Játék- és dokumentumfilmek és egy tévésorozat, valamint közönségtalálkozók és szakmai beszélgetések alkotják a 21. Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál Fókusz Izrael nevű programját.
A hagyományokhoz híven a TIFF idei kiadása is a nézői figyelem „fókuszába” állítja néhány ország filmművészetét: idén például Izrael kortárs filmgyártására figyelhetünk – közölték ma a szervezők.
A válogatás keretében bemutatják a cannes-i zsűri nagydíjával elismert Ha'berech (Ahed's Knee) című anya-fia történetet, amelynek hátterében bonyolult társadalmi helyzet kavarog, és amely valójában csak ürügy arra, hogy rendezője, Nadav Lapid a politikai cenzúráról beszéljen.
Eran Kolirin tíz évvel ezelőtt részt vett a TIFF-en – most legújabb filmjével, Izrael idei Oscar-nevezettjével tér vissza a kolozsvári fesztiválra. A Let It Be Morning az izraeli arab közösség mindennapjairól mesél csípős humorral; főszereplője egy férfi, aki testvére esküvőre indul a szülőfalujába, majd arra ébred, hogy a katonaság körülzárja a települést. A film bemutatója a cannes-i Un Certain Regard-ban volt.
Tomer Heymann szintén visszatérő vendég: a Jonathan Agassi Saved My Life, a Who's Gonna Love Me Now? és a Mr. Gaga: A True Story of Love and Dance című dokumentumfilmek rendezője idén I Am Not című alkotását hozza el Kolozsvárra. A történet egy Asperger-szindrómás fiúról szól, aki nevelőszüleivel együtt Guatemalába utazik, hogy megkeresse biológiai szüleit.
Yair Qedar The Fourth Window című dokumentumfilmjét, Amos Oz, a legendás író filmes életrajzát kíséri el a fesztiválra.
Orit Fouks Rotem elsőfilmje, a Cinema Sabaya tavaly elnyerte a Jeruzsálemi Filmfesztivál debütdíját. Az alkotás egy arab és zsidó nőkből álló csoportot követ, akik egy filmes workshopon vesznek részt, és ütköztetik hagyományos meggyőződéseiket azért, hogy végül megtalálják a közös hangot.
David Fisher dokumentumfilmje, a The Round Number górcső alá veszi azt a módszert, amellyel a holokauszt áldozatainak számát 6 millióként hivatalosították. Az alkotó, aki maga is érintett a tragédiában a szülei révén, történészeket, professzorokat és politikusokat szólaltat meg a témában.
A TIFF-en műsorra tűzött, izraeli filmes újdonságok között van a That Orchestra with the Broken Instruments (r. Yuval Hameiri) című dokumentumfilm is. Az alkotás egy zenés kísérletet mutat be: száz, különböző anyanyelvű és különböző generációkat képviselő , hivatásos és amatőr zenészt hoz össze, hogy színpadra állítsanak egy koncertet. A kísérlet különleges zenei performansszá alakul, amely szépen jelzi, hogy akár kidobásra ítélt tárgyakkal is létre lehet hozni valami szépet.
Avi Nesher Image of Victory című, feszültséggel pattanásig teli munkája valós eseményeken alapul: 1948-ban, az arab–izraeli háború idején a Nitzanim kibucot elfoglalják az egyiptomiak. Egy önkéntesekből álló csoport a szabadságért küzd. A történet egy egyiptomi propagandafilm-rendező és a kibuc lakóinak a szemszögéből bontakozik ki.
Az amerikai–izraeli koprodukcióban készült Breaking Bread (r. Beth Elise Hawk) a Film Food szekciónak is része: portréfilm Nof Atamna-Ismaeelről, az első nőről, aki megnyerte az izraeli Master Chef tévés vetélkedőt, és aki ételei révén társadalmi változásokat próbál előidézni. A vetítést különleges vacsora követi, amelyen hagyományos ételeket szolgálnak fel.
Az izraeli válogatás egy tévésorozatot is magába foglal: a Sad City Girls az elmúlt évek egyik legsikeresebb helyi szériája, tavaly beválogatták a cannes-i nemzetközi tévésorozat-fesztiválra is. A két fiatal, Tel Aviv-i lány történetének három epizódját fogják levetíteni a TIFF Va Urma (Folyt. Köv.) nevű szekciójának részeként.
A Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál 21. kiadását június 17. és 26. között szervezik meg Kolozsváron. A fesztivál vendége lesz David Saranga, Izrael bukaresti nagykövete is.