A jövő évi Oscar-gála nemzetközi film kategóriájába küldi Szlovákia a Karlovy Vary versenyprogramában sikert aratott, CineFesten is bemutatkozott, szlovák-cseh-magyar koprodukcióban készült Emma és a halálfejes lepkét (The Hungarian Dressmaker).
Dánia Oscar-nevezettje pedáns történelmi dráma, amelyben az a kérdés, hogy birtokba vehető, megművelhető-e a föld, kiszakíthatjuk-e a saját darabkánkat a nagy egészből. Nikolaj Arcel filmje helyenként az ideálisabbnál erősebbre rajzolja a kontúrokat, hősének sorstragédiáját viszont majdhogynem tökéletesen ábrázolja.
Ha hibái számosak is, a Blokád minden ízében hiánypótló alkotás, hiszen az első magyar nagyjátékfilm, mely a rendszerváltozás hajnalának viharos közéletét panorámázza. Kár, hogy mégsem politikai kordokumentumként működik igazán.
Nem kellemes filmélmény Dánia idei nemzetközi filmes Oscar-nevezett alkotása, az Ali Abbasi rendezte Szent pók, de nem is akar az lenni. A szinte dokumentaristának is nevezhető, realista, kegyetlenül szókimondó stílusban készített, egy sorozatgyilkos tetteit feldolgozó film a témájához méltóan brutális.
Az aranyozott szobrocskát osztó testületnek nemrég zajlott le a menetrendszerűen érkező idei bővítése, így az idei Oscar-nyertesek és -jelöltek közül is bekerültek páran. Átböngésztük a meghívottak lajstromát.
A legjobb német rövidfilmnek járó díjat nyerte el a Nagy Borbála rendezte Pannónia dicsérete (Land of Glory) a szerda esti online rövidfilmes gálán. A Deutscher Kurzfilmpreis nyertesei nevezhetik az alkotásaikat az Oscarra.
Döntött az Oscar-díjra nevező bizottság: Magyarország idén Horvát Lili filmjét nevezi az Oscar-díjakért folyó versenybe, a nemzetközi filmes kategóriában.