Végre itt új Cahiers du Cinéma. Ugyanis az ötvenéves születésnap és a Cannes-i Filmfesztivál annyira megzavarta a lapszámok megjelenését, hogy a májusi szám óta ez a legújabb, ez is lapzártánk előtt néhány perccel jelent meg. A rémület jegye persze nem a lapszám születését határozta meg (bár mit tudhat erről egy egyszerű olvasó), hanem azokat az alkotókat (alkotásokat), akikről a törzsanyag szól.
Egyikük Alfred Hitchcock, ezúttal azonban új megvilágításban. [67. o.] A rendezőről ugyanis kiderült, hogy két Kaliforniai házában rengeteg képet halmozott fel, különleges figyelmet szentelve az angol karikaturistákra. Stéphane Delorme pedig arra vállalkozik, hogy a képgyűjtemény néhány darabját megtalálja a Szédülés című filmben, mintegy „leakassza Hitchcockot” a vászonról.
Huszonöt oldalas cikksorozat foglalkozik Eric Rohmer Egy hölgy és a herceg (L'anglaise et le duc) című filmjével. A Cannes-i Filmfesztiválon ugyan félretették Rohmer filmjét, de a rendező nem adja fel, reményeit a velencei Mostra fesztiválba helyezi. [42] Marc Fumaroli irodalomtörténész a filmet történelmi regényekkel állítja párhuzamba, így emelve ki annak erényeit. Ő kereszteli el a királypártiak francia forradalmának filmjét a „rémület film”-jének. Ez a fajta forradalom újnak számít a franciák körében. A filmkritikusok inkább a kivitelezésre figyelnek oda, a filmes párhuzamokra (mint Hitchcock Madarakja), a némafilmes technikára, a festett díszletekre vagy Grace nyakára (Charles Tesson). Ez utóbbi nemcsak azért fontos, mert a minden snittben jelenlévő nőből csak ennyi mezítelenséget látunk, hanem egyrészt az állandó asszociáció miatt is, hogy a nyakról le fogják vágni a fejet, másrészt pedig a szép szójáték miatt is: le cou de Grace – le coup de grâce: Grace nyaka – kegyelemdöfés. [50] Maga Eric Rohmer pedig egy interjúban hosszasan mesél arról, hogy hogyan rendezte meg ezt a filmet, milyen célkitűzésekkel, milyen nehézségekkel (például álló kamerával és festett díszletekkel, trükk nélkül hogyan lehet érzékeltetni a szelet?). Egyfajta történetiség elérése volt fontos számára, képi és szövegi korhűséggel, ami gyakran talán nem is autentikus; a múlt érzékeltetésének egy másik állandó eszköze a némafilmes technika „Azt szerettem volna, ha a valóság képpé válna” – idézi a rendezőt már a cikk címe is. Az összeállítást egy kerekasztal-beszélgetés zárja [62], amelyben többek között Agnès Varda, Alain Cavalier és Raymond Depardon beszélnek az általuk is használt filmes technikákról.
A francia moziélet nagy viharai, úgy látszik, elültek, nyárára nem maradt más aktualitás, mint egy új producerszervezet, a Les Films Pirates megalakulása. [8] A három producer azért egyesítette az erejét – írja Anne Ballylinch – hogy a közvetítési csatornáktól függetlenül hozzanak létre filmeket. Humbert Balsan és Paulo Branco még a televíziónál kezdték, most pedig úgy látják, hogy itt az idő megszabadulni a Canal+ gyámkodásától, és inkább kisköltségvetésű/ koprodukciós filmeket szeretnének csinálni, amelyeket majd külföldön is forgalmazhatnak.
És még néhány érdekesség: [17] Sybille Rizk a libanoni filmről mesél, pontosabban a felnövőfélben levő ifjú filmes nemzedékről, akik mindenféle filmes intézmény híján inkább csak videóra forgatnak, vagy átvágnak a reklámhoz/tévéhez. És arról is, hogy Beyrutban a buldózerek csak a tojás alakú betonmozit kímélték meg, a szél szabad használatára. [22] Olivier Joyard felfedez egy olyan rendezőt és forgatókönyvírót, aki egyszerre forgat három filmet, ugyanazokban a pillanatokban, ugyanazokkal a színészekkel, ugyanazokkal a díszletekkel. Hogyan lehetséges? Úgy, hogy a trilógia darabjai csak műfajukban különböznek: szentimentális komédia, thriller és melodráma – ilyenek lesznek Lucas Belvaux hármasikrei, amelyeket a vajúdás hetedik évében kezdtek el forgatni. Stéphane Bouqet pedig Tarkovszkijt regényként olvassa. Bár a rendező szerint a forgatókönyv nem irodalmi mű, és a film készítése során el is használódik, most, hogy kiadták Tarkovszkij összes forgatókönyvét (13 db.), kiderül róla, hogy kettőt-hármat leszámítva, ezek regényként is olvashatók, egyetlen filmes utasítás sincs bennük.