nem tudott elég gyorsan alkalmazkodni a mozik pandémia miatti bezárásával, majd a streaming-szolgáltatások megerősödésével előállt piaci helyzethez.
Tény, hogy a mozilánc adatai szerint a Cineworld a járvány előtt évi 275 millió nézővel büszkélkedett, ez a szám 2020-ban, a lezárások évében 54 millióra csökkent, és 2021-ben csupán 95 millióra tudott visszakúszni.
A Cineworlddel ellentétben az AMC Entertainment a világ legnagyobb – az Odeon mozikat működtető – mozilánca cseppet sem gyengélkedik: a Top Gunnal és a Doctor Strange az őrület multiverzumában-nal megduplázta a jegyeladásait. A tőzsdén 12,8 milliárd dollárra értékelt vállalat moziinak nézőszáma növekvő tendenciát mutat, idén júliusban jegyezték a legnagyobb nézőszámot a pandémia kezdete óta.
(Wall Street Jurnal / The Guardian)