A hétvégén ismeretlen tettesek feltörték a fesztivál Instagram-fiókját, és a gázai konfliktussal kapcsolatos üzeneteket posztoltak a Berlinale logójával és brandjelzéseivel ellátva. Egy díjazott izraeli filmes ugyanakkor nem mer hazautazni Berlinből, mert életveszélyesen megfenyegették.
A Berlinale közleményben jelentette be, hogy feljelentést tett a február 25-én, vasárnap a Panoráma szekció Instagram-csatornáján rövid időre megjelent képes és szöveges posztok szerzőivel szemben. Az üzeneteket antiszemitának bélyegezte, és elhatárolódott a tartalmuktól.
Az azonnali tűzszünetet követelő bejegyzések egyikében az állt, hogy „A népirtás az népirtás. Mind cinkosok vagyunk”, majd hozzátette, hogy „le kell vetkőznünk azt a gondolatot, hogy a német bűntudat felment országunk történelme vagy jelenlegi bűnei alól” – idézi a Deadline. A portál szerint egy másik üzenet a nácizmust és a jelenben zajló népirtást állította párhuzamba egymással, állítva, hogy „mindig a történelem rossz oldalán állunk, de még nem késő megváltoztatni a jövőt”.
Bár a bejegyzések tartalmának ehhez semmi köze nem volt, a rendszert ugyanaznap törték fel, amikor az izraeli Yuval Abrahamot, a legjobb dokumentumfilm díját elnyerő No Other Land egyik rendezőjét többször is életveszélyesen megfenyegették a köszönőbeszéde miatt. „Itt állunk előttetek. Egyidősök vagyunk. Én izraeli vagyok, Basel [Adra, a film másik rendezője – szerk.] palesztin. Rám a civil törvények vonatkoznak, Baselre a katonai törvények. 30 percre lakunk egymástól, de nekem van szavazati jogom. Baselnek nincs szavazati joga. Én szabadon mozoghatok, amerre csak akarok ezen a vidéken. Basel, palesztinok millióihoz hasonlóan az elfoglalt nyugati fal mögé van zárva. Ez egy apartheid-helyzet kettőnk között, ennek az egyenlőtlenségnek véget kell érnie” – fogalmazott a beszédben.
Abraham később a Twitteren számolt be arról, hogy a beszédből kiragadott részletet átvette egy izraeli tévécsatorna, antiszemitának bélyegezte, ő pedig azóta életveszélyes fenyegetéseket kap. Nem mert repülőre ülni, miután szélsőségesek jelentek meg az otthonában, és őt keresték. Abraham hangsúlyozta, hogy csupán egyenlőséget és a gázai konfliktus megoldását sürgette, és egyúttal elmondta, hogy az ő nagyapja is a holokauszt áldozatai között volt.
Hétfői sajtóközleményében a Berlini Nemzetközi Filmfesztivál nem érintette Abraham esetét, de szóvá tette, hogy a német sajtó és több politikus bírálta a díjazottak nyilatkozatait, egyúttal a szervezők elhatárolódtak ezektől a „személyes véleményektől”, amelyek „semmilyen formában nem tükrözik a fesztivál pozícióját”. „A mi szemszögünkből jó lett volna, ha a díjazottak is tartalmilag árnyaltabban beszéltek volna a témáról a díjátadó gálán ” – idézi a közlemény Mariëtte Rissenbeeket, aki szerint a fesztivál igyekszik semlegesnek maradni, és továbbra is a kultúrák közötti párbeszédet támogatni.