Szaúd-Arábiában tavaly a mozik újranyitását kezdeményezték, de az ország vallási vezetője erre most erős elutasítással válaszolt. A főmufti szerint a mozik és a koncertek legalizálása csak „utat nyitna a gonosznak”.
A szaúdi mozik az 1980-as évek elejétől zárva vannak, de a szórakoztatásért felelős hatóság (General Authority for Entertainment) jelenlegi vezetője, Amr al-Madani az újranyitásukon dolgozik. A szaúdi főmufti, Sheikh Abdulaziz al-Sheikh azonban azt reméli, hogy a világi hatóság „megkülönbözteti majd a jót a rossztól, és nem nyitja meg az ajtót a gonosz előtt”. A vallási vezető kijelentette, hogy a mozik „szégyentelen, erkölcstelen, ateista és romlott filmeket terjeszthetnek”. Szerinte „nincs semmi jó a dalos összejövetelekben, az éjjel-nappali szórakoztatásban, és a mozitermek megnyitása sosem volt más, mint felhívás a nemek keveredésére” – idézi a The Guardian.
A mozik újjáélesztése része lenne a kormányzat Vision 2030 nevű, kulturális s gazdasági reformokat magába foglaló programjának, amelyet az egyik koronaherceg, Mohammad bin Salman bin Abdulaziz kezdeményezett 2016-ban. A program fő célkitűzése a munkanélküliség lényeges csökkentése és a gazdaság megerősítése.
Jövő hónapban kerül sor a dammámi filmfesztivál negyedik kiadására; az öt napig tartó rendezvénysorozat minden évben tiltakozik a nyilvános vetítéseket tiltó törvények ellen. A fesztivál művészeti igazgatója, Ahmed al-Mulla reméli, hogy a hatóságok végre enyhíteni fognak a megszorításokon, hiszen „a film a kultúra és az élet szeretetének része”, elutasítását pedig csak a félelem és a tudtalanság indokolhatja – írja a The Guardian.
A „szigor” eredményeképpen kevés – nagyjából egy tucat – szaúdi filmet láthatott a nagyvilág az elmúlt évtizedekben, legutóbb az ország első női rendezője, Haifaa al-Mansour munkáját, a Wadjdát, valószínűleg a nemzetközi koprodukciós háttérnek is köszönhetően. A Wadjda Dubaiban elnyerte a legjobb filmnek és a legjobb női főszereplőnek járó díjat, de díjazták többek közt Velencében, Rotterdamban, Palm Springsben, Münchenben, Los Angelesben, Vancouverben, Tallinban. A film Szaúd-Arábia első Oscar-nevezése volt és és BAFTA-díjra is jelölték.
A főmufti nem először hívja fel magára a nyugati világ figyelmét: 2012-ben például egy fatvában meghatározta, hogy a lányok már 10 éves kortól férjhez adhatók, hiszen „a jó nevelés már 10 éves korára felkészít egy lányt az összes házastársi kötelezettségre”.