Csuja László és Nemes Anna testépítős drámája, a Szelíd bekerült a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál versenyszekciójába.
Tavaly a Felkészülés meghatározatlan ideig tartó együttlétre versenyzett a TIFF-en, idén a 12 filmből álló szekciónak ismét van magyar szereplője: a Szelíd (román címfordítása: Tandrețe) indul a Transilvania Trófeáért és a hagyományokhoz híven első és második filmekre összpontosító szekció további díjaiért. A Felkészülés... előtt legutóbb 2006-ban versenyzett magyar film a TIFF-en: Mundruczó Kornél Johannája.
A Szelíd vetélytársai között két román film – a jól ismert játék apropóján felelősségről és bűntudatról mesélő Marocco (r. Emanuel Pârvu) és a thriller-ritmusban egy vallástanárnő-papné és kiskorú diákja viszonyáról szóló Balaur (r. Octav Chelaru) –, de egy ukrán film is versenyez: a Dmitro Szukholitkij-Szobcsuk (Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk) rendezte Pamfir, ami a cannes-i Quinzaine des Réalisateurs-ből érkezik Kolozsvárra: egy középkorú férfi története, aki mindent elkövet azért, hogy családjának normális életkörülményeket biztosítson és ideális családapává váljon.
Nem ez lesz azonban a fesztivál egyetlen ukrán filmes vonatkozása: az HBO-val együttműködve szélesvásznon is bemutatják Daniel Roher Navalnij című portréfilmjét. A TIFF-esek street food-fesztivált szerveznek a Fogoly utcában: a háború elől Kolozsvárra költözött ukránok fognak főzni hazai kulináris jellegzetességeket, a bevételből pedig a rászoruló menekülteket fogják segíteni.
A szomszédban zajló háború elleni erőteljes állásfoglalásként a szervezők ezúttal nem forgattak saját fesztiválszpotot, hanem Lucian Pintilie klasszikusának, A tölgy (Balanța) című 1992-es filmdrámának egy részletét választották promóanyagként, és a plakátra is egy pisztolyként tartott kamera kerül, piros háttér elé. A 21. kiadás választott jelszava a „Make films, not war”, azaz „Filmezz, ne háborúzz”. A film egyik főszerepét Maia Morgenstern alakította, aki az idei fesztivál zárógáláján életműdíjat kap – jelentették be a szervezők a ma délelőtti sajtótájékoztatón.
Újdonság, hogy a fesztivál idén 20 évet „töltő” dokumentumfilmes szekciója 2022-ben először alakul versenyszekcióvá: a What's Up Doc? a műfaji határokat feszegeti, fikció és dokumentumfilm határán elhelyezkedő, „a fikcióval flörtölő”, mozifilmes igénnyel készített alkotásokból állt össze. Bár a dokumentumfilm elsődleges feladata a valóságot ábrázolni, a válogatás egyik darabja, a Pentru mine tu ești Ceaușescu (avagy: Számomra te vagy Ceaușescu), Sebastian Mihăilescu DocLisboán és Jihlaván díjazott első egészestés alkotása egyenesen manipulálja a valóságot: a diktatúrát meg nem ért, Y generációsokat castingolnak benne egy nem túlzottan korhű díszlettel berendezett hangárban, egy képzeletbeli Ceaușescu-dokumentumfilmre. A kísérleti film arra sarkall, hogy újragondoljuk a múltat – fogalmazott Mihai Chirilov, a fesztivál művészeti vezetője. Az új versenyszekció nyertesének 2000 eurós díj üti a markát, a zsűri egyik tagja pedig Alexandru Solomon lesz, aki előtt egyébként az egyik 3×3-as szekció is tiszteleg.
A Román Film Napjai nevű válogatás 13 újdonsággal érkezik, amelyek között idén mindössze egy dokumentumfilm van – tavaly sokkal több volt. A szervezők egy alkotást emelnek ki a mezőnyből: a főtéri szabadtéri helyszínen vetítik Alexandru Belc Metronom című debüt-nagyjátékfilmjét, amely a ma kezdődött Cannes-i Fesztivál Un certain regard szekciójában debütál. A TIFF szeretné támogatni a függetlenfilmeseket is, mondta Chirilov, így került a válogatásba két olyan film, amiben nincs állami támogatás: A kecske és a három gida (Capra cu trei iezi) Victor Canache azonos című, a TIFF-en korábban már bemutatott rövidfilmjének kibővített változata, rémálomszerű meseadaptáció vérrel és brutalitással, illetve az Anul pierdut című egysnittes dráma, amely 1986-ban, a csernobili robbanás évében játszódik: egy lány az abortuszt kényszerül fontolgatni, hogy elkerülje egy esetleges torzszülött baba születését.
Tudor Giurgiu fesztiváligazgató elmondta, hogy az idei szervezés sem volt egyszerű, ami vendégek utaztatását illeti, de 800–900 meghívottra számítanak. Köztük lesz Eliades Ochoa, a Buena Vista Social Club alapítója, aki csapatával együtt a Iulius parkban fog koncertezni. A filmkoncertek egyébként idén is folytatódnak: korábban már bejelentették a bonchidai Nosferatu- és a Bestia-estet, illetve várják az Invaders nevű francia és DakhaBrakha nevű ukrán együttest is.
A szervezők korábban azt is elárulták, hogy idén lengyel és izraeli filmes fókusz is lesz a TIFF-en. A fesztivált június 17. és 26. között szervezik meg Kolozsváron, a hagyományos helyszíneken.