Erdélyi alkotók a 45. Filmszemle zsűrijében
2026. január 9. – írta a szerk.
A rebootolt Szemlét idén február 2 és 8 között tartják meg a Corvin moziban, a szervezők nyilvánossá tették a zsűrik névsorát is, Tarr Bélára is emlékeztek.
A rebootolt Szemlét idén február 2 és 8 között tartják meg a Corvin moziban, a szervezők nyilvánossá tették a zsűrik névsorát is, Tarr Bélára is emlékeztek.
Emlékek, elmélkedések, és jövőképek – Lakatos Róbert a keskenyfilmek varázsáról írt.
Paweł Pawlikowski Hidegháborújával (Cold War) ma délután megkezdődött a közép- és kelet-európai filmek fesztiválja a németországi Cottbusban. Az egészestés és a rövidfilmek között is bőven van magyar vonatkozású, sőt.
Bár a kolozsvári közönség néhány filmkoncerttel egybekötött tesztvetítés során már megismerkedhetett Lajthay Károly eltűnt némafilmjének a Sapientia EMTE filmszakos hallgatói által újragondolt remake-jével, a Lakatos Róbert vezetésével 2018 óta készülő, celluloidra forgatott vámpírfilm világpremierjére Hollandiában került sor. A Drakula halála egyik fejezetének munkatársaként nyolc napot tölthettem az 54. Rotterdami Nemzetközi Filmfesztiválon.
Dénes Petra Szomszédok című, 24 perces dokumentumfilmje nyerte el a 23. Filmtettfeszt Erdélyi Magyar Filmszemle fődíját és a közönségdíjat is.
A Gopo-díjkiosztó szervezői közzétették az eligibilis filmek listáját, Demian József, Lakatos Róbert és Püsök Botond koprodukcióban készült filmjei is versenyeznek.
A romániai és a magyarországi mozikban is vetítik Lakatos Róbert legújabb dokumentumfilmjét, a Ki kutyája vagyok én?-t. A kolozsvári rendezővel a film elkészüléséről és fogadtatásáról beszélgettünk.
Átpolitizált az életünk. Beszüremlik már mindenhova. Ott van a nyilvánosságban, a magánéletben, a baráti kapcsolatokban, az online és hivatali térben. Nincs előle menekvés magyar nyelvterületen az emberfelnőttek számára. Vitázunk róla, hogy szinte ugatunk, csaholva dühöngünk, morgás, nyüszítés jár neki, vinnyogunk lealázva, testcsellel viszont átmenetileg győzni lehet, s vakkant a pofánk. Ritkán nevetünk rajta, holott az lenne értelemszerűen méltóságos: kétfarokkal, öblösen.
A kolozsvári rendező Ki kutyája vagyok én? című filmjének november 2-án, szerdán lesz a premierje a kincses városban. A magyar–román koprodukcióban készült társadalmi szatíra ősbemutatója a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon volt október közepén.
A két erdélyi alkotó a Ki kutyája vagyok én? című parabolikus videóesszével, illetve az Imádság megfáradtaknak című portréfilmmel áll rajthoz a november 8-án kezdődő 19. Verzió Nemzetközi Emberi Jogi Dokumentumfilm Fesztiválon.
22 napja – írta Jakab-Benke Nándor
10 napja – írta Rakita Vivien
14 órája – írta Papp Attila Zsolt
1 hónapja – írta Buzogány Klára
1 hónapja – írta Gyöngyösi Lilla
2 napja – írta a szerk.
Animáció, Dokumentumfilm, 3, perc, 2015
Rendező: Debreczeni Zoltán, Molnár Luca Anna
Fikciós film, 19, perc, 2018
Rendező: Frunza Roland
Amatőr film, 3, perc, 1928
Rendező: Orbán Lajos
Fikciós film, Amatőr film, 27, perc, 1979
Rendező: Márton Jenő, Nagy Gábor
Fikciós film, 18, perc, 2024
Rendező: Hatházi Rebeka
Amatőr film, Dokumentumfilm, 17, perc, 1981
Rendező: Márton Jenő, Nagy Gábor
Dokumentumfilm, 68, perc, 2022
Rendező: Szebeni Zsuzsanna, Ugron Zsolna, Bertha Lívia
Fikciós film, 22, perc, 2017
Rendező: Sztercey Benedek Szabolcs