Ember tragédiája, szülőföld, szex, csigák és emberek: nagyjátékfilmek az Alter-Native fesztiválon Ember tragédiája, szülőföld, szex, csigák és emberek: nagyjátékfilmek az Alter-Native fesztiválon

Ember tragédiája, szülőföld, szex, csigák és emberek: nagyjátékfilmek az Alter-Native fesztiválon

13 egészestés filmeket – főképp magyar és román alkotásokat – tűzött műsorára idén a 20. Alter-Native Nemzetközi Rövidfilmfesztivál. A rendezvénysorozatot a marosvásárhelyi Kultúrpalotában szervezik meg november 7. és 11. között.

A fesztivál nyitófilmje Jankovics Marcell monumentális Madách-adaptációja, Az ember tragédiája. Az animációs film forgatókönyve 1983-ban született, a gyártás 1988-ban kezdődött és tavaly ért véget.

A programban egy egészestés román animációs film is helyet kapott: Anca Damian Crulic – a túlvilágra vezető út című rendezése. A filmdráma cselekménye megtörtént eseményen alapul: egy román férfit lopással vádolnak meg Lengyelországban, igazságtalanul. Hogy igazát bebizonyítsa, Claudiu Crulic éhségsztrájkba kezd, eredménytelenül. A film nagydíjat kapott Annecyben, és Locarnóban, Koppenhágában, Varsóban, valamint Isztambulban is díjazták.

A marosvásárhelyen született Kincses Réka első nagyjátékfilmje, a Szülőföld, szex és más kellemetlenségek szintén szerepel a programban. A részben német, részben magyar nyelvű filmdráma erdélyi premierje az október eleji Filmtettfeszten zajlott. A film egy emigrációban élő fiatal házaspár egymás- és saját identitásának kereséséről szól: az asszonyt a honvágy kínozza, férjét az asszony elhidegülése.

Kiemelt helyen szerepel a műsorban Tudor Giurgiu Despre oameni şi melci című filmje, amely az október 21-én zárult 28. Varsói Nemzetközi Filmfesztivál központi versenyében különdíjat szerzett. A film meghívást kapott a 2013-as Edinbourgh-i Nemzetközi Filmfesztiválra.

A programban szereplő további nagyjátékfilmek:

  • Silviu Purcărete: Valahol Palilulában (Undeva la Palilula) – Románia, 2012, 145'
  • Bergendy Péter: A vizsga – Hungary, 2011, 89'
  • Lucian Georgescu: A fantomapa (Tatăl fantomă) – Románia, 2011, 90'
  • Werther Germondari, Maria Laura Spagnoli: SEX EQUO – Italy, 2011, 63'
  • Erik Gandini: Videocracy – Svédország, 2009, 85'
  • Deák Krisztina: Aglaja – Magyarország, Lengyelország, Románia, 2011, 116'
  • Török Ferenc: Isztambul – Magyarország, Törökország, Hollandia, Írország, 2011, 99'
  • Gyöngyössy Bence: Utolsó rapszódia – Magyarország, Franciaország, 2011, 75'
  • Michelangelo Frammartino: The Four Times – Olaszország, Németország, Svájc, 2010, 88'
Támogass egy kávé árával!
 

Friss film és sorozat

Szavazó

Melyik kilencvenes évekbeli filmnek kellene már egy folytatás?

Szavazó

Melyik kilencvenes évekbeli filmnek kellene már egy folytatás?

Friss film és sorozat