Kína bojkottálja a Tokiói Filmfesztivált Kína bojkottálja a Tokiói Filmfesztivált

Kína bojkottálja a Tokiói Filmfesztivált

Kína egy „szuverenitását érintő kérdés miatt" visszalépett a 23. Tokiói Nemzetközi Filmfesztiválon való részvételtől, tiltakozásul amiatt, hogy Tajvan delegációját nem „kínai Tajpej", vagy „Tajvan, Kína" néven nevezték meg. (MTI)

A kínai küldöttség egyben azt is jelezte, hogy bojkottálja a fesztivállal kapcsolatos többi rendezvényt is – számolt be a történtekről a Global Times című kínai lap. A kínai delegáció vezetője Csiang Ping (Jiang Ping) a fesztivál vasárnapi megnyitójának kezdete előtt közölte, hogy ragaszkodnak a tajvaniak hivatalos megnevezésének nemzetközi kulturális és sportrendezvényeken – Peking nyomására – rendszerint elfogadott formájához, de a japán rendezők nem voltak hajlandók a felszólításnak eleget tenni.

„A dolognak semmi köze tajvani honfitársainkhoz, ez a szervezők hibája" – húzta alá Csiang, aki egyben az Állami Rádió, Film és Televízió Főhivatal (SARFT) vezérigazgató-helyettese. Véleménye szerint a rendezők ezzel burkoltan megsértették az „egy Kína" elvet. A helyi sajtó úgy tudja, hogy kilenc, vagy tíz kínai nyelvű film vetítése marad el, de állítólag a Zongora a gyárban című versenyben marad.

A tajvani delegáció vezetője újságíróknak azt mondta, a művészetet el kellene választani a politikától, s megerősítette, hogy a korábbi gyakorlathoz hasonlóan, ezúttal is Tajvan képviseletében jelentkeztek a fesztiválra. A hétfői tajvani sajtó ingerülten reagált a történésekre, és ismertette az elnöki hivatal közleményét, amely hangsúlyozza, hogy egy nemzetközi kulturális eseményről van szó, amelyet nem kormányzati szervezetek rendeztek. A tajvani China Times idézi Vu Ten-ji (Wu Den-yih) kormányfőt, aki „arrogánsnak" nevezte a kínai delegációt, vezetőjének kijelentéseit pedig idejétmúltnak minősítette. Csiang szóhasználata felett már eljárt az idő – mondta, s kifejezte reményét, hogy Peking megfelelően a helyére teszi az ügyet.

A kínai kulturális delegáció vezetőjének döntése minden bizonnyal elsősorban Japánnak, a japán rendezőknek szólt, mivel Peking és Tokió viszonya az utóbbi időben rendkívül érzékennyé vált.

Címkék
Támogass egy kávé árával!
 

Friss film és sorozat

Szavazó

Gyűjtesz még filmeket?

Szavazó

Gyűjtesz még filmeket?

Friss film és sorozat